معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی؛

دعوت از شرکت‌های دانش بنیان ایران برای حضور در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی روسیه

معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، خوراک دردسترس برای توسعه صنعت پتروشیمی در ایران را یک مزیت با اهمیت برشمرد و گفت: از شرکت‌های دانش بنیان کشور روسیه دعوت می‌کنم که از فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران استفاده کنند.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ مرتضی شاهمیرزایی روز گذشته (۲۹ فروردین‌ماه) در نشستی در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی روسیه برگزاری چنین رویدادهایی برای گسترش همکاری‌ها ایران و روسیه را حائز اهمیت خواند.

وی به حدود ۵۶۰۰ کیلومتر سواحل در شمال و جنوب جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: وجود بنادر متعدد در این سواحل، تبادل محصولات و فعالیت‌های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و سایر صنایع را برای کشور فراهم و تسهیل کرده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: ایران دارای بیش از۱۵۹ میلیارد بشکه ذخایر نفتی و حدود ۳۳ تریلیون مترمکعب ذخایر گازی ایران است.

شاهمیرزایی با بیان اینکه هم‌اکنون روزانه بالغ بر یک میلیارد مترمکعب گاز از مخازن گازی تولید می شود و ظرفیت تولید نفت خام ایران حدود ۴ میلیون بشکه است، گفت: بخشی از این تولیدات به عنوان خوراک صنایع پتروشیمی ایران مصرف می‌شود.

وی دسترسی به خوراک فراوان به پشتوانه این ذخایر نفت و گاز را برای توسعه صنعت پتروشیمی در کشور ایران را یک مزیت بی‌نظیر دانست و اظهار کرد: از شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه دعوت می‌کنم که از این فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های صنعت پتروشیمی  و سایر طرح های  توسعه صنایع نفت و گاز  استفاده کنند.

گفتنی است، کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه نیز با حضور در پاویون شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در نمایشگاه نفت و گاز روسیه، در نشست با مرتضی شاهمیرزایی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و مدیران عامل شرکت‌های پتروشیمی حاضر در نمایشگاه نفت و گاز روسیه، ضمن اشاره به روابط خوب و سودمند دو کشور تأکید کرد: ایران و روسیه با داشتن ذخایر غنی و نفت و گاز فرصت مناسبی در توسعه همکاری‌ها در این بخش دارند.