مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب مطرح کرد

ضرورت توجه ویژه‌ صنعت نفت به منابع انسانی/ توسعه ۱۳ مخزن از طرح توسعه ۲۸ مخزن نفتی جریان دارد

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب دغدغه اصلی خود را رسیدگی به وضع حقوقی و معیشتی کارکنان دانست و گفت: صنعت نفت به‌عنوان صنعتی سخت با شرایط بد جغرافیایی باید به نیروی انسانی خود توجه ویژه داشته باشد. 

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ علیرضا دانشی صبح امروز (شنبه، ۲۲ اردیبهشت) در آخرین روز از بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه در دو سال اخیر ۶۰درصد ظرفیت تولید کشور را در شرایط تحریمی به وضع پیش از دولت سیزدهم بازگردانده‌ایم، گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، در پنج سال آینده ظرفیت تولید نفت در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به ۳ میلیون و ۲۸۰ هزار بشکه خواهد رسید.
وی با اشاره به حمایت‌های همه‌جانبه از شرکت‌های دانش‌بنیان طی دو سال و نیم اخیر گفت: تنها در سال گذشته چند همت با شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولید تجهیزات و کالاهای موردنیاز قرارداد امضا کردیم، همچنین امروز یک هزار میلیارد تومان قرارداد با این شرکت‌ها امضا می‌شود و حدود ۴ همت قرارداد جدید در مرحله نهایی‌شدن است.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از استفاده از هوش مصنوعی برای مدیریت نخستین مخزن نفتی و مطالعات زمین‌شناسی آن برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: هم‌اکنون یک گروه علمی کارآمد در این شرکت در حال کار هستند.
دانشی با بیان اینکه در دولت سیزدهم از محل ترمیم چاه‌ها حدود یک میلیون بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور افزوده شده است، بیان کرد: تاکنون ۸۰درصد گازهای همراه نفت در جنوب کشور جمع‌آوری شده و برنامه‌ریزی برای جمع‌آوری ۲۰درصد باقی‌مانده انجام شده است. برای نمونه، هم‌اکنون طرح‌هایی همچون پتروپالایش بیدبلند و پتروشیمی مارون با ۶۵درصد پیشرفت فیزیکی در حوزه جمع‌آوری گازهای همراه نفت در حال اجراست.
وی با اشاره به خودکفایی ۸۰درصدی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در بومی‌سازی تجهیزات نفت، گفت: طی سه سال آینده در حوزه ماشین‌آلات دوار (توربین و توربوکمپرسور) به خودکفایی خواهیم رسید.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با تأکید بر اینکه هیچ‌گونه جای نگرانی درخصوص فرسودگی تأسیسات این شرکت نداریم، گفت: کارکنان این شرکت در شرایط تحریمی توانستند نقش مؤثری در رشد اقتصادی ۶درصدی پارسال کشور ایفا کنند.
دانشی درباره وضع طرح توسعه ۲۸ مخزن نفتی در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب بیان کرد: قرارداد توسعه برخی از این مخازن به دلیل پایبندنبودن پیمانکاران برای آوردن سرمایه فسخ شده است و هم‌اکنون توسعه ۱۳ مخزن از این طرح در جریان است؛ البته در دو سال اخیر دولت سیزدهم از هیچ کمک و حمایتی از این پیمانکاران دریغ نکرده است.
وی دغدغه اصلی خود را رسیدگی به وضع حقوق کارکنان دانست و گفت: صنعت نفت به‌عنوان صنعتی سخت و با شرایط سخت جغرافیایی باید به نیروی انسانی خود توجه ویژه داشته باشد. هم‌اکنون در موضوع سقف حقوق کارکنان که همواره دغدغه همه مسئولان صنعت نفت است، با مشکلاتی روبه‌رو هستیم.