مدیرعامل شرکت ملی نفت خبر داد:

آمادگی ایران برای عرضه نفت مورد نیاز به بازار/ تثبیت قیمت نفت با افزایش صادرات ایران

قیمت نفت به دنبال حمله روسیه به اوکراین و کاهش عرضه در بازارهای جهانی، با رشد قیمت همراه شده است.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ «محسن خجسته‌مهر» با اشاره به اینکه با آغاز کار دولت سیزدهم تمام تلاش و کوشش این بود که ایران نه‌تنها سهم خود را از بازار نفت پس بگیرد، بلکه این سهم را نیز افزایش دهد، افزود: در این زمینه منتظر احیای برجام نماندیم و در دوران تحریم و پسا تحریم اقدامات لازم در حال انجام است.
وی ادامه داد: جایگاه ایران برای تامین نفت موردنیاز جهان ویژه است.
تلاش اروپایی‌ها برای بازگشت به بازار نفت ایران
معاون وزیر نفت تاکید کرد: از طرف پالایش‌گران اروپایی این اطمینان وجود دارد که ایران تامین کننده پایدار انرژی است و از همین رو اروپایی‌ها در تلاش‌اند تا به بازار نفت ایران بازگردند.
وی گفت: در شرکت ملی نفت ایران این آمادگی را داریم تا شرکت‌های اروپایی در کنار سایر شرکت‌ها نیاز نفت خود را از طریق ایران تامین کنند.
خجسته‌مهر در مورد اینکه با رفع تحریم‌ها ایران توانایی چه میزان عرضه نفت به بازار را خواهد داشت، افزود: ایران آمادگی کامل دارد هر چه بازار از ایران نفت بخواهد را تامین کند.
قیمت نفت به دنبال حمله روسیه به اوکراین و کاهش عرضه در بازارهای جهانی، با رشد قیمت همراه شده است.
روز سه‌شنبه آمریکا تحریم‌ها علیه نفت و گاز روسیه را اعلام کرد. این اتفاق باعث شد تا نفت در همان ساعات رشدی ۷ درصدی را تجربه کند.
با توجه به التهاب موجود در بازار نفت به دلیل کاهش عرضه و تاثیر حمله روسیه به اوکراین و در پی آن افزایش قیمت‌ها، اوضاع همه‌جانبه برای ورود ایران به این بازار مثبت است و پیش‌بینی شرایطی مطلوب برای ایران در بازار نفت وجود دارد.
یکی از دلایل مهم تعجیل آمریکا برای توافق، باز شدن عرضه نفت ایران به بازار جهانی و مدیریت تنش در غرب آسیا برای کنترل قیمت نفت است.
از سویی روسیه سومین صادرکننده نفت به آمریکاست و با تحریم‌های امریکا علیه روسیه، بحران تورمی آمریکا که هم‌اکنون بیشترین تورم چهار دهه گذشته را تجربه می‌کند تشدید خواهد شد

منبع