نخستین کنسرسیوم پتروشیمی در توسعه میدان‌های گازی آغاز به‌کار کرد

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی از احتمال بازنگری در فرمول نرخ خوراک پتروشیمی‌ها خبر داد و گفت: با تشکیل نخستین کنسرسیوم پتروشیمی‌ها برای فعالیت در بخش بالادستی، کار بر روی سه میدان گازی خارتنگ، گردان و پازن آغاز شده است.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛احمد مهدوی ابهری درباره نشست اخیر فعالان صنعت پتروشیمی با وزیر نفت که در حضور تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: مدت زمان مدیدی بود که تقاضای برگزاری نشست مشترک با وزیر نفت برای بیان چالش‌ها و مسائل پیرامون صنعت پتروشیمی کشور را داشتیم که بالاخره این نشست در هفته گذشته برگزار شد.

وی افزود: در این نشست نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی، اعضایی از کمیسیون صنایع مجلس و رئیس کمیته پتروشیمی حضور داشتند.

تزریق ۹.۴ میلیارد دلاری ارز به سامانه نیما توسط پتروشیمی‌ها

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به اهمیت صنعت پتروشیمی در بازار سرمایه و اقتصاد ملی اظهار کرد: از ابتدای سال تا سه‌شنبه (۱۷ آبان) حدود ۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از سوی پتروشیمی‌ها، ارز به سامانه نیما تزریق شده است.

مهدوی ابهری ادامه داد: صنعت پتروشیمی، صنعتی پیشتاز است که باید مورد حمایت قرار گیرد و این مسئله بیشتر از همه در مسئولیت وزارت نفت و نیازمند توجه این وزارتخانه به مسائل پیرامون این صنعت است.

وی با بیان اینکه وزیر نفت در نشست با پتروشیمی‌ها از ناترازی گاز در زمستان امسال و مشکلات این عرصه خبر داد و  گفت: بحث سرمایه‌گذاری پتروشیمی‌ها در بخش بالادستی و میدان‌های گازی مورد تأکید وزیر بود که نخستین کنسرسیوم در این زمینه تشکیل شده و کار بر روی سه میدان گازی خارتنگ، گردان و پازن آغاز شده است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ادامه داد: تشکیل کنسرسیوم‌های جدید برای توسعه فعالیت پتروشیمی‌ها در بخش بالادستی در دستور کار قرار دارد و با توسعه این میدان‌های گازی، اولویت گاز تولیدی، تخصیص به واحدهای پتروشیمی است.

 لیست مواد خام و نیمه‌خام مشمول مالیات صادراتی باید اصلاح شود

مهدوی ابهری با انتقاد از لیست مواد خام و نیمه‌خامی که مشمول مالیات بر صادرات شده‌اند، گفت: در این لیست، که مجلس شورای اسلامی آن‌را تندتر کرده، برخی مواد قرار دارند که باید از این لیست حذف شوند.

وی افزود: این لیست باید مورد بازنگری قرار گیرد، ما معتقدیم اگر موادی در حال صادرات هست که امکان تبدیل آن به محصولی با ارزش افزوده بالاتر در داخل وجود دارد، آن را مشمول تعرفه کنید، اما برخی موادی که مشمول مالیات شده‌اند، عملا با نبود شرایط تبدیل به محصول با ارزش افزوده بیشتر در داخل مواجه‌اند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ادامه داد: به‌عنوان نمونه متانول و اوره در این لیست آورده شده، درحالی که اوره فقط می‌تواند برای کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد و آن مقدار جزئی که برای تولید کریستال ملامین استفاده می‌شود نیز در داخل کشور تخصیص پیدا می‌کند، محصول نیمه‌خام آمونیاکی است که تبدیل به اوره می‌شود.

مهدوی ابهری ادامه داد: اتیلن مواد نیمه خام است اما نمی‌توان پلی اتیلن را نیمه خام دانست، یا متانول را می‌شود با MTO تبدیل کرد، اما آیا سرمایه یا لایسنس آن را دراختیار داریم؟

وی با بیان اینکه در تهیه لیست مواد مشمول حذف معافیات مالیاتی، کار کارشناسی صورت نگرفته است، گفت: با استناد به این مسئله، مزایای مناطق آزاد و ویژه تجاری را نیز از فعالان این صنعت گرفته‌اند و این‌کار فقط به سود رقبای منطقه‌ای مثل سابیک عربستان و شرکت‌های کره‌ای خواهد بود.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: وزیر نفت قول پیگیری در خصوص رفع چالش‌ها و رسیدگی به مسائل فعالان پتروشیمی را دادند و قرار شد هر فصل با حضور وزیر نفت، نشست مشترکی برگزار شود. ضمن‌آنکه به طور مستمر با ارتباط فنی و کارشناسی با بدنه وزارت نفت و معاونین وزیر، مسائل پیگری شود، در مجموع نشست خوب و راهگشایی بود که البته باید منتظر نتایج اجرایی آن باشیم.