صادرات گاز ایران به ترکیه حداقلی شد

آمارهای یورو استات نشان می‌دهد صادرات گاز ایران به ترکیه در تیر و شهریور امسال صفر و طی ۴ ماه اخیر حداقلی بوده است.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ مرکز آمار کمیسیون اروپا (یورو استات) کل صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه در ۱۰ماهه سال جاری میلادی را ۳ میلیارد و ۹۴۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد.
صادرات گاز ایران به ترکیه در این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۹ درصد کاهش داشته است. ایران در ماه‌های ژانویه تا اکتبر سال قبل ۷ میلیارد و ۷۴۶ میلیون مترمکعب گاز به ترکیه صادر کرده بود.
بررسی آمار یورو استات از صادرات ماهانه گاز طبیعی ایران به ترکیه نشان می‌دهد طی چهار ماه گذشته صادرات گاز ایران به این کشور به حداقل رسیده است و ایران طی این دوره فقط حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز به این کشور صادر کرده است.
در حالی که ایران طی سال‌های اخیر به‌طور متوسط در هر ماه ۵۰۰ تا ۹۰۰ میلیون مترمکعب گاز به ترکیه صادر کرده است اما در ماه جولای ۲۰۲۳ برابر با تیرماه امسال صادرات گاز ایران به ترکیه به صفر رسید. ایران در ماه پیش از آن ۴۱۹ میلیون مترمکعب گاز به این کشور صادر کرده بود.
در ماه اوت نیز رقم صادرات گاز ایران به ترکیه از ۷۴ میلیون مترمکعب بیشتر نشد. آمار جدید یورو استات نشان می‌دهد ایران در ماه سپتامبر ۲۰۲۳ برابر با شهریور امسال نیز هیچ گازی به ترکیه صادر نکرده و در ماه اکتبر برابر با مهر نیز تنها ۱۲۸ میلیون مترمکعب گاز به این کشور فروخته است. ایران در اکتبر سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۶۷۱ میلیون مترمکعب گاز به ترکیه صادر کرده بود.