بازار محصولات پتروشیمی آسیا

در آخرین روز از ماه جولای، بازار بنزن خرید ضعیفی را تجربه کرد که منعکس کننده سیگنال های بیشتری از کاهش سرعت تجارت این فرآورده در بازار آسیا بود زیرا خریداران و فروشندگان نتوانستند به طور دوستانه بر سر بحث های تجاری به توافق برسند. تقاضا برای بنزن کم و بیش ادامه داشت و در بازار پایین دست هم تقاضا برای مشتقات بنزن مانند استایرن، فنل و کاپرولاکتام افزایش نداشت.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ طبق داده های رسمی، سینوپک قیمت بنزن در شرق چین را با ۳۰۰ یوان در ۸.۸۵۰ یوان به ازای هر متریک تن اعلام کرد. پیش از این، سیر نزولی بهبود یافته در بازار داخلی چین نشان دهنده حجم خریدهای نقدی بود. این امر، همراه با افت قیمت های فهرست شده تولیدکنندگان نشان می دهد که بازار بنزن برای کاهش ذخایر تمام تلاش خود را به کار می برد. شاخص بنزن در بازار چین با ۴۷۸ یوان افت قیمت به ۸.۶۷۵ یوان در هر متریک تن رسید.

معاملات تولوئن و زایلن آسیا

قیمت تولوئن آسیایی در آخرین روزهای جولای قبل از رول اور یکم آگوست، همگام با دیگر فرآورده های آروماتیک پایین بود. شاخص پارازایلن در اواخر جولای با ۲۳ دلار کاهش به ۱۱۲۰.۶۷ دلار در هر متریک تن cfr تایوان/چین رسید، در حالی که ایزومر زایلن مخلوط (Mx) 10 دلار در متریک تن fob کره ریزش قیمت داشت. با پایان یافتن قراردادهای جولای در آخرین روزهای معاملاتی این ماه، عرضه محموله ها در بازار داخلی چین با تحویل درب مخزن مبدأ به شدت کاهش یافت.

قیمت این محموله ها با ۲۸۰ یوان کاهش در روز حدود ۷.۵۴۰ یوان در متریک تن، معادل ۹۶۶.۰۲ دلار در ازای هر متریک تن گزارش شد. به گفته منابع، در این روزهای پایانی ماه فقط پیشنهاد فروش محموله ۱۰.۰۰۰-۵.۰۰۰ تنی تولوئن با حداقل خلوص ۹۹.۷ درصدی برای بارگیری در اوت با نرخ ۱.۰۵۰ دلار در هر متریک تن fob ژانگ جیانگ در بازار شنیده شد اما هیچ معامله ای صورت نگرفت.

بهای محموله های تولوئن با تحویل درب مخزن مبدأ (Ex tank) در بازار داخلی هند هم بین ۹۴-۹۳ روپیه بر کیلوگرم ارزیابی شد چون که واردکنندگان هندی برای محموله های اوت کمتر تحت فشار بودند و واکنش کمتری به افزایش بهای نفت خام نشان دادند. دسترسی به کشتی های حامل و بالا بودن هزینه های حمل و نقل باعث شد تا اختلاف قیمت بین پیشنهادات خرید و فروش تولوئن همچنان باقی بماند.

پارازایلن آسیایی در آخرین روزهای جولای سیر نزولی را در پیش گرفت چون که فعالان بازار پس از جهش حاشیه سود پارازایلن تا ۳۷۰ دلار در هر متریک تن با احتیاط پیش رفتند. شاخص cfr تایوان/چین با ۲۳ دلار ریزش در روز تا ۴۲.۳۴ دلار در هر متریک تن پایین کشیده شد و میانگین ماهانه را به ۱۱۲۱.۸۱۲ دلار در متریک تن رساند که ۲۱۰.۱۱۲ دلار کمتر از میانگین جهانی در ژوئن بود.

اسپرد بین پارازایلن و نفتا با ۱۲ دلار کاهش در روز، ۳۵۸.۴۲ دلار در متریک تن اعلام شد در حالی که میانگین این اسپرد در ژوئن ۱۷۲.۳۳۸ دلار برای هر متریک تن بود. اگرچه در بحبوحۀ آربیتراژ بستۀ آسیا-امریکا انتظار می رفت این اسپرد محدودتر شود، اما برخی از منابع پیش بینی کردند که به دنبال تضعیف تقاضا در چین، این اسپرد کاهش بیشتری را تجربه کند.

برخی از فعالان بازار معتقدند که افزایش اخیر این اسپرد (اختلاف قیمت) عمدتا به دلیل حاکم شدن تقاضای ضعیف نفتا بر بازار بود که ممکن است در چند ماه آینده به رشد نسبی برسد. با توجه به ارزیابی های پلتس، بهترین پیشنهاد قیمت برای محموله های سپتامبر ۱.۱۲۸ دلار در متریک تن از گلنکور سنگاپور و GS کلتکس بود؛ با اینکه بهترین قیمت پیشنهادی برای اکثبر ۱.۰۹۰ دلار به ازای هر متریک تن گزارش شد.

