در دستور کار قرارگرفت:

اجرای الگوی توسعه صنعت پتروشیمی در مکران با هماهنگی وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با هماهنگی وزارت نفت ، NPC و شرکت توسعه دهنده منطقه، الگوی درستی از توسعه متوازن صنعت پتروشیمی در مکران تعریف و اجرا می شود.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ مرتضی شاهمیرزایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جلسه هماهنگی توسعه صنعت پتروشیمی در منطقه مکران در جریان آخرین وضعیت ساخت طرح های پتروشیمی در این منطقه، بر پیاده سازی الگوی درست از توسعه متوازن در مکران تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ضمن اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم توجه به توسعه صنعت در سواحل مکران، این منطقه را بسیار مهم و استراتژیک در صنعت پتروشیمی برشمرد و اظهارکرد: توسعه صنعت پتروشیمی در این منطقه باید با هماهنگی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان متولی توسعه صنعت پتروشیمی انجام شود و ضرورت دارد تا الگوی درستی از توسعه متوازن و پایدار در این منطقه اجرا شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که توسعه زنجیره ارزش با هدف کاهش خام فروشی بیشتر در بخش طرح های بالادستی تعریف شده است، گفت: الگوی توسعه زنجیره ارزش بالادست و پایین دست صنعت پتروشیمی در منطقه مکران باید از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی نظارت و پایش شود.

شاهمیرزایی با تاکید براینکه و خوراک مورد نیاز شرکت های پتروشیمی این منطقه با همکاری شرکت ملی گاز ایران تامین خواهد شد، افزود: توسعه زیر ساخت ها نیازمند سرمایه گذاری جدی است و در این مسیر باید با هموار کردن و رفع موانع موجود، ظرفیت های پایدار جهت حضور در بازارهای صادراتی نیز ایجاد گردد.

وی به ظرفیت های موجود صادراتی درمیان همسایگان شرق کشور اشاره کرد و گفت: بازارهای کشورهای پاکستان و افغانستان می تواند مقاصد خوبی برای صنایع پتروشیمی منطقه مکران باشد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: توجه به مسئولیت اجتماعی، پدافند غیرعامل و استفاده از نیروهای بومی آموزش دیده باید از سوی شرکت های فعال در مکران مورد توجه قرار بگیرد.

بر اساس این گزارش، در این جلسه که امروز (۲۶ تیر ماه ۱۴۰۱) با حضور مدیر عامل شرکت پتروشیمی توسعه نگین مکران، نمایندگان معاونت برنامه ریزی وزارت نفت، شرکت ملی گاز ایران، هلدینگ شستان و مدیران شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد، مدل الگوی توسعه، راهکارها و موانع توسعه صنعت پتروشیمی در منطقه مکران با تاکید بر هماهنگی و نظارت شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان متولی توسعه صنعت پتروشیمی در کشور، بررسی شد.