بررسی سهم های پتروشیمی در بازار سرمایه

وضعیت سهام پتروشیمی هم در این هفته تقریبا همگام با بازارهای دیگر بود.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ بازار سرمایه در هشتمین هفته کاری زمستان (۲۳ – ۲۶بهمن ماه) بازهم تنها چهار روز کاری داشت و با توجه به کاهش قیمت ها، شاخص کل بورس که در آغاز معاملات روز یکشنبه (اولین روز کاری هفته) روی عدد یک میلیون و ۵۵۸ هزار قرار داشت، در پایان معاملات روز چهارشنبه به عدد یک میلیون و ۵۲۴ هزار واحد رسید که به این ترتیب می توان گفت به طور میانگین سهامداران ۲.۲ درصد زیان را در این هفته تجربه کردند.

این هفته نیز همانند هفته قبل خروج نقدینگی در چهار روز کاری از این بازار وجود داشت : روز یکشنبه ۳۶۱ میلیارد تومان، روز دوشنبه ۱۷۴ میلیارد تومان، روز سه‌شنبه ۵۰۴ میلیارد تومان و روز چهارشنبه ۳۵۸ میلیارد تومان پول از بازار خارج شد. در نهایت این هفته هزار و ۳۹۷ میلیارد تومان خروج نقدینگی حقیقی از بازار سرمایه ثبت شد. شاید عمده ترین موضوع برای این بازار همین خروج سرمایه ها بود. دراین هفته افزایش قیمت  طلا و ارز، یکی از مسائلی بود که خروج سرمایه از بورس را افزایش داد و به نظر می رسد بخشی از سرمایه ها جذب آن بازار شده است.

وضعیت سهام پتروشیمی هم در این هفته تقریبا همگام با بازار بود. از میان ۳۰ سهم قابل خرید و فروش در این هفته، فقط ۵ سهم با افزایش قیمت روبرو شدند و ۲۵ سهم نیز کاهش قیمت داشتند.

در این هفته نمادهای پتروشیمی گلستان (شستان)، شرکت قائدبصیر (شبصیر) و پتروشیمی شیراز (شیراز) همچنان بسته بود ولی نماد شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی (وپترو) باز شد.

بیشترین سود

از میان ۵ سهمی که در این هفته افزایش قیمت داشتند، تنها سود یک سهم بیش از ۵ درصد بود: نماد شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی (وپترو) بعد از باز شدن در این هفته روند رشد قیمت را تجربه کرد و با افزایش قیمتی نزدیک به ۷ درصد پرسودترین و امیدوارکننده ترین سود بود. این سهم هفته ماقبل نیز قبل از بسته شدن نماد، روند افزایش قیمت پیدا کرده بود و نزدیک ۵ درصد سود داشت. این موفقیت ها بعد از آن صورت گرفت که دوهفته ای این سهم روند اصلاح قیمت داشت.

سهام پتروشیمی اصفهان (شصفها) که هفته قبل بعد از چند هفته افزایش قیمت، دچار اصلاح قیمت شده بود، این هفته با سود ۲۲.۴ درصدی در رده دوم جدول پربازده ها قرار گرفت.

پنج سهم پرسود این هفته به ترتیب عبارت است از:

نماد

درصد سود

قیمت ابتدای هفته

قیمت پایانی

وضعیت نهایی

وپترو

۶.۹

۱۵۱۲۰

۱۶۱۷۰

شصفها

۲.۴

۱۶۴۰۵۰

۱۶۸۰۰۰

شجم

۲.۴

۷۸۱۰

۸۰۰۰

جم

۱.۲

۳۷۰۱۰

۳۷۴۵۰

شاراک

۰.۶

۲۸۸۲۰

۲۹۰۰۰

بیشترین زیان

همان طور که گفته شد این هفته ۲۵ سهم از میان سهام پتروشیمی با زیان مواجه شدند که کاهش قیمت ۱۶ سهم کمتر از ۵ درصد و کاهش قیمت ۹ سهم بین ۵ تا ۱۰ درصد بود. سهام دو پتروشیمی فارابی و کرمانشاه که هفته قبل پرزیان ترین سهم ها بودند، این هفته هم با کاهش قیمت بیش از ۹ درصد در صدر این جدول جای دارند.

پنج سهم زیانده این هفته به ترتیب عبارت است از

نماد درصد زیان قیمت ابتدای هفته قیمت پایانی وضعیت نهایی
کرماشا ۱۰ ۵۹۰۹۰ ۵۳۲۰۰
شفارا ۹.۴ ۵۴۲۰ ۴۹۱۰
شاروم ۸.۶ ۱۷۸۴۰ ۱۶۳۱۰
بوعلی ۷.۱ ۳۵۲۷۰ ۳۲۷۷۰
دهدشت ۶.۷ ۱۱۶۸۰ ۱۰۹۰۰

چشم انداز هفته آینده

آخرین ماه سال در هفته پیش رو در حالی آغاز می شود که منطقا بازار سرمایه در این ماه با کاهش قیمت همراه است؛ زیرا افزایش هرینه ها در ایام منتهی به نوروز معمولا باعث می شود سرمایه گذاران، سرمایه گذاری کمتری در بورس داشته باشند. اما در کنار این موضوع هیجان در بازار سکه و طلا هم می تواند تاثیر منفی بیشتری روی بورس بگذارد. بازار اگرچه برای افرادی که دید بلندمدت نسبت به سرمایه گذاری در بورس دارند هنوز هم می تواند جذاب باشد اما برای برخی سرمایه گذاران روزهای جذابی ندارد.