معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

محدودیتی برای همکاری و مشارکت خارجی در پتروشیمی نداریم/ آسیای میانه بازاری مطمئن و پایدار برای محصولات پتروشیمی ایران

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دیدار با مشاور عالی رئیس جمهوری و سفیر کشور قرقیزستان، اعلام کرد: ایران از امنیت کامل برای سرمایه گذاران در صنعت پتروشیمی و سایر حوزه ها برخوردار است، و هیچ گونه محدودیتی برای همکاری و مشارکت های خارجی نداریم.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ مرتضی شاهمیرزایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی عصر روز گذشته(۸ اسفند ماه) در دیدار با تنگیز بولتوروک رئیس هلدینگ دولتی قرقیزستان و مشاور عالی رئیس جمهوری این کشور وتورداکن سی‌دیکف سفیر قرقیزستان در تهران، اظهارکرد: با توجه به تنوع تولید انواع محصولات شیمیایی و پلیمری در صنعت پتروشیمی ایران، این امکان را داریم که نیازهای کشورهای جهان از جمله آسیای میانه را نیز فراهم کنیم.

مرتضی شاهمیرزایی تاکید کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مسیر همکاری و مشارکت های خارجی با کشورها و شرکت های بین المللی هیچ گونه محدودیتی ندارد و آماده هرگونه همکاری و تعامل است.

قراداد تجاری ایران با قرقیزستان در زمینه خرید محصولات پتروشیمی

وی، اشتراک های فرهنگی با کشورهای آسیای میانه ازجمله قرقیزستان را زمینه ساز توسعه روابط  اقتصادی و صنعتی برشمرد و گفت: پیرو مذاکره های انجام شده درحاشیه برگزاری نمایشگاه ایران پلاست با سفیرمحترم قرقیزستان درباره علاقه مندی این کشور برای خرید محصولات پتروشیمی از شرکت های پتروشیمی های ایران، هماهنگی های لازم برای کسب مجوزها جهت انعقاد قرارداد تجاری در آینده نزدیک در حال انجام است.

شاهمیرزایی با بیان اینکه هم اکنون دوره ای جدید از روابط تجاری با کشور قرقیزستان در صنعت پتروشیمی آغاز شده است، خواستار اعلام فهرست نیازهای صنایع آن کشور به محصولات پتروشیمی ایران شد تا زمینه صادرات آن فراهم گردد.

وی تصریح کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی ضمن استقبال و دعوت از همکاری با کشورهای خوشنام و هم پیمان، زمینه این نوع از همکاری ها و مشارکت های خارجی در صنعت پتروشیمی ایران را نیز فراهم و هموار می سازد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: صنعت پتروشیمی ایران با حدود ۶۰ سال قدمت و با دارا بودن دانش فنی و مهندسی، تجربه های فنی وعلمی  بسیار ارزشمندی دارد و با استفاده ازاین تجربه، آماده صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشور قرقیزستان هستیم.

شاهمیرزایی در ادامه با ارائه آماری از وضعیت کنونی صنعت پتروشیمی ایران، اظهارکرد: تا ۱۰ سال آینده ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران به ۲۰۰ میلون تن در سال خواهد رسید و ایران با وجود تحریم ها  و فشارهای بین المللی مسیر توسعه خود را با جدیت ادامه می دهد.

معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید کرد:  تمام خاک ایران از امنیت کاملی برای سرمایه گذاران در صنعت پتروشیمی و سایر حوزه ها برخوردار است.

هیات قرقیزستان

گشایش دفتر تجاری قرقیزستان دربندر عباس

وی درباره هدف هلدینگ دولتی قرقیزستان برای استفاده از ظرفیت های بندرعباس و ایجاد دفتر برای گسترش روابط با ایران گفت: بندرعباس، بندری بسیار مهم، راهبردی و استراتژیکی است و با توجه به وجود برخی معافیت ها در بخش های مختلف، این بندر می تواند زمینه ساز افزایش همکاری های آتی باشد.

 اعلام آمادگی قرقیزستان برای همکاری با صنعت نفت ایران

تنگیز بولتوروک رئیس هلدینگ دولتی قرقیزستان و مشاور عالی رئیس جمهوری این کشور با تاکید بر اهمیت صنعت پتروشیمی ایران برای بخش های مختلف صنایع و معادن کشور متبوع خود اظهارکرد:هدف ما از سفر به ایران و بازدید از صنایع پتروشیمی، امضای قرارداد همکاری های مشترک در زمینه خرید مواد پتروشیمی و کودشیمیایی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند تامین کننده ای مطمئن و مستمر برای رفع نیازهای صنعتی کشورمان از طریق بازار ایران هستیم، افزود: با توجه به توانمندی های ایران در صنعت پتروشیمی قصد داریم تا میزان واردات از ایران را افزایش دهیم و افزون بر گسترش همکاری ها در صنعت پتروشیمی قصد داریم تا با ایجاد یک دفتر در بندر عباس زمینه تسهیل حمل و نقل و جابجایی کالا ها را فراهم نمائیم.

مشاور رئیس جمهوری قرقیزستان ادامه داد: در زمینه خرید نفت نیز در حال بررسی و مطالعه هستیم تا نیازهای پالایشگاه یک میلیون تنی کشورمان به نفت خام را در صورت امکان از ایران تامین کنیم.

منبع