بررسی هفتگی سهام های پتروشیمی در بازار سرمایه

بررسی وضعیت سهام های مرتبط با پتروشیمی نشان می دهد که وضع در این گروه متاثر از بازار است و نه رشد و نه زیان چشمگیری وجود داشت .

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛

شاخص کل بورس که در آغاز  هفته کاری گذشته (۲۰ – ۲۴ فروردین) عدد یک میلیون و ۴۶۴ هزار واحد را نشان می داد، در پایان معاملات هفته به یک میلیون و ۴۵۴ هزار واحد رسید که به این ترتیب سهامداران به طور متوسط ۰.۷ درصد زیان دیدند. این در حالی است که در این هفته قیمت دلار ۰،۳۵ درصد رشد داشت و طلا نیز با ۱.۲ درصد رشد همراه بود

بررسی وضعیت سهام های مرتبط با پتروشیمی نشان می دهد که وضع در این گروه متاثر از بازار است و نه رشد چشمگیری وجود داشت و نه زیان . در میان ۲۸ سهم قابل خرید و فروش مرتبط با پتروشیمی در این هفته، ۱۶ سهم با افزایش قیمت همراه بودند و ۱۲ سهم نیز کاهش قیمت داشتند؛ اما این افزایش و کاهش ها عموما در محدوده ای پایین بودند.

سه نماد از این گروه، پتروشیمی ممسنی (ممسنی)، پتروشیمی کازرون (کازرو) و پتروشیمی دهدشت (دهدشت) به علت ابهام در وضعیت اطلاعاتی از سال گذشته بسته شده و هنوز در حالت تعلیق هستند. نماد پتروشیمی پارس (پارس) و پتروشیمی آبادان (شپترو) نیز در پایان هفته بسته بود.

بیشترین سود

از میان ۱۶ نمادی که در این هفته سوددهی داشتند، سود ۱۴ نماد کمتر از ۵ درصد بود و۲ سهم سودی بین ۵ تا ۱۰ درصد را کسب کردند. سهام پتروشیمی فسا (فسا) که مدتی است قیمتی پایین تر از قیمت اسمی (۱۰۰ تومان) پیدا کرده، این هفته مشتری نسبی پیدا کرده بود و همین موضوع این سهم را به یکی از سهام سودده تبدیل کرد.

پنج سهم که در این هفته بالاترین سود را داشتند به ترتیب عبارتند از:

نماد

درصد سود

قیمت ابتدای هفته

قیمت پایانی

وضعیت نهایی

شبصیر

۷.۴

۱۰۳۲۰۰

۱۱۰۸۵۰

آریا

۷.۳

۸۹۲۰۰

۹۵۷۵۰

مارون

۴.۱

۱۷۲۹۵۰

۱۸۰۱۰۰

فسا

۴.۱

۷۸۲

۸۱۴

شکبیر

۳.۹

۹۱۳۵۰

۹۴۹۵۰

 

 

بیشترین زیان

این هفته از میان ۱۲ سهم زیانده، ۱۱ سهم زیانی کمتر از ۵ درصد داشتند و تنها یک سهم زیانی بیش از این مقدار را ثبت کرد. این دومین هفته ای است که پتروشیمی زاگرس (زاگرس) در جدول زیانده ها جاخوش کرده است.

پنج سهم که در این هفته بالاترین زیان را داشتند به ترتیب عبارتند از:

نماد

درصد زیان

قیمت ابتدای هفته

قیمت پایانی

وضعیت نهایی

زاگرس

۷

۲۰۰۵۵۰

۱۸۶۵۰۰

پترول

۳.۲

۲۴۰۶

۲۳۳۰

شصفها

۲.۹

۱۰۱۰۰۰

۹۸۰۵۰

شخارک

۲.۷

۵۰۶۱۰

۴۹۲۲۰

خراسان

۱.۸

۱۲۰۱۲۰

۱۱۷۹۰۰

 چشم انداز هفته آینده

این که تعداد و ارزش معاملات طی هفته های گذشته (نسبت به وضعیت نامطلوب ماه های پایانی ۱۴۰۰) بیشتر شده، امیدوار کننده است و می تواند نوید بخش هفته ای نسبتا خوب برای بازار سرمایه باشد. با این حال اتفاقی که در روز سه شنبه گذشته افتاد، نشان داد که بورس بیش از اینکه مستعد رشد باشد، مستعد شکل گیری وضعیت روانی منفی است و هنوز نمی توان این بازار را بازاری شش دانگ و روبراه دانست.