بررسی و چشم انداز بازار جهانی متانول

بررسی و چشم انداز بازار جهانی متانول در دهه پایانی ماه ژوئن از با سیر نزولی متانول تا سردی بازار کره وتایوان متاثر ازچین همراه بوده است. قیمت هر تن متانول در چین براساس ترم تحویل CFRچین در حدود ۳۰۰دلاردر هر تن ودر اروپا کمی کمتر از ۴۰۰دلار در هر تن است.در آمریکا قیمت هر تن متانول در حدود ۳۶۰دلار است.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛

سیر نزولی متانول مقایسه تغییرات قیمتی  متانول در روتردام،چین،وآمریکا برای تحویل فوری وتاریخچه تغییرات آن ازژوئن  سال ۲۰۱۹ تا کنون نشان می دهد که پس از اوجگیری قیمت متانول در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۱،به تدریج بازار متانول سیرنزولی پیداکرده وتا ژوئن سال ۲۰۲۲به کاهش خود در هرسه منطقه ادامه داده است واین کاهش قیمت  در چین بیشترودر اروپا کمتر بوده است.

سیر نزولی متانول

بازار جهانی متانول در جنوب شرق آسیا کلیه واحدهای تولید متانول در این هفته فعال بودند به جز واحد تولیدی شماره ۲ متانول شرکت پتروناس که هم اکنون در دوران تعمیرات اساسی ۸هفته ای خود قرار دارد. این واحد قرار است ظرف دو هفته آینده مجددا راه اندازی شود .

یکی دیگر از واحد های این منطقه قرار است تعمیرات اساسی خود را در پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ آغاز نماید .میزان متوسط بهره برداری از کارخانه های متانول چین در حدود ۵۷ درصد ظرفیت اسمی کارخانه های تولیدی و یا ۷۸ درصد از ظرفیت موثر در این هفته بوده است . تولید متانول درچین ممکن است در هفته آینده کم شود زیرا بعضی از واحدها تعمیرات اساسی خود را آغاز خواهند نمود.

امکان آربیتراژ متانول

تفاوت قیمت متانول در نقاط مختلف جهان باعث می گردد که تولیدکنندگان به فکر صادرات بیفتند و سرعت عمل در انجام صادرات ازطریق آربیتراژ ازمناطقی که قیمت پایین تر است به مناطقی که قیمت بالاتر است می‌تواند سود خوبی به همراه داشته باشد. تفاوت ۵۰ تا ۱۰۰ دلاری قیمت در هر تن در صورتی که هزینه حمل مناسب باشد باعث رغبت هرچه بیشتر صادرکنندگان به صدور محصولات خود به مناطق دیگر می شود.

انجام صادرات از جنوب آمریکا به شمال آمریکا و از خاورمیانه به جنوب شرق آسیا و یا از خاورمیانه  به شمال آمریکا از جمله مواردی است که برای آربیتراژ مناسب است.

امکان آربیتراژ متانول

امکان آربیتراژ متانول

عقب نشینی کارخانجات تولیدی از ظرفیت اسمی

اگر چین را به مناطق مختلف تقسیم کنیم باید بگوییم که میزان متانول تولیدی در این کشور در شمال بیشتر از سایر مناطق بوده  است و پس از آن منطقه شمال غرب و شرق بیشترین ظرفیت های تولید متانول را دارند. ظرفیت اسمی کارخانه ها در زمان تولید و نصب دستگاه ها ممکن است خیلی بالا باشد اما وقتی واحد ها راه اندازی می شوند و به دلایل متعدد امکان بهره برداری از واحد ها در سقف اعلام شده و ظرفیت اسمی ممکن نیست و میزان تولید عملاً در حد بسیار پایین تر از ظرفیت اسمی قرار می گیرد به عنوان مثال در شمال که بالاترین ظرفیت تولید متانول در چین را دارد تنها ۵۶ درصد از ظرفیت اسمی به بهره برداری رسیده است البته در جنوب اوضاع بهتر بوده و در حدود ۸۵ درصد ظرفیت اسمی بهره برداری انجام شده است. در مجموع میزان بهره برداری موثر از صنایع تولید متانول چین در کلیه مناطق به طور متوسط ۷۸ درصد بوده است.

سردی بازار کره و تایوان  متاثر ازچین

اعتصاب رانندگان کامیون در کره جنوبی در روز ۱۵ ژوئن خاتمه یافت و در هفته سوم ژوئن اثرات آن با تحویل و تولید کالاهای اصلی به وضعیت قبلی و نرمال برگشت. بازار متانول کره جنوبی با ثبات بود ولی  معاملات چندانی صورت نگرفت. قیمت ها اندکی کاهش یافتند زیرا در چین بازار حالت رکود داشت واین رکود به کره نیز منتقل شد.

شاخص های قیمت در شروع ماه ژوئن سریعاً کاهش یافتند و  قیمت های تحویل فوری متانول کره جنوبی  در سطوح بالایی قرار ندارد. ذخایر نگهداری متانول در حد متوسط و یا رو به بالا هستند زیرا با توجه به کاهش تقاضا مخازن در حال پر شدن هستند.

خریداران متانول اعلام کردند که آنها قادر هستند متانول را با قیمت پایین  تهیه کنند البته تقاضا برای محصولات اصلی مرتبط با متانول و یا مشتقات آن در حد مناسبی قرار دارد. واحد تولید اسید استیک و مشتقات آن در میزان بالایی مشغول به تولید هستند و متقاضیان خوبی برای خرید متانول محسوب می شوند.

در بازار جهانی متانول قیمت در تایوان نیز همانند کره جنوبی و چین کاهش یافت هر چند که وضعیت عرضه و تقاضا در این کشور تغییر چندانی نداشت.

تقاضا برای فرمالدهید ( Formaldehyde )بالا بود و دو واحد تولیدی در حد ظرفیت متوسط تا بالا مشغول کار بودند. میزان بهره برداری از بخش تولیدMTBE تا ۸۰ درصد افزایش یافت و اغلب واحدهای تولیدی با میزان زیاد تولید مشغول  تولید  بودند و فقط واحدهای   با ظرفیت های ، متوسط برای مدت طولانی در شرایط مناسبی قرار نداشتند.بازار MTBE نیز با توجه به گرانی قیمت نفت خام بازار مناسبی بود.