بررسی سهم‌های پتروشیمی در بازار سرمایه

وضعیت سهام پتروشیمی در هفته گذشته متعادل بود و از میان 30 سهم قابل خرید و فروش در این هفته، 14 سهم با افزایش قیمت روبرو شدند و 16 سهم نیز کاهش قیمت داشتند.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ بازار سرمایه در هفتمین هفته کاری زمستان ( ۱۶ – ۱۹بهمن ماه) در حالی که تنها چهار روز کاری داشت، اما توانست روند کاهش قیمتی که در دو هفته پیش از آن شکل گرفته بود، بشکند. با این وصف، شاخص کل بورس که در آغاز معاملات روز یکشنبه (اولین روز کاری هفته) روی عدد یک میلیون و ۵۷۷ هزار قرار داشت، در پایان معاملات روز چهارشنبه به عدد یک میلیون و ۵۵۸ هزار واحد رسید که به این ترتیب می توان گفت تعادل در بازار شکل گرفته است.

بر اساس این گزارش ، روز یکشنبه ۹۵۱ میلیارد تومان، روز دوشنبه ۳۶۷ میلیارد تومان، روز سه‌شنبه ۱۶۱ میلیارد و در نهایت روز چهارشنبه ۲۲۱ میلیارد تومان خروج نقدینگی از بازار سرمایه وجود داشت.

وضعیت سهام پتروشیمی هم در این هفته متعادل و تقریبا همگام با بازار بود. از میان ۳۰ سهم قابل خرید و فروش در این هفته، ۱۴ سهم با افزایش قیمت روبرو شدند و ۱۶ سهم نیز کاهش قیمت داشتند؛ اما اکثر این افزایش یا کاهش قیمت ها زیر ۲ درصد و قابل چشم پوشی بود.

در این هفته نمادهای پتروشیمی گلستان (شستان)، شرکت قائدبصیر (شبصیر) و پتروشیمی شیراز (شیراز) همچنان بسته بود و نماد شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی (وپترو) هم در روز ۱۷ بهمن بسته شد.

بیشترین سود

از میان سهمی که در این هفته افزایش قیمت داشتند، تنها سود یک سهم بیش از ۵ درصد بود و مابقی کمتر از این حد سود داشتند. سهام سه پتروشیمی مرتبط داراب، کازرون و ممسنی این هفته مورد توجه قرار گرفتند و در این وضعیت بازار افزایش قیمت داشتند . در این میان سهم پتروشیمی کازرون (کازرو) با بیش از ۸ درصد افزایش قیمت پرسودترین سهم پتروشیمی هفته بود.

همچنین سهم شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی (وپترو) که هفته پیش بعد از دو ماه افزایش قیمت، اصلاح خورده و پرزیانده ترین سهم شد، این هفته علی رغم اینکه فقط دو روز قابل خرید و فروش بود دوباره به جدول پربازده ها بازگشت.

 

پنج سهم پرسود این هفته به ترتیب عبارت است از:

نماد درصد سود قیمت ابتدای هفته قیمت پایانی وضعیت نهایی
کازرو ۸.۲ ۱۱۷۶۰ ۱۲۷۲۰
وپترو ۴.۹ ۱۴۴۲۰ ۱۵۱۲۰
دهدشت ۳.۳ ۱۱۲۱۰ ۱۱۵۸۰
ممسنی ۳.۲ ۱۲۳۱۰ ۱۲۷۱۰
جهرم ۳ ۸۴۵ ۸۷۰

 

بیشترین زیان

همان طور که گفته شد این هفته ۱۶ سهم از میان سهام پتروشیمی با زیان مواجه شدند که کاهش قیمت ۱۴ سهم کمتر از ۵ درصد و کاهش قیمت ۲ سهم بین ۵ تا ۱۰ درصد بود. سهام پتروشیمی اصفهان (شصفها) که هفته قبل پربازده ترین سهم پتروشیمی ها بود، این هفته دچار اصلاح قیمت شد اما کاهش قیمت آن به اندازه ای نبود که نام این سهم را در جدول زیانده ها ثبت کند. در عوض سهام پتروشیمی فارابی (شفارا) بازهم دچار کاهش قیمتی نسبتا بالا شد و در صدر این جدول قرار گرفت.

پنج سهم زیانده این هفته به ترتیب عبارت است از

نماد درصد زیان قیمت ابتدای هفته قیمت پایانی وضعیت نهایی
شفارا ۹.۵ ۵۹۹۰ ۵۴۲۰
کرماشا ۶.۱ ۶۲۶۵۰ ۵۸۸۰۰
شپترو ۵ ۱۶۹۱ ۱۶۰۷ صف فروش
فسا ۳.۶ ۹۱۹ ۸۸۶ صف فروش
بوعلی ۳.۵ ۳۶۳۰۰ ۳۵۰۲۰

 

چشم انداز هفته آینده

تلاش برای افزایش اعتماد و بازگشت سرمایه در طول ماه های گذشته شکل گرفته است و اگر هیجانات در بازارهای موازی کاهش پیدا کند، می توان روی بازدهی بالای بورس در ماه های آتی حساب کرد.