سهام های پتروشیمی در بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت

بررسی وضعیت سهام های مرتبط با پتروشیمی در این هفته نشان می دهد که از 29 نماد باز در این هفته، 23 نماد با کاهش قیمت مواجه شدند و تنها 6 نماد مثبت بودند.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ وضعیت بازار سرمایه در هفته کاری گذشته (۱۶- ۲۰ بهمن) همچنان بر مدار بی رغبتی خریداران و فروشندگان دور می زد؛ اتفاقی که حاصل کاهش بیش از اندازه قیمت ها در ماه های اخیر است که باعث شده از یک سو فروشندگان حرفه ای سهام با توجه به ارزش ذاتی بسیاری از سهم ها که بسیار بالاتر از قیمت فعلی است، تمایلی به فروش نداشته باشند و از سوی دیگر خریداران با توجه به وضع بازار به سرمایه گذاری یا سرمایه گذاری بیشتر در بورس ترغیب نشوند. بازیگران این روزهای این بازار عمدتا حقوقی هایی هستند که می خرند و سهامداران جزیی هستند که می فروشند.

دو هفته قبل از این اگرچه به واسطه اقدامات دولت سقوط شاخص کل متوقف شد و رشد در این شاخص آغاز شد، اما عموم کارشناسان این رشد را رشدی جدی و باثبات تلقی نمی کردند. این هفته اما این افزایش شاخص کل متوقف شد. این شاخص که در آغاز معاملات روز شنبه عدد یک میلیون و ۳۰۱ هزار واحد را نشان می داد در یک هفته کاری بی رمق بار دیگر به کانالی پایین تر رفت و به یک میلیون و ۲۸۴ هزار واحد رسید. به این ترتیب یکبار دیگر سهامداران به طور میانگین ۱.۳ درصد زیان دیدند.

بررسی وضعیت سهام های مرتبط با پتروشیمی در این هفته نشان می دهد که این گروه هم با مشکلات عمومی بازار روبرو است. از ۲۹ نماد باز در این هفته، ۲۳ نماد با کاهش قیمت مواجه شدند و تنها ۶ نماد مثبت بودند، اگرچه حداقلی بودن خرید و فروش ها باعث شد نه شاهد کاهش قیمت آنچنانی باشیم و نه رشد قیمت چشمگیری را تجربه کنیم.

سه نماد از این گروه، پتروشیمی ممسنی (ممسنی)، پتروشیمی کازرون (کازرو) و پتروشیمی دهدشت( دهدشت) به علت ابهام در وضعیت اطلاعاتی از سال گذشته بسته شده و هنوز در حالت تعلیق است.

بیشترین سود

از میان ۶ نمادی که در این هفته سوددهی داشتند، سود ۵ نماد کمتر از ۵ درصد بود و یک نماد دیگر سودی بالاتر از این مقدار داشت: این سهم پتروشیمی فارابی (شفارا) بود که بعد از چند هفته، یکبار دیگر با افزایش قیمت روبرو شد.

بیشترین زیان

همان طور که گفته شد این هفته ۲۶ سهم مرتبط با پتروشیمی دچار کاهش قیمت شدند. در این بین ۱۴ سهم زیانی کمتر از ۵ درصد داشتند، ۸ سهم زیان بین ۵ تا ۱۰ درصد را تجربه کردند و تنها یک سهم بیش از ۱۰ درصد زیان دید.

چشم انداز هفته پیش رو

این روزها همه بازارها در حالت انتظار بسر می برند و این میان بورس شرایط ویژه تری دارد. حرکت بازار سرمایه احتیاج ضروری به یک خبر مثبت برای حرکت دوباره دارد، اما این حرکت در هر شرایطی حرکتی آرام است امیدواری سهامداران حرفه ای این است که این حرکت باثبات و مستمر باشد تا بار دیگر این بازار بر مدار رشد منطقی قرار بگیرد.

پتروشیمی منتخب مهمترین عناوین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *