بررسی سهم‌های پتروشیمی در بازار سرمایه

بازار سرمایه در هفته میانی پاییز (13 - 17آبان) بعد از چندین هفته تلاطم و احتیاط های سرمایه گذاران داخلی، وضعیت مطلوبی پیدا کرد.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ در این هفته افزایش قیمت ها باعث شد که یکبار دیگر شاخص کل بورس بتواند ابرکانال ۲ میلیون واحد را به دست آورد که نشانه امیدوار کننده ای برای سرمایه گذاران این بازار بود.

 در واقع در این هفته هر پنج روز متوالی شاخص کل صعودی شود از یک میلیون و ۹۷۰ هزار واحد به دو میلیون و ۵۶ هزار واحد رسید.

به این ترتیب به طور میانگین سهامداران سود ۴.۳۴ درصدی را در این هفته کسب کردند. شاخص هم‌وزن نیز طی پنج روز کاری موفق به ثبت جهش ۵.۸۶ درصدی شد و خود را از ۶۶۰ هزار و ۲۵ واحد به تراز ۶۹۸ هزار و ۷۶۷ رساند که نشان می‌دهد علاوه بر شاخص‌سازها، وضعیت معاملات شرکت‌های کوچک و متوسط هم خوب بوده است.

بررسی سهام پتروشیمی نشان می دهد که این گروه پیشرو بازار بودند و برخلاف هفته های قبل از مجموع ۳۳ نماد این گروه، ۲۴ نماد دارای روند قیمتی مثبت، ۸ نماد دارای روند قیمتی منفی و یک نماد هم بدون تغییر قیمت در مجموع هفته بود.

بیشترین سود

از ۲۴ نماد با افزایش قیمت، ۱۴ نماد افزایش قیمت کمتر از ۵ درصد داشتند. ۸ نماد افزایش قیمتی مابین ۵ تا ۱۰ درصد را ثبت کردند و ۲ نماد نیز افزایش قیمت بیش از ۱۰ درصد داشتند. پترول این هفته با ۱۱.۶ درصد افزایش قیمت پرچم دار نمادهای پربازده پتروشیمی بود و پس از آن صنایع پتروشیمی تخت جمشید (شجم) با ۱۱.۲ درصد افزایش قیمت باعث رضایت سهامداران بود. همچنین پتروشیمی پردیس (شپدیس) با توجه به اخبار منتشره توانست سود تقریبی ۱۰ درصد درصدی را در این هفته نشان دهد.

پنج سهم دارای بیشترین بازدهی مثبت در این هفته به ترتیب عبارت است از:

نماد

درصد سود

قیمت ابتدای هفته

قیمت پایانی

وضعیت نهایی

پترول

۱۱.۶

۱۶۶۸

۱۸۶۱

شجم

۱۱.۲

۷۳۱۰

۸۱۳۰

شپدیس

۹.۹

۱۵۳۱۵۰

۱۶۸۲۶۰

شخارک

۹.۱

۴۲۱۰۰

۴۵۹۲۰

وپترو

۸.۲

۲۷۲۱۰

۲۹۴۵۰

 

بیشترین زیان

همان طور که گفته شد این هفته تنها ۸ سهم از میان سهام پتروشیمی با زیان مواجه شدند که نسبت به هفته ماقبل تغییری بسیار مثبت بود. همه این سهم ها زیانی کمتر از ۴ درصد را در طول هفته نشان دادند. پتروشیمی اصفهان (شصفها) که در ماه های اخیر رشد خوبی داشته است و در برخی هفته ها جزو معدود سهم های پتروشیمی بود که بازدهی مثبتی داشت، این هفته اصلاح قیمت خورد و با ۳.۱ درصد کاهش قیمت پرزیان ترین سهم در این گروه بود.

پنج سهم با بیشترین کاهش قیمت این هفته به ترتیب عبارت است از:

نماد

درصد زیان

قیمت ابتدای هفته

قیمت پایانی

وضعیت نهایی

شصفها

۳.۱

۲۲۵۹۵۰

۲۱۸۹۵۰

فسا

۲.۹

۱.۳۴

۱۰۰۴

شفارا

۲.۳

۶۶۶۰

۶۵۱۰

ممسنی

۲.۲

۱۵۳۲۰

۱۴۹۹۰

جهرم

۱.۸

۹۵۲

۹۳۵

 

 

چشم انداز هفته آینده

موضع گیری های اقتصادی نشان می دهد تصمیم گیری هایی دولت درباره واریز پول به بورس و حمایت از سرمایه گذاران پالس های مثبتی بود که هفته گذشته باعث رونق نسبی این بازار شد و عموم صاحب نظران هفته پیشرو را هفته ای مثبت برای این بازار پیش بینی می کنند.

با این حال رونق اساسی در بورس مستلزم روند مثبتی در دراز مدت برای جبران ناکامی های سهامداران و جلب دوباره اعتماد عمومی برای سرمایه گذاری در این بازار است.