تامین مالی میادین نفتی از مجرای بورس انرژی

با بهره‌برداری کامل از میادین نفتی، ظرفیت تولید نفت خام کشور به بیش از چهار میلیون بشکه در روز و ظرفیت تولید میعانات گازی نیز به حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ به نقل از بورس انرژی ایران، شرکت ملی نفت ایران از سال ۱۳۹۵ به‌منظور تامین بخشی از منابع ریالی مورد نیاز طرح‌های بالادستی نفت و گاز به خصوص در میادین مشترک، با استفاده از ظرفیت بورس انرژی ایران نسبت به انتشار ۲۴۰ هزار میلیارد ریال اوراق سلف نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی اقدام کرده‌است.
در سررسید هشت نماد قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت خام سنگین صادراتی که توسط شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند انتشار یافته بود، شرکت ملی نفت اقدام به تسویه نقدی با سرمایه‌گذاران کرد.
اوراق مذکور به ارزش ۶۰ هزار میلیارد ریال در بهمن ماه سال ۹۹ با هدف تامین مالی طرح‌های میدان مشترک غرب کارون، خط لوله بهرگان و جاسک و همچنین طرح‌های نگهداشت و افزایش تولید نفت خام در بورس انرژی ایران پذیرش و معاملات آن از اسفندماه سال ۱۳۹۹ آغاز شده بود.
از این میزان ۶۵ هزار میلیارد ریال این اوراق بابت طرح پارس جنوبی و ۱۷۵ هزار میلیارد ریال آن بابت میادین نفتی مشترک غرب کارون و میادین واقع در مناطق نفت‌خیر جنوب و فلات قاره ایران منتشر شده‌است.
از مجموع کل اوراق سلف منتشرشده تاکنون ۲۲۰ هزار میلیارد ریال آن به‌همراه سود متعلق در زمان سررسید بازپرداخت شده که سررسید مبلغ ۶۰ هزار میلیارد ریال آن در ماه کنونی بود و به‌همراه سود متعلقه در مجموع ۹۲ هزار میلیارد ریال از محل عواید میادین مربوطه تامین و بازپرداخت شده‌است.
گفتنی است قرارداد سلف موازی استاندارد نفت خام، قراردادی است که در بازار مشتقه معامله می‌شود و بر اساس آن مقدار معینی از نفت خام بر اساس مشخصات قرارداد به فروش می‌رسد.