بررسی وضعیت بازار اوره جهانی

مقایسه قیمت های اوره در هفته منتهی به ۲۸ جولای با هفته قبل اذان نشان می دهد که قیمت های اوره پریل در حوزه دریای سیاه و دریای بالتیک کاهشی بوده ولی در خاورمیانه با افزایش توام بوده است.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ در منطقه بالتیک در هفته منتهی به ۲۸جولای، برابر با ۷ مرداد ،چهار محموله اوره برای حمل به مقصد هندوستان  آماده بارگیری از بنادر حوزه بالتیک بوده است که حداقل سه محموله از آن اوره پریل بوده است. مذاکرات بر روی قیمت کماکان ادامه دارد وبه نظر می‌رسد که قیمت نهایی این محموله ها بین ۴۱۰ دلار تا ۴۴۰ دلار بر اساس ترم تحویل فوب دریای بالتیک باشد.

در هفته منتهی به ۲۸ جولای قیمت اوره گرانول  در خاورمیانه از پایین ترین حد قیمتی یعنی ۴۹۳ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب خاورمیانه تا بالاترین حد قیمت آن که ۶۱۵ دلار در هر تن بود در یک سری معاملات آنی مورد معامله قرار گرفت. در دریای سیاه قیمت اوره آسیای مرکزی از ۴۵۰ دلار تا ۵۹۵ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب معامله شد. دامنه قیمتی اوره در مصر از ۶۵۰ دلار در هر تن تا ۷۶۵ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب بود.

رونق معاملات اوره در هند وعرضه های بیشتر

در بررسی وضعیت بازار اوره جهانی، فروش اوره هندوستان تا حدودی توانست فشار موجود بر روی ذخایر را در حوزه بالتیک کاهش دهد و با کاهش یافتن ذخایر اوره و عرضه آن به بازار هندوستان هم اکنون فروشندگان به دنبال قیمت هدف ۵۰۰ دلار در هر تن و یا بالاتر برای اوره پریل تحویلی به هندهستند در حالیکه قیمت فعلی معاملات در حدود ۴۵۰ دلار در هر تن ااست

افزایش قیمت در میانه هفته منتهی به ۲۸ جولای با تقاضا های زیاد از سوی آفریقا اروپا و آمریکای لاتین شروع شد ولی البته هیچ یک از معاملات تاکنون تایید نشده است.

فروش خوب اوره آذربایجان وازبکستان

شرکت Socar آذربایجان در مزایده ای که در روز ۲۷ جولای مهلت ارائه پیشنهادات آن به پایان رسید قصد فروش ۳۰ هزار تن اوره گرانول برای حمل در ماه آگوست را دارد. تولید کننده تاکنون چند محموله جمعا به وزن ۱۳هزارتن به  معامله‌گرانی فروخته است که با قیمت ۵۸۰ دلار در تن بر اساس ترم فوبPoti خریداری نموده اند ومحموله کوچکتری نیز به قیمت ۵۹۵دلاردر هر تن با ترم فروش مشابه به فروش رسیده است. در اوایل هفته منتهی به ۲۸ جولای یکی از معامله گران یک محموله ۷ هزار تنی از اوره گرانول کشور ازبکستان را به قیمت ۵۰۰ دلار بر اساس ترم فوب در روز ۲۲ جولای برای حمل به اروپا خریداری نمود. در پایان هفته گذشته نیز این شرکت با توجه به تعهدی که به تحویل اوره به هندوستان داشته است اوره تولیدی خود را به قیمت ۴۵۰ دلار در هر تن به شرکت هندیIPL به فروش رساند.

فروش خوب اوره آذربایجان وازبکستان

مقایسه قیمت های اوره در هفته منتهی به ۲۸ جولای با هفته قبل اذان نشان می دهد که قیمت های اوره پریل در حوزه دریای سیاه و دریای بالتیک کاهشی بوده ولی در خاورمیانه با افزایش توام  بوده است در سایر نقاط جهان همچون چین مکزیک جنوب شرق آسیا قیمت ها کاهشی و در هندوستان و برزیل و بخشی از اروپا تغییر قیمتی مشاهده نشده است. در خصوص اوره گرانول افزایش قیمت در هفته منتهی به ۲۸ جولای در مناطقی همچون خاورمیانه مصر و ایران و شمال آفریقا‌امریکا برزیل، و الجزایر مشاهده شده است . در مجموع می‌توان گفت که با شروع ماه آگوست انتظار می رود که بازار اوره با تقاضای بیشتری مواجه شود.

