نخستین عرضه محموله DSO در بورس انرژی

400 تن فرآورده دی سولفید اویل (DSO) شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی ویژه صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی برای نخستین‌بار در رینگ داخلی بورس انرژی ایران معامله شد.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛مدیر عملیات بازار فیزیکی بورس انرژی ایرانبا بیان اینکه «فرآورده DSO یک محصول جانبی است که در فرآیند شیرین‌سازی گاز مایع تولید می‌شود»، گفت: روز گذشته (نهم آذر) ۵۰۰ تن از این محصول برای نخستین‌بار در بورس انرژی عرضه و ۴۰۰ تن آن به ارزش هر کیلو ۸۷ هزار ریال معامله شد.

 

وی ارزش کل معاملات این فرآورده را ۳۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: ترکیبات موجود در فرآورده DSO بخصوص DMDS در صورت جداسازی و خالص‌سازی بسیار باارزش و تجاری است و در صنایع پتروشیمی و پالایشی به مقدار زیاد و همچنین در صنایع آرایشی و بهداشتی و برخی صنایع دیگر کاربرد دارد.

احمدی از ادامه عرضه این محصول در بورس انرژی ایران خبر داد و گفت: از دیگر مصارف این فرآوره، می‌توان به استفاده در کوره‌های الفین صنایع پتروشیمی، صنایع لاستیک‌سازی، رسوب‌زدایی از آسفالتن موجود در چاه‌های گاز و نفت و بکارگیری در تولید روغن روان‌ساز اشاره کرد.