بررسی سهم‌های پتروشیمی در بازار سرمایه

واقعیت این است که نشانه ای مبنی بر جهش بازار یا کاهش چشمگیر بازار در هفته پیشرو وجود ندارد و به نظر می رسد، بازارسرمایه همچنان روندی آرام و با احتیاط را پیشرو دارد. معمولا در این وضعیت باید منتظر رشد تک سهم هایی بود که سوددهی خواهند داشت.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ در این هفته شاخص کل بورس از دو میلیون و ۵۶ هزار واحد به دو میلیون و ۳۹ هزار واحد کاهش یافت که کاهش چندانی نبود .

 بررسی سهام پتروشیمی نشان می دهد که این گروه نیز متاتر از روند بازار وضعیت چندان مطلوبی نداشت و برخلاف هفته قبل از مجموع ۳۳ نماد این گروه ۲۴تنها ۵ نماد دارای روند قیمتی مثبت، ۲۵ نماد دارای روند قیمتی منفی و یک نماد هم بدون تغییر قیمت در مجموع هفته بود. ۲۸ نماد از این ۳۳ نماد در بازه بین ۲ – تا ۲ درصد تحرک داشتند.


بیشترین سود

 

هر ۵ نماد با افزایش قیمت، افزایشی کمتر از یک درصد داشتند؛ در نتیجه نمی توان سهامی را با سود بالا در این هفته نشان داد. این در حالی است که بسیاری از سهم های مربوط به پتروشیمی دارای ارزش ذاتی و واقعی بسیار بالاتر از قیمت روز خود در بورس هستند و در صورتی که بازار به روال نرمال خود باز گردد سهامداران می توانند سود بسیار بالایی داشته باشند.

پنج سهم دارای بیشترین بازدهی مثبت در این هفته به ترتیب عبارت است از:

نماد

درصد سود

قیمت ابتدای هفته

قیمت پایانی

وضعیت نهایی

وپترو

۱

۲۹۴۵۰

۲۹۷۳۰

دهدشت

۰.۹

۱۴۵۰۰

۱۴۶۳۰

ممسنی

۰.۵

۱۴۹۹۰

۱۵۰۷۰

نوری

۰.۴

۱۳۷۸۸۰

۱۳۸۴۴۰

شبصیر

۰.۴

۲۸۵۰۰

۲۸۶۰۰

 

بیشترین زیان

 

همان طور که گفته شد این هفته ۲۵ سهم از میان سهام پتروشیمی با زیان مواجه شدند. پتروشیمی گلستان (شستان) که با توجه به امیدهایی که نسبت به تکمیل آن شکل گرفته بود در ماه های قبل افزایش قیمت بسیار خوبی داشت، حالا چند هفته ای است که دوباره دچار کاهش قیمت شده است و این هفته با بیش از ۸ درصد زیان، پرزیان ترین سهام مرتبط با پتروشیمی بود. پس از آن پتروشیمی اصفهان (شصفها) قرار داشت که این دومین هفته ای است که اصلاح قیمت می خورد . این سهم نیز در ماه های اخیر افزایش قیمت خوبی داشته است.

پنج سهم با بیشترین کاهش قیمت این هفته به ترتیب عبارت است از:

نماد

درصد زیان

قیمت ابتدای هفته

قیمت پایانی

وضعیت نهایی

شستان

۸.۶

۷۲۰۰

۶۸۵۰

شصفها

۵.۹

۲۱۸۹۵۰

۲۰۶۱۰۰

شیراز

۳.۸

۲۲۸۵۰

۲۱۹۹۰

زاگرس

۳.۳

۱۲۷۳۰۰

۱۲۳۱۰۰

پترول

۳.۳

۱۸۶۱

۱۸۰۰

 

چشم انداز هفته آینده

واقعیت این است که نشانه ای مبنی بر جهش بازار یا کاهش چشمگیر بازار در هفته پیشرو وجود ندارد و به نظر می رسد این بازار همچنان روندی آرام و با احتیاط را پیشرو دارد. معمولا در این وضعیت باید منتظر رشد تک سهم هایی بود که سوددهی خواهند داشت و عموم سهم ها هفته ای با کاهش یا افزایش قیمت اندک را تجربه خواهند کرد.