دو غول متانول دیگر در آستانه تعطیلی/ انجمن صنفی کارفرمایی: آقای رئیسی، نگذارید پنج پتروشیمی دیگر تعطیل شود

پس از تعطیلی فرساشیمی و توقف متانول سازها، حالا نگرانی از توقف فن آوران، زاگرس و خارگ هم افزایش یافته و همزمان انجمن صنفی کارفرمایی ایران با نامه‌ای به رییس جمهور، با یادآور شدن توقف تولید سه مجتمع بزرگ پتروشیمی تولید متانول، نسبت به احتمال تعطیلی قریب الوقوع ۵ مجتمع دیگر هشدار داده است.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛این در حالی است که معضل نبود کشتی، افزایش ۳ برای قیمت یوتیلیتی و بازگشت به زغال سنگ در چین در اثر افزایش قیمت انرژی، متانول سازها را با چالشی بزرگ روبه رو کرده است.

همچنان نکته ای که کارشناسان صنعت پتروشیمی به آن اشاره می کنند تغییر قیمت گذاری برروی خوراک پتروشیمی ها است، به نظر می رسد باوجود اینکه پتروشیمی های ایرانی در دهه دوم عمر خود به سر می برند هنوز با چالش قیمت گذاری خوراک و مواد خود در اثر نبود نهادی معتبر و کاربردی برای قیمت گذاری مواجه هستند، علاوه بر این نگاهی به هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم نشان می دهد که وزن برخی از شرکتهای پتروشیمی در این هیات مدیره سبب شده تا این شرکت به گمان بسیاری از کارشناسان، دیگر نهادی بی طرف شناخته نشود.

همزمان انجمن صنفی کارفرمایی ایران نامه‌ای به رئیس جمهور ارسال کرده است.

در این نامه تصریح شده است که صنعت پتروشمی در شرایط سخت تحریم های اقتصادی و چهار سال و چهار ماه گذشته که آمریکا از برجام خارج شده، توانسته است بیش از ۵۰ میلیارد دلار صادرات داشته(متوسط سالانه ۱۲.۵ میلیارد دلار) و جلوی خروج ۲۵ میلیارد دلار ارز برای تامین کودهای شیمیایی بخش کشاورزی و مواد اولیه مورد نیاز صنایع تکمیلی داخلی در راستای زنجیره ارزش را گرفته، و از طرفی با تزریق ارز حاصله از صادرات نقشی بسزا ایفا نماید.

در بخشی دیگر از این نامه تاکید شده است که روزانه حدود ۷۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی (۸ درصد کل تولید کشور) در صنایع پتروشیمی مصرف می شود که تنها ۳۲ میلیون متر مکعب به عنوان خوراک در واحدهای اوره و متانول مصرف شده و ۳۸ میلیون متر مکعب نیز به عنوان سوخت همه مجتمعهای پتروشیمی مصرف می شود.

شایان ذکر است که ۸ واحد بزرگ تولید کننده متانول باظرفیت اسمی سالانه ۱۴ میلیون تن به بهره برداری رسیده و ۶ طرح بزرگ دیگر نیز با ظرفیت سالانه ۹ میلیون تن ظرف دو سه سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در بخشی دیگر از نامه خود از دکتر رییسی رییس جمهور هشدار دادند که با توجه به وضعیت خاص تحریم و شرایط ویژه بازارهای محدود هدف و قیمتگذاری غیر منصفانه خوراک گاز طبیعی مورد نیاز این واحدها، که باعث شده تا عملیات این شرکتهای متانول ساز زیان ده شده و سه واحد تولید متانول کاوه، کیمیای پارس و سبلان، در ماههای اخیر از مدار تولید خارج شده و نظر به نتیجه بخش نبودن مکاتبات و جلسات با دستگاههای ذیربط در خصوص اصلاح قیمت خوراک گاز طبیعی، به زودی شاهد توقف سایر واحدهای متانول ساز باشیم.

انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در پایان از رییس جمهور جهادی استدعا می کند که به منظور بازگشت به مدار تولید سه واحد متانول ساز تعطیل شده و پیگیری از تعطیلی سایر واحدهای مشابه، دستور مقتضی و تصمیم ویژه با توجه به گزارش پیوست توجیهی لزوم اصلاح قیمت گاز طبیعی خوراک صادر نمایند.