مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی:

اجرای طرح‌های کیفی‌سازی نفت کوره در تمامی پالایشگاه‌ها در اولویت قرار گیرد

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: با توجه به این که نفت خام کشور به تدریج در حال سنگین شدن است، لازم است طرح‌های کیفی‌سازی نفت کوره در اولویت اجرای طرح‌های توسعه‌ای پالایشگاه‌های قرار گیرد.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ جلیل سالاری در جلسه‌ای که بعدازظهر امروز (دوشنبه، ۲۰ شهریور) در حاشبه بازدید از پالایشگاه نفت اصفهان با حضور محسن قدیری، مدیرعامل پالایشگاه نفت اصفهان و اعضای هیات مدیره این شرکت برگزار شد، افزود: با توجه به این که کیفیت نفت خام کشور و درصد استحصال آن در حال تغییر است، لازم است اجرای طرح‌های کیفی‌سازی نفت کوره در پالایشگاه‌های کشور در اولویت اجرا قرار بگیرد.
وی با تاکید بر این که کیفی‌سازی و کمی‌سازی فرآورده هر دو مهم است، بیان کرد: با توجه به چالش‌هایی که در بحث تولید نفت کوره وجود دارد و نیز ملزم کردن قانون بودجه به اختصاص ۴۰ درصد از سود سهام شرکت‌های پالایشی به اجرای طرح‌های توسعه‌ای، امیدواریم که اجرای این طرح‌ها سرعت بخشیده شود.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی همچنین با تقدیر از اقدامات مثبت انجام شده در پالایشگاه نفت اصفهان در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی و رفع چالش‌های این پالایشگاه در حوزه آب و نیز دیگر طرح‌های توسعه‌ای گفت: لازم است اجرای طرح RHU (طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی پالایشگاه اصفهان) با استفاده از سود پالایشگاه به عنوان منبعی برای نقدینگی پروژه در اولویت اجرای طرح‌های توسعه‌ای قرار بگیرد و این پروژه در زمان‌بندی مناسب اجرایی شود.
سالاری اجرای طرح‌های توسعه‌ای در تمامی زمینه‌ها را تامین‌کننده امنیت تولید در مجموعه‌های تولیدی دانست و افزود: پالایشگاه نفت اصفهان در گذشته نفت کوره نیروگاه شهیدمنتظری و اسلام‌آباد را تامین می‌کرده است، اما امروزه در بحث استفاده از نفت کوره محدودیت داریم و تنها در شرایط ناترازی گاز در فصل زمستان، نفت کوره به مصرف می‌رسد.
وی با اشاره به هزینه‌های تحمیلی ناشی از حمل و انتقال نفت کوره و نیز نگهداری آن در کشتی بیان کرد: ما برای ارائه نفت کوره در بازارهای صادراتی نیز دچار مشکل هستیم و استانداردهای زیست محیطی استفاده از آن را محدود کرده است و نگهداری آن نیز هزینه‌های هنگفتی را به دولت و سهامداران شرکت‌ها تحمیل می‌کند.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ضمن قدردانی از اقدامات قابل‌تحسین انجام شده در بخش‌های حمل‌ونقل، خطوط لوله و آب در پالایشگاه نفت اصفهان گفت: مشکل آب پالایشگاه اصفهان یکی از مشکلات اساسی این پالایشگاه بود که خوشبختانه در حال حل شدن است.
سالاری تاکید کرد: امیدوارم از الگوهای جدیدی که با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در پالایشگاه نفت اصفهان در حال شکل‌گیری است، در دیگر مجموعه‌های پالایشی نیز استفاده شود.