میدان نفتی خشت در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ به تولید زودهنگام می‌رسد

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: میدان نفتی خشت در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ به تولید زودهنگام می‌رسد و تا پایان سال آینده، توسعه این میدان با تحقق تولید روزانه ۲۰ هزار بشکه نفت تکمیل می‌شود.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ رامین حاتمی در بازدیدی که روز شنبه (دوم اسفندماه) از طرح تولید زودهنگام میدان نفتی خشت داشت، با بیان این مطلب افزود: تولید زودهنگام این میدان با راه‌اندازی سه حلقه چاه در نیمه نخست سال آینده عملیاتی می‌شود و نفت تولیدی به‌وسیله خط لوله ۱۰ اینچ به طول ۱۷ کیلومتر به مرکز بهره‌برداری نرگسی ارسال می‌شود.

وی گفت: این‌ میدان‌ نفتی، نیمه دوم سال ۱۴۰۰ با پنج حلقه چاه و تولید ۲۰ هزار بشکه به‌طور کامل وارد چرخه تولید نفت و گاز کشور وارد می‌شود.

میدان نفتی خشت یکی از میدان‌های نفتی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در گستره فعالیت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی است که در ۱۸۰ کیلومتری شهر شیراز و در حوزه جغرافیایی شهرستان کازرون قرار دارد.

بر اساس این گزارش، در بازدیدی که به‌منظور بررسی روند پیشرفت طرح تولید زودهنگام میدان نفتی خشت از این میدان و در ادامه از مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای استان فارس در کازرون صورت گرفت، فریدون عباسی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، فرخ علیخانی، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید، سیدابوالحسن محمدی، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، جمعی از مسئولان شهرستان کازرون و مدیرعامل شرکت OEID  به‌عنوان پیمانکار پروژه نیز حضور داشتند که از محل احداث تأسیسات روسطحی و چاه‌های این میدان نفتی بازدید کردند.

پیشرفت ۹۰ درصدی طرح توسعه میدان خشت

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه این بازدید گفت: راه‌اندازی میدان خشت، توسعه پایدار مناطق همجوار با این میدان را به‌دنبال دارد.

فریدون عباسی با اشاره به پیشرفت حدود ۹۰ درصدی طرح توسعه میدان نفتی خشت، گفت: اقدام بعدی پس از عملیاتی شدن این میدان، ساخت مرکز پتروپالایشی در مقیاس کوچک در این‌ منطقه است که به این منظور در هماهنگی با وزارت نفت، رایزنی‌هایی با برخی سرمایه‌گذاران داخلی انجام شده است و امیدواریم نتیجه‌بخش باشد.

تاکید بر توسعه میدان‌های گازی نفت مناطق مرکزی

وی با اعلام حمایت کمیسیون انرژی از طرح‌های توسعه‌ای وزارت نفت، بر توسعه میدان‌های گازی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیز تأکید کرد و گفت: هر منطقه‌ای که منابع هیدروکربوری دارد از جایگاه ویژه‌ای از نظر ثروت‌افزایی برای کشور برخوردار است و توسعه میدان‌های جدید گازی افزون بر افزایش سرمایه‌های اقتصادی کشور، توسعه پایدار مناطق را هم به‌دنبال دارد.

به گفته عباسی، تعدادی از این میدان‌ها در حوزه شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی قرار دارد که توسعه آنها، استان فارس را به یکی از قطب‌های اصلی تأمین انرژی کشور تبدیل می‌کند.

تجهیز مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای استان فارس

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به همکاری شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با سازمان فنی و حرفه‌ای استان فارس در زمینه راه‌اندازی مرکز آموزش‌های تخصصی صنعت نفت نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به نزدیکی شهرستان کازرون با مراکز اداری و عملیاتی صنعت نفت در استان‌های فارس، خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد، احداث این آموزشگاه حرفه‌ای می‌تواند ضمن تأمین نیازهای آموزشی کارکنان صنعت نفت در این استان‌ها، جوانان جویای کار را هم برای ورود به بازار کار آماده کند.

وی ادامه داد: این مرکز با اعطای مدرک معتبر بین‌المللی در حوزه شیرآلات صنعتی و تجهیزات دوار و سایر دوره‌های عمومی صنعت نفت، نقش تأثیرگذاری در تربیت نیروی کار مورد نیاز این صنعت خواهد داشت.

تفاهم‌نامه همکاری احداث این مرکز آموزشی اوایل پاییز امسال میان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی به نمایندگی از وزارت نفت و سازمان فنی و حرفه‌ای استان فارس امضا شده بود که در این مدت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی نسبت به تجهیز کارگاه‌های آموزشی این مرکز اقدام کرده است.