“قشم” هاب جدید پتروشیمی ایران می شود

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره به صدور مجوز احداث پتروشیمی در جزیره قشم می گوید: تاکنون پنج طرح با ظرفیت تولید ۶ میلیون و ۷۶۰ هزار تن تولید محصول با هدف تکمیل زنجیره ارزش متان و متانول در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش نفیرنفت | خبرگزاری صنعت نفت ایران؛ شهرام رضایی با اشاره به واردات محصولات پتروشیمی و پلیمری به کشور می گوید: به‌طور متوسط سالانه ۲ میلیارد دلار محصولات پتروشیمی و پلیمری وارد ایران می‌شود و در صورت افزایش ظرفیت تولید پلی‌پروپیلن، واردات محصولات پتروشیمی به کشور کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به شکل‌گیری دو هاب پتروشیمی در عسلویه و ماهشهر، از قشم به‌عنوان یکی از مناطق نام برد که از ظرفیت بالایی برای تبدیل به کانون تولید محصولات پتروشیمی برخوردار است، یادآور شد: گردش آب در سواحل جزیره قشم به‌گونه‌ای است که نیاز به لایروبی اسکله‌ها و سواحل ندارد و در عمل هزینه پهلودهی کشتی‌های غول پیکر در اسکله‌های قشم را به حداقل کاهش می‌دهد.

رضایی با اشاره به صدور پنج مجوز برای ساخت توسعه صنایع پتروشیمی در جزیره قشم با محوریت تکمیل زنجیره ارزش متانول تأکید کرد: به‌طور قطع، قشم هاب آینده صنعت پتروشیمی کشور بوده، به‌طوری‌ که مطالعات جامع شکل‌گیری صنایع پتروشیمی در بزرگ‌ترین جزیره خلیج فارس تکمیل و برای اجرا ابلاغ شده است.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید بر اینکه شکل‌گیری هاب پتروشیمی در شمال جزیره قشم «سلخ» دارای پیوست زیست محیطی است، تصریح کرد: تاکنون پنج طرح با ظرفیت تولید ۶ میلیون و ۷۶۰ هزار تن تولید محصول با هدف تکمیل زنجیره ارزش متان و متانول در دستور کار قرار گرفته است.