«داراب» و «بوعلی» بیشترین سود و «شیراز» و «وپترو» بیشترین زیان را داشتند

هفته کاری گذشته (4 – 8 تیرماه) برای بازار سرمایه هفته ای توامن با تردید و انتظار بود و خبرهایی نسبتا مثبت درباره مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا در قطر منتشر شد،

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ این هفته هم مثل هفته ماقبل بورس با کاهش نسبی قیمت ها مواجه شد. شاخص کل بورس که در ابتدای هفته یک میلیون و ۵۳۳ هزار واحد بود،  بعد از پنح روز کاری نهایتا به یک میلیون و ۵۱۴ هزار کاهش پیدا کرد.

در این هفته همچنین بازارهای طلا، سکه و ارز هم با کاهش قیمت مواجه بودند که البته کاهش قیمت آنها نسبت به بورس کمتر بود. قیمت دلار در بازار آزاد اگرچه در روزهای دوشنبه و سه شنبه کاهش محسوسی داشت .

بررسی وضعیت سهام های مرتبط با پتروشیمی نشان می دهد که در این گروه هم چشم انتظاری موج می زند. در حالی که بعضی از شرکت های پتروشیمی به زمان برگزاری مجمع عمومی و تقسیم سود نزدیک می شوند و طبیعتا باید افزایش قیمت داشته باشند. از میان ۳۰ سهم قابل خرید و فروش مرتبط با پتروشیمی، در این هفته ۱۳سهم افزایش قیمت داشتند و ۱۷ سهم با کاهش قیمت روبرو بود. این وضعیت البته نسبت به هفته ماقبل بسیار بهتر است که فقط ۲ سهم شاهد افزایش قیمت بودند.

در این هفته نمادهای پتروشیمی آبادان (شپترو) و فارابی (شفارا) و پتروشیمی پارس (پارس) پس از برگزاری مجمع عمومی سالیانه باز شد. سه نماد از این گروه، پتروشیمی ممسنی (ممسنی)، پتروشیمی کازرون (کازرو) و پتروشیمی دهدشت (دهدشت) نیز به دلیل ابهام در وضعیت اطلاعاتی مدتها است که بسته شده و هنوز در حالت تعلیق هستند.

بیشترین سود

از عجایب این هفته یکی این نیست که سهام پتروشیمی داراب (داراب) که یکی از پتروشیمی های نیمه کاره و فاقد جذابیت برای سهامداران است بیشترین افزایش قیمت را داشته است. بعد از این سهم، پتروشیمی بوعلی (بوعلی) قرار دارد که اخبار مثبتی از افزایش فروش و درآمد این پتروشیمی منتشر می شود. پتروشیمی اصفهان (شصفها) هم که هفته گذشته یکی از دو پتروشیمی سودده بود، این هفته هم در این جدول قرار دارد.

از میان ۱۳ سهم دارای بازدهی مثبت، تنها دو سهم بیش از ۵ درصد سود داشتند و یازده سهم بقیه سودی زیر این مقدار را تجربه کردند. پنح سهام دارای بیشترین افزایش قیمت در این هفته به ترتیب عبارت است از:

نماد

درصد سود

قیمت ابتدای هفته

قیمت پایانی

وضعیت نهایی

داراب

۱۱.۸

۱۱۳۱

۱۲۶۴

صف خرید

بوعلی

۶.۷

۹۷۱۰۰

۱۰۳۵۰۰

شصفها

۵

۱۱۸۶۵۰

۱۲۴۵۵۰

جهرم

۳.۹

۷۶۶

۷۹۶

مارون

۳.۷

۱۳۰۱۰۰

۱۳۴۹۰۰

 

بیشترین زیان

همان طور که گفته شد این هفته ۱۷ سهم از میان سهام پتروشیمی با زیان مواجه شدند که زیان ۱۴ سهم از این تعداد، کمتر از ۵ درصد بود و ۳ سهم نیز زیان بیش از ۵ درصد را ثبت کردند.

پنج سهم پرزیان این هفته به ترتیب عبارت است از:

نماد

درصد زیان

قیمت ابتدای هفته

قیمت پایانی

وضعیت نهایی

شیراز

۵.۷

۷۷۰۲۰

۷۲۶۴۰

وپترو

۵.۳

۱۰۶۰۰

۱۰۰۴۰

شگویا

۵.۱

۱۰۷۵۰

۱۰۲۰۰

شکبیر

۳.۵

۸۵۹۵۰

۸۲۹۰۰

جم

۳.۵

۴۵۸۶۰

۴۴۲