تحقق کامل برنامه‌های تولید و فروش مبین انرژی خلیج فارس

خلیج فارس از تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه تولید و فروش محصولات این شرکت در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛مهدی فرزانه امروز (یکشنبه، ۲۶ تیرماه) در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت مبین انرژی خلیج فارس برای سال مالی ۱۴۰۰ با اشاره به اینکه توسعه پایدار و سودآوری را در چشم‌انداز این شرکت مدنظر داریم، اظهار کرد: ارزش شرکت مبین انرژی خلیج فارس در بازار سرمایه را اکنون ۶۷۰ هزار میلیارد ریال است.

وی پارسال را سالی پربار از نظر مقدار تولید، پایداری تولید و برآورده کردن تعهدهای مبین انرژی خلیج فارس به شرکت‌های پایین‌دستی دانست و افزود: بیشتر برنامه تولید محصولات و فروش شرکت در سال ۱۴۰۰ در مرز ۱۰۰ درصد محقق شده است.

مدیرعامل شرکت مبین انرژی خلیج فارس ادامه داد: افزون بر این، بعضی از محصولات این شرکت مانند آب شیرین، بخار، نیتروژن و هوای ابزار دقیق به ترتیب ۵ درصد، ۱۶ درصد، ۳ درصد و ۱۱ درصد بیشتر از برنامه سال در این شرکت تولید شده‌اند؛ ضمن اینکه رکورد مقدار تولید بخار، آب شیرین و آب تغذیه بخار از زمان تاسیس این شرکت تاکنون پارسال ثبت شده است.

به گفته فرزانه، تنها اکسیژن کمتر از برنامه تولید شد که مشکل عمده آن به خود مشکلات واحدهای مصرف‌کننده عمده اکسیژن به‌دلیل شرایط فنی داشتند، بازمی‌گشت و مشکلی از سوی شرکت مبین انرژی خلیج فارس برای تولید وجود نداشته است.

وی، موفقیت نسبی در اصلاح فرمول قیمت‌گذاری و دریافت نرخ‌نامه جدید، موفقیت در اخذ معافیت مالیاتی از سال ۱۳۹۷ تا سال ۱۴۰۷ (معافیت از ۲۲.۵ درصد سود)، تأمین مالی کامل طرح آپادانا، پشتیبانی از ساخت داخل و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، دریافت گواهی عدم آلایندگی از سازمان محیط زیست، اتمام موفقیت‌آمیز بخش مکانیکال احداث آب شیرین کن جدد به روش RO و تحقق سود خالص شرکت مبین انرژی خلیج فارس براساس قیمت‌های تازه را از دستاوردهای این شرکت در سال ۱۴۰۰ دانست.

مدیرعامل شرکت مبین انرژی خلیج فارس با بیان اینکه سود این شرکت براساس برنامه در سال ۱۴۰۰ محقق شده است، اظهار کرد: سود واقعی حسابرسی شده سال ۱۴۰۰ حدود ۱۳ هزار و ۶۵۰ میلیارد  تومان است.

فرزانه درادامه با اشاره به اینکه خرید طرح پتروشیمی آپادانا از سوی شرکت مبین انرژی خلیج فارس در سال ۹۸ گفت: سرمایه مورد نیاز برای تکمیل این طرح ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده که تا پایان ۱۴۰۰ حدود ۷ هزار میلیارد تومان از این مقدار هزینه شده است و براساس برنامه در اواخر سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری می‌رسد.

وی درباره برنامه‌های شرکت مبین انرژی خلیج فارس گفت: لزوم سرمایه‌گذاری برای توسعه نیروگاه و پایداری شبکه برق با برآورد هزینه تقریبی ۱۰۰ میلیون یورویی، ضرورت آغاز فاز دوم عملیات اجرایی تعویض لوله‌های GRP شرکت‌های آریاساسول و پارس و رفع این گلوگاه نبود پایداری تولید و برنامه‌ریزی برای تعمیرات اساسی واحد آبگیر در دستور کار این شرکت هستند.