رشد شاخص با نقش آفرینی پتروشیمی ها

بورس اوراق بهادار تهران امروز اولین روز افزایش یک‌درصدی دامنه نوسان نمادها را تجربه کرد و در این زمینه شاخص کل با افزایش 26 هزار و 654 واحد به رقم یک میلیون و 501هزار و 712 واحد رسید.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با افزایش ۶ هزار و ۷۸۲ واحد به رقم ۳۹۷ هزار و ۷۶۹ واحد رسید و ارزش روز بازار به بیش از ۵ میلیون و ۹۷۸ هزار میلیارد تومان رسید ومعامله گران در بورس تهران بیش از ۱۲.۷ میلیارد سهام و یا اوراق مالی در قالب ۶۴۴هزار فقره معامله و به ارزش ۷ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان دادو ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی با افزایش ۱.۸ درصد همراه شد. همچنین این دو شاخص با معیار هم‌وزن با رشد ۱.۷ درصد روبه‌رو شد و شاخص آزاد شناور نسبت به روز گذشته یک‌ونیم درصد رشد کرد.شاخص بازار اول بورس ۱.۸ درصد و شاخص بازار دوم بورس که معاملات عمده انجام می‌شود ۱.۷ درصد نسبت به روز قبل رشد کرد.

امروز نماد شرکت‌های شستا، گسترش نفت و گاز پارسیان، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، پتروشیمی خلیج‌فارس، پتروشیمی نوری، پتروشیمی پردیس، پالایش و نفت بندرعباس به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایرن هم امروز شاخص کل با رشد ۳۱۱ واحدی به رقم ۲۰ هزار و۷۰۴ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران یک‌میلیون و ۱۵۵ هزار میلیارد تومان شد.

ارزش بازار پایه فرابورس که شامل شرکت‌هایی که هنوز وارد بازارهای بالاتر نشده و یا به دلیل عدم شفافیت از بازارهای بالاتر به بازار پایه اخراج شدند، به بیش از ۳۴۶ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از ۵.۵ میلیارد سهام، حق‌تقدم و یا اوراق مالی در قالب ۳۱۷ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۸۴ هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند. البته این نکته را بلافاصله باید یادآور شد که در روزهای دوشنبه در قالب عملیات بازار باز، اوراق بانک مرکزی بین شبکه بانکی خرید و فروش می‌شود که صرفاً اعداد آن در معاملات بورس درج می‌شود، به گونه‌ای که امروز در قالب عملیات بازار باز یک‌ونیم میلیارد اوراق بانک مرکزی بین شبکه بانکی به ارزش ۱۸۰ هزار میلیارد تومان داد و ستد شد که فقط رقم آن در معاملات فرابورس درج می‌شود، وگرنه ارزش سهام در فرابورس ۳.۲ میلیارد سهم به ارزش ۲ هزار و ۱۹ میلیارد تومان بوده. ارزش اوراق مالی اسلامی ۲۴ میلیون برگه به ارزش ۲ هزار و ۱۶۷ میلیارد تومان و سایر اوراق ۳۰۸ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۵۳۶ میلیارد تومان بوده است.

امروز نمادهای پتروشیمی مارون، پتروشیمی تندگویان، بیمه پاسارگاد، توسعه مالی مهر آیندگان، پالایش نفت لاوان، فولاد ارفع و فولاد هرمزگان به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.