بازار چین کلید دار استایرن آسیا

قیمت مونومر استایرن نقدی آسیا با کاهش قیمت های داخلی چین، با ۲۷.۵۰ دلار کاهش در روز به ۱.۱۵۰ دلار در هر متریک تن cfr چین رسید. قیمت های داخلی چین با ۴۲۰ یوان افت شدید در روز به ۹.۵۶۰ یوان در متریک تن ثبت شدند که براساس برابری واردات، ۱۲۲۹.۹۳ دلار در متریک تن بود. معاملات آتی استایرن سپتامبر در بورس کالای دالیان پس از سه روز افزایش متوالی با ۱۴۹ یوان رشد معادل ۱.۶۷ درصد به ۸.۷۲۸ یوان در متریک تن رسید.

جدول قیمت محصولات نفتی

هیچ خبری از بارگیری در ماه آگوست در سراسر بازارهای آسیا شنیده نشد و پیش بینی می شود تقاضا تا ماه اوت همچنان ضعیف باقی بماند. در هند، انتظار می رفت تقاضای استایرن برای سپتامبر با آغاز جشن دیوالی در ۲۴ اکتبر برابر با ۲ آبان بهبود یابد. در چین هم انتظار می رود با وجود کافی بودن عرضه، تقاضا همچنان ضعیف بماند و اخیرا در بازار چین هیچ معامله ای منعقد نشد اما پیش بینی می شود کارخانه جدید INEOS سینوپک با سرمایه گذاری مشترک با ظرفیت تولید سالانه ۶۰۰ هزار تن آکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) در نینگبو در اواخر سال ۲۰۲۳ راه اندازی شود.

بازار متانول آسیا

به نظر می رسد با کاهش نرخ های عملیاتی توسط تولیدکنندگان متانول، روند نزولی قیمت متانول آسیایی در آخرین هفته از جولای نسبتا بهبود یافته است و سرمایه گذاران از احساسات صعودی در بازار آتی نفت خام و متانول به نفع خود استفاده کردند. پتروشیمی فناوران و کارخانجات متانول کیمیای پارس خاورمیانه در ایران گزارشات مبنی بر توقف فعالیت خود را تکذیب کردند.

پلتس پیش از این گزارش داد که این احساسات در بازار تقویت شده بود کارخانجات متانول پتروشیمی بوشهر و پتروشیمی مرجان هر کدام با ظرفیت تولید سالانه ۱.۶۵ میلیون متریک تن از ۱۵ جولای برابر با ۲۴ تیر آفلاین بودند. با این حال، پتروشیمی فناوران اعلام کرد که کارخانه متانول با ظرفیت تولید ۱ میلیون متریک تن در سال به طور معمول با ۹۰ درصد ظرفیت کار می کند و گذشته از این، یک منبع آگاه از شرکت کیمیای پارس خاورمیانه، این رقم تولید را ۱.۶۵ میلیون متریک تن در سال اعلام کرد. با این اوصاف، تقاضای متانول در چین در مقایسه با سایر کشورهای آسیایی بهتر است.

اتیلن آسیا

جو بازارهای کلیدی اتیلن آسیا در آخرین روزهای جولای متفاوت بود. حجم واردات برای اواسط آگوست ضعیف بود. با این حال، برخی دیگر به افزایش خرید محموله ها برای اواخر آگوست و اوایل سپتامبر اشاره کردند که به احتمال زیاد علت این کار کاهش خرید در ماه های گذشته است که منجر به ریزش سهام در بین خریداران شد. به گفته یکی از تولیدکنندگان در چین، افزایش اخیر قیمت های آتی پایین دست در چین اعتماد خریداران را تا حدودی بالا برده است. اما چون که تقاضا برای کالاهای نهایی همچنان ضعیف مانده است، نمی توان تضمین کرد که آیا این بهبود پایین دستی ادامه خواهد داشت یا خیر.

علاوه براین، برخی از چرخش های پایین دست قرار است در ماه اوت به پایان برسند و این باعث شده است تا خریدارانی که در طی دو سه ماه گذشته اتیلن کمتری خریداری کردند با اتمام موجودی مواجه شوند. از آنجا که بازارهای کلیدی مشتقات همچنان از لحاظ تقاضا و حاشیه تولید ضعیف هستند، مطمئن نیستیم این افزایش تقاضا در هفته های آتی ادامه یابد یا خیر.

در کره جنوبی، برخی از تولیدکنندگان به افزایش درخواست های تاجران برای بارگیری محموله ها در سپتامبر اشاره کردند اما هیچ پیشنهاد قطعی در بازار ارائه نشد زیرا اپراتورهای کراکر از اختلاف قیمت بین اتیلن و نفتا ابراز نگرانی کردند و اینکه ممکن است نرخ های عملیاتی در اوت کاهش بیشتری داشته باشد. انتظار می رفت تقاضا برای سپتامبر در آگوست به دلیل کاهش عرضه و شروع به کار مجدد برخی کارخانجات پایین دستی با پایان یافتن چرخش ها در چین، بهبود یابد.

