میدان نفتی سپهر و جفیر آماده بهره برداری رسمی شد

میدان نفتی سپهر و جفیر آماده بهره برداری رسمی شد. به گفته شاد مدیرعامل شرکت اکتشاف، توسعه و تولید پاسارگاد این نخستین پروژه توسعه ای میدان نفتی است که با سرمایه و توان یک شرکت ایرانی انجام شده است.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ در آستانه حضور رئیس جمهور و افتتاح رسمی از میدان نفتی سپهر و جفیر، آخرین مرحله از تست تولید در این میدان بصورت موفقیت آمیز انجام شد. سعید شاد، مدیرعامل شرکت اکتشاف، توسعه و تولید پاسارگاد طی نشستی خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در نخستین دقایق بامداد ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۲ شاهد انجام آخرین مرحله از تست های تولید روی چاههای میدان سپهر و جفیر بودیم، گفت: طبق شرح کار FTP (تولید اولیه)، ۱۲ حلقه چاه حفاری شد که به لطف خدا تمام چاهها آماده بهره برداری و تولید اولیه است.

وی تاکید کرد: هم اکنون آماده تولید اولیه ۲۱ هزار بشکه نفت در روز هستیم.

شاد همچنین تصریح کرد: این میزان افزایش تولید به دلیل انجام اقدامات تخصصی و مهندسی ویژه روی ۷ چاه از چاه های حفاری شده محقق شده است.

مدیرعامل شرکت اکتشاف، توسعه و تولید پاسارگاد با بیان اینکه این اقدام نخستین پروژه توسعه میدان نفتی با سرمایه و توان تخصصی یک شرکت ایرانی محسوب می شود، اظهار کرد: طرح توسعه این میدان در قالب قراردادهای جدید بالادستی صورت پذیرفته و تاکنون بیش از ۳۳۰ میلیون دلار برای تولید زودهنگام آن سرمایه گذاری شده که این میزان تا ۴۴۰ میلیون دلار در فاز یک افزایش خواهد یافت. همچنین میزان کل سرمایه گذاری برای انجام تمام فازها نیز بالغ بر ۲.۸ میلیارد دلار خواهد بود.

وی افزود: این طرح با همکاری نزدیک مدیران محترم شرکت ملی نفت ایران، نیروهای توانمند شرکتهای پژواک انرژی، تدبیرسازان سرآمد و شرکت های مهندسی و اجرا در بخش سطح الارض، به تولید اولیه رسیده است.

شاد به مشخصات این طرح اشاره کرد و گفت: نخستین قرارداد سرمایه گذاری و توسعه میدان با شرکت کاملا ایرانی، بیشترین حجم سرمایه گذاری محقق شده در قراردادهای بالادستی بخش خصوصی، بیشترین حجم استفاده از ساخت داخل در قراردادهای جدید بالادستی، بیشترین تعداد دکل همزمان و سرعت توسعه در قراردادهای جدید بالادستی، نخستین ساخت داخل تجهیزات تکمیل ۱۰ هزار PSI و رانش موفق آنها و بیشترین تولید نفت در قراردادهای جدید بالادستی از جمله مهمترین مشخصات طرح توسعه میدان سپهر و جفیر بوده است.

گفتنی است میزان نفت قابل استحصال این میدان ۵۴۰ میلیون بشکه برآورد شده است.