جمع‌آوری گازهای همراه نفت غرب کارون با افتتاح پالایش گاز هویزه خلیج فارس

امروز با افتتاح و آغاز بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه گاز هویزه خلیج فارس، نیمی از گازهای همراه نفت میادین غرب کارون قابل جمع‌آوری و تبدیل به ارزش افزوده خواهد شد.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ جمع‌آوری گازهای همراه نفت و جلوگیری از هدررفت این سرمایه ملی در مشعل‌ها، یکی از هدف‌گذاری‌های مهم صنعت نفت کشور در دولت‌های مختلف بوده است.

با وجود آنکه در هر دولت، اقداماتی در این زمینه صورت گرفت، اما دستاوردها در مقابل حجم گازهایی که می‌سوزد، کافی نبود و جلوگیری کامل از مشعل‌سوزی و هدررفت گازهای همراه نفت، به‌یکی از رویاهای صنعت نفت کشور بدل شد.

یکی از پروژه‌های مهم در این عرصه، پروژه NGL3200 است که پس از سالها تأخیر در اجرا، بعد از واگذاری این پروژه به هلدینگ پتروشیمی خلایج فارس، نام آن به پالایش گاز هویزه خلیج فارس تغییر کرد.

این پروژه ملی که امروز قرار است با حضور رئیس جمهوری افتتاح شود، در زمینه جمع‌آوری گازهای همراه نفت میادین غرب کارون، اهمیت بسزایی دارد و با توان متخصصان داخلی آماده بهره‌برداری شده است.

افشین کیانی، مدیرعامل شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس در خصوص این پروژه گفت: طرح پالایش گاز هویزه خلیج فارس از سال ۹۲ در عمل کلید خورد و در اختیار شرکت مهندسی و توسعه نفت بود که در سال ۹۵ با ۲۱ درصد پیشرفت به هلدینگ خلیج فارس واگذار شد.

وی افزود: این طرح با سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۳۳۸ میلیون دلار ارزی و ۲۲۱ میلیارد تومان با هدف صیانت از محیط زیست و جمع‌آوری گازهای همراه نفت میدان‌های یادآوران، آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی، دارخوین و سهراب، سپهر، جفیر، سوسنگرد و بندکرخه اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح پالایشگاه هویزه خلیج فارس در دو فاز با ظرفیت فرآورش هر فاز روزانه ۲۵۰ میلیون فوت‌مکعب گازهای همراه نفت احداث شده است، افزود: تمام بخش‌های فاز نخست این طرح در سرویس است و در روزهای آینده با حضور مقام‌های عالی کشور افتتاح می‌شود.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس ادامه داد: پس از جمع‌آوری گازهای همراه نفت، محصولات با ارزش افزوده بالاتر تولید می‌شود، به‌طوری‌ که روزانه ۹۷ هزار بشکه ان‌جی‌ال با خط لوله ۱۸۵ کیلومتری به پتروشیمی بندر امام و ۳۶۰ میلیون فوت مکعب گاز شیرین به خط سراسری تزریق می‌شود.

کیانی با بیان اینکه هم‌اکنون این طرح روزانه ۱۰۴ میلیون فوت‌مکعب گاز دریافت می‌کند، تصریح کرد: با عادی شدن شرایط تا روزانه ۲۵۰ میلیون فوت‌مکعب افزایش می‌یابد. هم‌اکنون از میدان‌های یاران شمالی، آزادگان شمالی و یادآوران خوراک دریافت می‌شود.

وی ادامه داد: با دریافت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت‌مکعب گاز ترش از سوی پالایشگاه گاز هویزه خلیج فارس تقریباً سالانه ۱۴ هزار تن گازهای گلخانه‌ای از جنس Co2 منطقه کاهش می‌یابد و پس از بهره‌برداری کامل این طرح همه گازهای همراه نفت میدان‌های غرب کارون به‌طور ۱۰۰ درصد جمع‌آوری می‌شود.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس به سیاست کلی هلدینگ خلیج فارس مبنی بر حضور در بالادست نفت برای تأمین خوراک پایدار گفت: پیش‌بینی می‌شود سالانه حدود ۵۰۰ میلیون دلار از مجموع دو فاز برای شرکت درآمد حاصل شود.

کیانی، نرخ برگشت سرمایه طرح را ۶ ساله عنوان کرد و افزود: هم‌اکنون حدود ۴ هزار نفر در ابن طرح مشغول به‌کار هستند. این طرح پس از تکمیل برای ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر به‌طور مستقیم و حدود ۶ تا ۷ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی خواهد داشت.

وی سهم ساخت داخل در این طرح را بالغ بر ۸۰ تا ۸۵ درصد دانست و گفت: فاز دوم این طرح هم‌اکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیش‌بینی می‌شود تا یک‌ سال آینده تکمیل شود و حدود ۱۰۰ میلیون دلار از فاز دوم طرح باقی‌مانده است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس در پاسخ به اینکه در صورت توسعه میادین غرب کارون، برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت حاصل توسعه برداشت از این میادین، آیا این پالایشگاه ظرفیت توسعه دارد؟”، گفت: فاز سوم‌ این شرکت با افزایش خوراک در سال‌های آینده قابل اجرا است.

گازهای همراه نفت میادین غرب کارون، در مجموع حدود ۵۰۰ میلیون فوت‌مکعب در روز برآورد شده که با افتتاح هر دو فاز  پالایش گاز هویزه خلیج فارس، همه گازهای همراه نفت میدان‌های غرب کارون به‌طور ۱۰۰ درصد جمع‌آوری خواهد شد.