بازار پروپیلن آسیا

بازار پروپیلن آسیا در روزهای پایانی جولای بدون تغییر ارزیابی شد زیرا خریداران تمایلی به واردات پروپیلن نداشتند. قیمت آتی نفت خام ICE برنت سپتامبر با ۸۳ سنت افزایش در هر بشکه به ۱۰۸.۷۲ دلار در هر بشکه رسید و بازار داخلی پروپیلن حمایت کرد. پروپیلن شاندونگ با ۸۵ یوان افت قیمت در روز به ۷.۳۱۰ یوان در متریک تن با تحویل درب مخزن مبدأ (ایکس تنک) رسید.

یکی از تولیدکنندگان پروپیلن در کره جنوبی با اشاره به کاهش تولید بیشتر که از بازار آسیب دیده پروپیلن حمایت می کند، گفت که کاهش عرضه افزایش قیمت ها را به دنبال دارد. با توجه به گزارشات پلتس، فورموسای تایوان در حال برنامه ریزی برای تعطیلی کارخانۀ ۲۸۰ هزار متریک تنی آکریلونیتریل خود در تایوان است.

این کارخانه در نظر دارد نرخ بهره برداری خود را به ۶۰ درصد در ماه اوت کاهش دهد. این کارخانه در حال حاضر با ۷۰ درصد ظرفیت کار می کند که نسبت به ژوئن و ماه می به ترتیب ۸۰ و ۹۰ درصد کاهش داشته است. محدودیت های جدید کووید-۱۹ در چین برای ظهور سویه جدید اُمیکرون احساسات بازار را تضعیف می کند، در حالی که کاهش تقاضای پایین دستی بازار را ضعیف نگه می دارد.

ثبات بوتادین آسیا

بوتادین آسیا در آخرین روزهای معاملاتی جولای بدون تغییر ارزیابی شد. بوتادین از یک هفته قبل (هفته سوم جولای)، ۵۰-۳۰ دلار در هر متریک تن افت قیمت داشت؛ به طوری که شاخص cfr چین به پایین ترین سطح چهار ماهه خود یعنی ۱.۲۰۰ دلار در متریک تن رسید. جو بازار بوتادین آسیا در آخرین هفته از جولای نزولی بود که به دلیل تضعیف تقاضا و افزایش عرضه کاهش بیشتری داشت.

در آسیا، تقاضا برای محموله های بوتادین نقدی محدود بود زیرا حاشیه های سود منفی همچنان به کاهش فعالیت کارخانجات پایین دستی مانند لاستیک مصنوعی یا ABS ادامه می داد. در نتیجه، تأمین کنندگان چینی در تلاش هستند تا محموله های نقدی را به مکزیک منتقل کنند. سینوپک در ۲۹ جولای قیمت های محلی خود را با ۳۰۰ یوان کاهش در روز به ۹.۴۰۰ یوان در متریک تن معادل ۱.۲۰۹ دلار در ازای هر متریک تن رساند. بهای بوتادین نقدی نیز با نرخ ۱.۲۳۵ دلار در متریک تن ثابت محاسبه شد.

PVC آسیا

PVC آسیا در هفته نهایی جولای پایدار گزارش شد. برخی از منابع معتقدند که بازار PVC آسیا تا پایین ترین سطح قیمت خود پیش می رود و توانسته است خریداران چینی را دوباره ترغیب کند. با توجه به آمار بازار، PVC اتیلن با ۲۰۰ یوان رشد در هفته به ۶.۷۰۰ یوان در متریک تن رسید و PVC کاربید هم در مدت مشابه با ۱۵۰ یوان افزایش، ۶.۵۵۰ یوان در متریک تن را ثبت کرد.

به گفته منابع، پیشنهادات جدید برای آگوست با ۲۳۰-۱۹۰ دلار کاهش در ماه به ترتیب ۹۳۰ و ۱.۰۹۰ دلار در متریک تن cfr چین و cfr هند اعلام شدند. در هند، اکثر تولیدکنندگان محموله های اوت خود را فروخته اند و فعالیت تجاری نیز به همین دلیل در طی هفته بسیار کند بود. رزین PVC کاربید ۹۵-۹۴ روپیه بر کیلوگرم بود که در مقایسه با ۹۲-۹۱ روپیه هفته قبل، افزایش اندکی داشت.

در نتیجه باید گفت که بازار همچنان در حالت “انتظار و دید” مانده است تا مشخص شود آیا این سیر صعودی در احساسات داخلی و همچنین قیمت ها ادامه خواهد داشت یا خیر. برخی از تاجران انتظار دارند با کمتر شدن رزروهای وارداتی در ژوئن و جولای، حجم خریدها افزایش یابد اما برخی دیگر حتی تا سپتامبر امیدی به بهبود تقاضا ندارند.

در قراردادهای آتی به روند بستن معاملات باز در قراردادهایی با سررسید نزدیک و جایگزینی آنها با قراردادهایی با سررسید دورتر گفته می شود؛ به عبارت دیگر به معنای انتقال نقدینگی قرارداد رو به اتمام به قراردادهای جدید است.