حذف سهمیه بندی فروش ازسوی دولت اوکراین

بر ساسا بررسی وضعیت بازار اوره جهانی، دولت اوکراین تصمیم گرفته است که سهمیه‌های صادرات کودهای شیمیایی را که از پایان ماه مارس اعمال نموده بود بردارد ولی شرط کسب مجوز صادراتی برای صادرات انواع کود شیمیایی به خارج از اوکراین کماکان برقرار است.

 

افزایش مستمر قیمت اوره در فرانسه در پایان جولای

قیمت فروش اوره برای تحویل آنی در بندرLa Pallice به سرعت افزایش یافت زیرا در هفته منتهی به ۲۸ جولای معامله گران قیمت های فروش اوره  به شمال آفریقا را افزایش داده اند و خریداران با توجه به مواجه شدن با موج جدیدی از خرید توسط خرده فروشان با کمال میل قیمت های بالاتر را پرداخت نمودند. آخرین قیمت اوره گرانول در ۲۸ جولای در حدود ۸۱۷ یورو در هر تن بر اساس ترم تحویلFCAبود که این قیمت در ابتدای هفته ۷۵۰ یورو در هر تن بود و در پایان هفته به ۸۱۷ یورو در هر تن رسید.

 

عدم تمایل معامله گران ترکیه به خرید اوره

در ترکیه قیمت ها در هفته منتهی به ۲۸ جولای تغییر چندانی نداشتند و بازار کسادی در ترکیه حکم فرما بود .خریداران تمایلی به خرید اوره با قیمت های بالاتر از ۵۲۰ و ۵۳۰ دلار در هر تن برای خرید اوره گرانول ایران در اسکندرون نداشتند. قیمت های فروشندگان بین ۵۶۰ و ۵۸۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویلcfrبود.

صادرات اوره مصر به اروپا وافزایش قیمت اوره مصر

افزایش قیمت های گاز طبیعی درTTF hub هلند در این هفته باعث شد که در کشور مصر حجم زیادی از معاملات اوره برای صادرات به مقصد اروپا شکل بگیرد. تولید کنندگان ۱۲۱ هزار تن اوره گرانول را به معامله‌گران باقیمت های بین ۶۵۰ دلار در هر تن درآخر  روز ۲۶ جولای به فروش رسانده اند واین قیمت مرتبا افزایش یافته و تا ۷۶۵ دلار در هر تن نیز به فروش رسیده است.

تولید کنندگان اوره در منطقه خاورمیانه کماکان مشغول فروش اوره برای ماههای آگوست و سپتامبر هستند. در طول هفته منتهی به ۲۸ جولای قیمت ها مرتباً افزایش پیدا کرد و از ۴۹۳ دلار در شروع هفته برمبنای ترم تحویل فوب هندوستان به ۶۱۵ دلار در هر تن رسید.

وضعیت اوره عربستان،قطر ،بحرین،وعمان

شرکت Sabicعربستان ۴۰هزارتن اوره  گرانول خود را به قیمت ۵۳۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب به معامله گران وبه مقاصد آزاد   به جز آمریکا وتایلندبرای حمل در ماه آگوست و آغاز سپتامبر به فروش رساند. این شرکت سپس ۲۰ هزار تن اوره گرانول خود را به قیمت ۵۴۵ دلاربه  یکی از معامله گران برای بارگیری در پایان ماه آگوست و شروع ماه سپتامبر با مقصد آزاد به فروش رساند.

شرکت قطر انرژی نیز یک محموله اوره پریل را با قیمت ۴۹۱ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب و یک محموله اوره گرانول خود را به قیمت ۴۹۳ دلار در هر تن بر اساس ترم

تحویل فوب به فروش رساند که هر دو محموله در ماه آگوست به مقصد هندوستان حمل خواهند شد.

شرکت سامسونگ بحرین ۴۵ هزار تن اوره گرانول خود را برای حمل به مقصد شهرTuna درهندوستان بر اساس تعهد قبلی به فروش رساند.

