هلدینگ خلیج فارس دو مگاپروژه دیگر در عسلویه و ماهشهر می سازد

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس از کلنگ‌زنی دو مگاپروژه پتروشیمی ماهشهر و هرمز با مجموع ارزش حدود ۷ میلیارد دلار تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش نفیرنفت | خبرگزاری صنعت نفت ایران؛  جعفر ربیعی امروز (پنجشنبه، دوم بهمن ماه) پس از بهره‌برداری از پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه این مجتمع کمتر از پروژه‌های بزرگ دنیا نیست و یک پروژه بین‌المللی است، اظهار کرد: حجم کار و سطح فناوری استفاده شده، این پروژه را در سطح پروژه‌های دنیا قرار داده است به‌طوری که در میان چهار نامزد نهایی مگاپروژه بخش انرژی جایزه جهانی در سال ۲۰۲۰ قرار گرفت.

وی با بیان اینکه بیدبلند خلیج فارس تنها پروژه‌ای است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی با این حجم اجرا شده است، افزود: حجم سرمایه‌گذاری در این پروژه ۳.۴ میلیارد دلار است که با احتساب طرح جمع‌آوری گازهای مشعل مناطق نفت‌خیز جنوب به ۴.۶ میلیارد دلار می‌رسد.

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به نقش این پروژه در اشتغالزایی و تأمین خوراک پتروشیمی‌ها اشاره کرد و ادامه داد: اولویت هلدینگ خلیج‌فارس استفاده از نیروهای بومی است به‌طوری که ۷۹ درصد نیروهای تخصصی این پروژه در دوران بهره‌برداری بومی هستند.

آمادگی هلدینگ خلیج فارس برای اجرای طرح‌های بالادست صنعت نفت

ربیعی با اشاره به اینکه پالایشگاه بیدبلند خلیج‌فارس در شرایط کنونی با ۴۰ درصد ظرفیت کار می‌کند، تصریح کرد: این مجتمع با همین ۴۰ درصد ظرفیت، ۶۰۰ میلیون دلار درآمدزایی دارد که عدد قابل توجهی است و همین میزان تولید بخشی از خوراک پتروشیمی‌های ماهشهر را تأمین می‌کرده است. این پالایشگاه تا پایان امسال به ۵۰ درصد ظرفیت می‌رسد و یک ردیف پالایشی (ترین) مستقل پالایشگاه با ۱۰۰ درصد ظرفیت کار خواهد کرد.

وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی امروز این توان را پیدا کرده است که وارد صنایع بالادست شود، گفت: با تأکید و اعتماد مهندس زنگنه مرز بین بالادست و پایین دست برداشته شده است و صنعت پتروشیمی کشور توان مالی و تخصصی مورد نیاز برای ورود به بالادست خود یعنی نفت وگاز را پیدا کرده است.

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس از آمادگی ورود این هلدینگ برای اجرای طرح‌های بالادست نفت و گاز به‌منظور تأمین خوراک پتروشیمی‌ها خبر داد وگفت: این موضوع دو دلیل دارد؛ پتروشیمی‌ها افزون بر توان مالی و فنی، برای تأمین خوراکشان انگیزه بیشتری دارند و می‌توانند این پروژه‌ها را در زمانبندی مناسب اجرا کنند.

ربیعی به تعریف دومگاپروژه هرمز در عسلویه و پتروشیمی ماهشهر در هلدینگ خلیج‌فارس برای ریل‌گذاری این شرکت و صنعت پتروشیمی کشور اشاره کرد و افزود: پروژه ۴.۵ میلیارد دلاری هرمز با خوراک ترکیبی اتان و بوتان است که از پارس جنوبی تأمین خواهد شد. مجوزهای آن از وزارت نفت گرفته شده است و در حال دریافت زمین از شرکت ملی صنایع پتروشیمی هستیم، امیدواریم تا امسال کلنگ آن زده شود.

وی با اشاره به اینکه خوراک پتروشیمی ماهشهر از خوراک مازاد پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس، ان‌جی‌ال ‌۳۲۰۰ و مازاد پتروشیمی پارس تامین می‌شود و خوراک آن درون هلدینگی است و خوراکی از وزارت نفت دریافت نمی‌شود، اظهار کرد: حجم پروژه حدود ۲.۵ میلیارد دلار است که در مجموع با پروژه هرمز حدود ۷ میلیارد دلار پروژه تا پایان امسال کلنگ‌زنی می‌شود.

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس با بیان اینکه محصولات بیدبلند خلیج فارس از نظر حجم بزرگ است بنابراین می‌توان دو پروژه در پایین‌دست در بهبهان ازسوی بخش خصوصی اجرا کرد، گفت: پروژه تولید پروپیلن از پروپان به ظرفیت ۴۵۰ هزار تن در سال که خوراک آن از پالایشگاه تأمین می‌شود و پروژه مینی‌پالایشگاه ۱۵ هزار بشکه‌ای با خوراک پنتان پلاس از بیدبلند خلیج فارس که به‌زودی فراخوان ارزیابی فنی و مالی آن‌ها منتشر می‌شود.