«شبصیر» و «بوعلی» بیشترین سود هفتگی سهم‌های پتروشیمی در بازار سرمایه را دادند

در نخستین هفته کاری سال جدید، از میان 32 سهم قابل خرید و فروش پتروشیمی ها در بورس تهران ، 22سهم سود داشتند و 10سهم هم با کاهش قیمت روبرو شدند. این نظر وضعیت سهام پتروشیمی شبیه آخرین هفته سال قبل بود.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛بازار سرمایه سال نو را با امیدهایی که در آخرین روزهای سال قبل جوانه زده بود، آغاز کرد. در اولین هفته کاری سال نو ( ۵ – ۹ فروردین) بورس با استقبال سرمایه گذاران و رشد قیمت ها در روزهای نوروزی توانست رکودی امیدوار کننده را ثبت کند و بالاخره بعد از ماه های بسیار، شاخص کل بورس به دو میلیون واحد رسید.

این شاخص که در آخرین روز سال ۱۴۰۱ در مرز این کانال و روی عدد یک میلیون و ۹۶۰ هزار واحد متوقف شده بود در پایان این هفته به عدد دو میلیون و ۷۸ هزار واحد رسید و به این ترتیب علاوه بر تاثیر روانی فتح این کانال، سرمایه گذاران به طور میانگین ۶ درصد سود را تجربه کردند.

همچنین شاخص هم‌وزن به محدوده ۶۲۲ هزار واحد رسید و توانست بازدهی همانند شاخص کل یعنی حدود ۶ درصدی را کسب کند. همچنین شاخص کل فرابورس نیز توانست با رسیدن به سطح ۲۵ هزار و ۳۵۷ واحد بازدهی تقریبا ۴ درصدی را تجربه کند.

در این هفته سهام پتروشیمی هم متاثر از بازار روندی مطلوب داشت. از میان ۳۲ سهم قابل خرید و فروش، ۲۲سهم سود داشتند و ۱۰سهم هم با کاهش قیمت روبرو شدند. این نظر وضعیت سهام پتروشیمی شبیه آخرین هفته سال قبل بود. اما نکته مهم این بود که نسبت افزایش قیمت ها به کاهشی ها بسیار بالا بود. در این هفته نماد پتروشیمی گلستان (شستان) تنها نماد بسته پتروشیمی باقی ماند.

بیشترین سود

از میان ۲۴ سهمی که در این هفته افزایش قیمت داشتند، ۷ سهم سودی کمتر از ۵ درصد داشتند، ۱۰ سهم سودی بین ۵ تا ۱۰ درصد را تجربه کردند و ۵ سهم سود عالی بالای ۱۰ درصد را کسب کردند. به این ترتیب افزایش سودها نسبت به هفته آخر سال ۱۴۰۱ کاملا محسوس بود.

نماد شرکت قائد بصیر (شبصیر) که در آخرین روز کاری سال قبل باز شد، در این هفته پیشتاز جدول پربازده ها بود و با سود مثال زدنی ۲۵ درصد توانست جبران روزهای بسته بودن نماد خود را بکند. همچنین پتروشیمی بوعلی (بوعلی) که در طول سال گذشته یکی از سهم های پربازده پتروشیمی بود نیز در این هفته سال نو را با موفقیت شروع کرد و با ۱۹ درصد سود هفتگی نشان داد که همچنان می تواند گزینه ای مطلوب برای سرمایه گذاری باشد.

پنج سهم با بالاترین سود این هفته به ترتیب عبارت است از:

نماد

درصد سود

قیمت ابتدای هفته

قیمت پایانی

وضعیت نهایی

شبصیر

۲۵۲۵.۱

۲۵۷۰۰

۳۲۱۵۰

بوعلی

۱۹.۵

۴۶۰۳۰

۵۵۰۰۰

صف خرید

شپترو

۱۵.۶

۱۷۷۴

۲۰۵۲

صف خرید

فارس

۱۲.۶

۱۱۰۰۰

۱۲۳۹۰

کرماشا

۱۰.۷

۷۲۶۹۰

۸۰۵۰۰

بیشترین زیان

همان طور که گفته شد این هفته ۱۰ سهم از میان سهام پتروشیمی با زیان مواجه شدند. اکثر این سهم ها زیان چندان بالایی متحمل نشدند و از این میان ۷ سهم زیانی کمتر از ۳ درصد داشتند. بالاترین زیان این هفته به پتروشیمی اصفهان (شصفها) تعلق گرفت که دچار اصلاح شد و نزدیک به ۵ درصد کاهش قیمت داشت.

پنج سهم پرزیان این هفته به ترتیب عبارت است از

نماد

درصد زیان

قیمت ابتدای هفته

قیمت پایانی

وضعیت نهایی

شصفها

۵

۱۸۱۷۰۰

۱۷۲۶۵۰

شخارک

۳.۶

۶۰۳۸۰

۵۸۲۰۰

دهدشت

۲.۲

۱۴۵۱۰

۱۴۱۹۰

زاگرس

۱.۵

۱۸۶۵۰۰

۱۸۳۷۰۰

شگویا

۱.۵

۱۴۷۳۰

۱۴۵۱۰

 چشم انداز هفته آینده

شکل گیری صف های متعدد خرید در پایان معاملاتروز چهارشنبه نشان می داد که هفته پیش رو هفته ای خوب و مثبت برای بورس خواهد بود. نمادهای پتروشیمی آیادان (شپترو)، پتروشیمی خراسان (خراسان)، پتروشیمی فارابی (شفارا)، پتروشیمی بوعلی (بوعلی)، پتروشیمی داراب (داراب) و پتروشیمی شازند (شاراک) از جمله سهم هایی بودندکه با صف خرید بسته شدند و می توانند در هفته تازه با رشد قیمت باز شوند و هفته سبز دیگری برای بورس پیش بینی می شود.