شرکت SIUCI عمان  ۴۰ هزار تن اوره به قیمت ۶۱۵ دلار در هر تن برای حمل در ماه سپتامبر به یکی از تجار اوره  به  فروش رسانده است.

افزایش قیمت اوره ایران

تمایل به خرید در اواسط هفته منتهی به ۲۸ جولای با توجه به تقاضای زیاد در کل بازار های جهانی در ایران نیز افزایش یافت. قیمت های اوره در روز چهارشنبه گذشته بین ۴۷۷ تا ۴۸۲ دلار در هر تن بر اساس فوب خلیج فارس  برای حمل در ماه سپتامبر بود ولی عرضه کنندگان اوره ایران عجله زیادی برای فروش محصولات خودبا این قیمت  نداشتند. تولیدکنندگانی همچون پردیس شیراز و کرمانشاه برای اوره گرانول خود در طول هفته، قیمت ۵۰۰ دلار در هر تن را مطالبه می نمودند. شرکت پتروشیمی کرمانشاه در ایران طی یک مزایده قیمت  ، ۳۰ هزار تن اوره گرانول خود را مجدداً در روز ۲۸ جولای برای فروش در ماه آگوست به جریان انداخت.

کاهش قیمت اوره محلی در چین

در آسیا در کشور چین فقط سه محموله به مقصد هندوستان در ماه آگوست در چارچوب تعهدات کشور چین برای تامین اوره مورد نیاز شرکتIPL هندوستان  بارگیری خواهد شد. در این هفته معاملات اندکی به مقصد جنوب شرق آسیا به قیمت ۴۷۲ دلار در هر تن برمبنای ترم تحویل فوب انجام شد. کاهش شدید قیمت های محلی اوره در چین تا ۳۵ دلار در هر تن رسید و قیمت اوره چین را به ۳۶۰ دلار در هر تن رساند و انگیزه های زیادی برای صادرات محصولات تولید محلی چین به وجود آورد ولی معامله گران ریسک و خطرات ناشی از صادرات محصولات محلی با توجه به مشکلات لجستیک در چین را به سادگی نمی پذیرند و احتمال می‌دهند که فرایند صادرات از کنترل آنها خارج گردد.

صادرات اوره برونئی به میانمار

شرکت BFI در کشور برونئی قیمت محصولات اوره خود برای صادرات به جنوب شرق آسیا را ۵۰۵ دلار در هر تن اعلام نمود ولی خریداران قیمت هایی در حدود ۵۰۰ دلار را پیشنهاد می کردند که مورد تایید قرار نگرفت. در کشور میانمار یک کشتی حامل ۱۰ هزار تن اوره گرانول برونئی به  یانگون رسید. قیمت اوره این محموله هنوز مشخص نیست. شرکت اطلس در فیلیپین ۶۰۰۰ تن اوره پریل از یک تاجر اوره برای حمل در در پایان ماه آگوست خریداری نمود. پایین ترین قیمت اعلام شده برای این محموله ۵۴۰ دلار در هر تن براساس cfrبوده است که این قیمت مورد تایید قرار نگرفته است.

افزایش قیمت سولفات آمونیوم در اروپا

در اروپا در هفته منتهی به ۲۸ جولای دامنه  قیمت سولفات آمونیوم  به ۴۳۷ تا ۴۷۷ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب شمال غرب اروپا رسید که به دلیل افزایش تقاضای اروپا ونگرانی از تامین آن در آینده نزدیک بود و به همین دلیل تامین کنندگان توجه خود را معطوف به تامین نیازهای این قاره نمودند. یک تولید کننده سولفات آمونیوم ۴۰۰۰ تن محصول  استاندارد خود را با قیمت ۴۵۵ یورو در هر تن بر اساس ترم فوب شمال غرب اروپا برای حمل در ماه آگوست به مقصد فرانسه به فروش رساند. یک تولید کننده دیگر ۳۰۰۰ تن محصول سولفات آمونیوم استاندارد خود را با قیمت ۴۶۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل شمال غرب اروپا و به مقصد شمال فرانسه برای تحویل در ماه آگوست به فروش رساند.

بین الملل منتخب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *