کدام شرکت‌ها بیشترین سود و کدام پتروشیمی‌ها بیشترین زیان را داشتند؟

آخرین وضعیت پتروشیمی‌ها در بازار سرمایه

وضعیت بازار سرمایه در هفته کاری گذشته (15 – 19 آبان ماه) ادامه وضعیتی بود که در نیمه هفته ماقبل از آن شکل گرفت.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ حمایت از بورس در دستور کار دولت قرار گرفته است و بازار سرمایه ناامید را اندک جانی بخشیده است. به این ترتیب شاخص کل که در آغاز معاملات اولین روز هفته عدد یک میلیون و ۳۹۸ هزار را نشان می داد در طول هفته روندی مثبت را طی کرد تا در پایان معاملات روز چهارشنبه به میانه کانال یک میلیون و چهارصد هزار برسد. به این ترتیب سهامداران این بازار در این هفته به طور میانگین ۴.۱ درصد سود داشتند. شاخص هم وزن نیز در این هفته رشد ۴ درصدی را تجربه کرد که نشانگر تقویت بازار و امیدواری نسبی است.

بررسی وضعیت سهام های مرتبط با پتروشیمی نشان می دهد این سهم ها جزو سهام امیدوار و پیشرو در این بازار است. این هفته از ۲۸ سهم قابل خرید و فروش این گروه، ۲۱ سهم رشد قیمت داشتند و فقط ۷ سهم با کاهش قیمت روبرو شدند. در هفته ماقبل از ۲۳ سهم قابل خرید و فروش ۱۳ سهم با کاهش قیمت و ۱۰ سهم با افزایش قیمت هفتگی روبرو بودند.

در این هفته نماد پتروشیمی های فناوران (شفن)، خلیج فارس (فارس)، گلستان (شستان) و شازند (شاراک) باز شدند و به بازار پیوستند. سه نماد از این گروه، پتروشیمی ممسنی (ممسنی)، پتروشیمی کازرون (کازرو) و پتروشیمی دهدشت( دهدشت) به علت ابهام در وضعیت اطلاعاتی از سال گذشته بسته شده و هنوز در حالت تعلیق است.

بیشترین سود

از میان ۲۱ سهمی که در هفته مورد بررسی سود داشتند ۸ سهم سودی کمتر از ۵ درصد، ۱۰ سهم سودی بین ۵ تا ۱۰ درصد و ۳ سهم سود بالاتر از ۱۰ درصد داشتند. در میان ۵ سهم برتر این هفته نماد تولیدات پتروشیمی قائد بصیر (شبصیر) قرار دارد که برای سومین هفته متوالی است که در این جدول است. این نماد علی رغم سود بسیار خوب دوم شد و در رتبه اول پتروشیمی خراسان با سود هفتگی جذاب ۱۷ درصد قرار گرفت که بیشتر از پیش بینی ها بود.

پنج سهم که بیشترین سود را در هفته گذشته داشتند به ترتیب عبارتند از:

بیشترین زیان

همان طور که گفته شد این هفته فقط ۷سهم مرتبط با پتروشیمی کاهش قیمت داشتند. از این تعداد، ۴ سهم زیانی کمتر از ۵ درصد داشتند و ۳ سهم زیانی بین ۵ تا ۱۰ درصد را نشان دادند. به این ترتیب باید گفت که زیان چشمگیری در این هفته گریبان سهم های پتروشیمی را نگرفته است.

سه سهم اصلی پرزیان این هفته مدتها است که وضعیت مناسبی در بازار ندارند و کاهش قیمت نسبتا بالای آنها عموما متفاوت با وضعیت کلی بازار بوده است.

پنج سهم که بیشترین زیان را در هفته گذشته داشتند به ترتیب عبارتند از:

چشم انداز هفته پیش رو

روند مثبت بورس در این هفته می توانست ادامه پیدا کند اما به نظر می رسد دو سیگنال عمده منفی این روند را متوقف خواهد کرد. دستور آزادسازی قیمت خودرو و توقف این دستور در روز بعد در وهله اول سهام خودرویی ها و سپس کل بازار را می تواند تحت الشعاع قرار دهد. همچنین اخبار بین المللی باعث شده است که توجه سرمایه گذاران خرد متوجه بازار ارز شود و به نظر می رسد این موضوع به بورس لطمه بزند.