مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

تفاهم‌نامه توسعه یکپارچه میدان مشترک نفتی آزادگان امضا می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با حضور مقام‌های ارشد کشور، تفاهم‌نامه توسعه یکپارچه میدان مشترک نفتی آزادگان بین شرکت ملی نفت، بانک‌ها و شرکت‌های اکتشاف و تولید امضا می‌شود.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛به نقل از شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته‌مهر در این باره گفت: در نشست بررسی و هم‌اندیشی سازوکار اجرایی مشارکت‌ بانک‌ها در مگاپروژه توسعه یکپارچه میدان آزادگان، ابعاد فنی، مالی و حقوقی این طرح تشریح و از سوی مدیران بانک‌ها نیز مسائل مختلف مورد پرسش قرار گرفت و توضیحات تکمیلی برای آن ارائه شد.

وی با اشاره به حضور وزیر نفت در این نشست، افزود: وزیر نفت با حضور در این نشست، بر حمایت تمام قد وزارت نفت از حضور و سرمایه‌گذاری بانک‌ها در طرح‌های توسعه‌ای اشاره و بر تسهیل زمینه‌ها برای افزایش مشارکت بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به ویژگی‌های میدان آزادگان تصریح کرد: این میدان مشترک با مساحت ۱۵۰۰ کیلومترمربع در ۸۰ کیلومتری غرب شهر اهواز واقع شده و میزان نفت درجای آن حدود ۳۲ میلیارد بشکه نفت برآورد می‌شود. همچنین ظرفیت تولید فعلی این میدان هم‌اکنون ۱۹۰ هزار بشکه در روز است.

خجسته‌مهر اظهار کرد: ذی‌نفعان مهم این طرح علاوه بر شرکت‌های اکتشاف و تولید منتخب، شرکت‌های سرمایه‌گذار، بانک‌ها و پتروشیمی‌ها شامل دیگر مجموعه‌ها از جمله شرکت مشاور مادر به‌عنوان مسئول پیوستگی مطالعات و تهیه برنامه جامع توسعه میدان، تأمین‌کنندگان دکل‌های حفاری، سازندگان داخلی کالاها و تجهیزات و شرکت‌های فناور برای انجام مطالعات فناورانه و دانش‌بنیان مورد نیاز انجام طرح‌های فناورانه مانند افزایش ضریب بازیافت است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه  سرمایه‌گذاری ۷ میلیارد دلاری برای توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان با هدف رسیدن به تولید ۵۷۰ هزار بشکه نفت در روز پیش‌بینی شده است، تاکید کرد: بانک‌های مهم کشور و شرکت‌های اکتشاف و تولید در این طرح سهامدار می‌شوند و بخشی از سهام این طرح نیز به مردم واگذار خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به جذابیت‌های این طرح برای سرمایه‌گذاران گفت: پیش‌بینی می‌شود ظرف دو سال پروژه به بهره‌برداری اولیه و آغاز بازگشت سرمایه خواهد رسید.