عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی :

صادرات پتروشیمی امسال به۱۲ میلیارد دلار هم نمی‌رسد| آینده نگران کننده متانول در ایران

حسینی عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه صادرات محصولات پتروشیمی امسال به ۱۲ میلیارد دلار هم نمی رسد، گفت:حذف معافیت‌های مالیاتی، اخذ عوارض از صادرات دلیل کاهش صادرات است.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ صادرات محصولات پتروشیمی در وضعیت نگران کننده ای به سر می برد. این را آمارهای اعلامی از طرف سید حمید حسینی، عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی به خوبی تایید می کند. او طی یک نشست خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به موانع صادراتی می گوید که کل صادرات محصولات پتروشیمی ایران که مربوط به صادرات اوره، متانول، پلیمرها و آروماتیک‌هاست در سال جاری بعید است به ۱۲ میلیارد دلار هم برسد و در مقایسه با سال گذشته، کاهشی قابل توجهی خواهد داشت.

ظرفیت فعلی تولید متانول ۱۴ میلیون تن در سال است و این ظرفیت با بهره‌برداری از طرح‌های جدید به ۲۴ میلیون تن در سال می‌رسد؛ این درحالی است که کل بازار جهانی متانول، ۸۰ میلیون تن در سال است و به‌شدت این وضعیت نگران کننده است

ایران تولید کننده ۳۰ درصد متانول جهان می شود
او در بخش دیگری از سخنان خود گریزی هم به وضعیت تولید و صادرات گروه های متانولی زد و گفت: ظرفیت فعلی تولید متانول ۱۴ میلیون تن در سال است و این ظرفیت با بهره‌برداری از طرح‌های جدید به ۲۴ میلیون تن در سال می‌رسد؛ این درحالی است که کل بازار جهانی متانول، ۸۰ میلیون تن در سال است و به‌شدت این وضعیت نگران کننده است.
عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ادامه داد: در ۷ ماهه ابتدایی سال جاری یک میلیارد و ۵۳۶ میلیون دلار صادرات متانول داشتیم، در حالی که میزان صادرات متانول کشور در ۷ ماهه ابتدایی سال گذشته یک میلیارد و ۲۴۸ میلیون دلار بود.

روند نزولی صادرات فرآورده های روغنی
حسینی ادامه داد: آمار صادرات ۷ ماهه نشان می‌دهد که در سال جاری در میزان صادرات فرآورده‌های روغنی با ۲ میلیون و ۱۵۵ هزار تن، یک میلیارد و ۸۹ میلیون دلار صادرات داشتیم که نسبت به صادرات ۳ میلیون و ۵۳۰ هزار تنی در سال گذشته که به‌میزان یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار ارزآوری داشت، کاهشی ۳۹ درصدی داشته است.
به گفته او، همچنین در این مدت، صادرات پارافین به‌میزان ۱۶۰ هزار تن و به‌ارزش ۱۲۲ میلیون دلار بوده که نسبت به صادرات ۱۴۱ هزار تنی به ارزش ۱۴۵ میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل، ارز نظر تناژ افزایش اما از نظر ارزش صادراتی با کاهش مواجه بوده است.

رشد ۱۴ درصدی صادرات قیر
حسینی میزان صادرات قیر در ۷ ماهه امسال را ۳ میلیون و ۳۳۹ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۲۸۴ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: میزان صادرات قیر در ۷ ماهه ابتدایی سال قبل، ۲ میلیون و ۵۵۲ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۱۴ میلیون دلار بوده که مقایسه این رقم با میزان صادرات ۷ ماهه امسال، از رشد ۱۴ درصدی در ارزش صادرات قیر، حکایت دارد.
او ادامه داد: البته قیر صادراتی ایران بسیار ارزان‌تر از قیمت‌های جهانی به‌فروش می‌رسد که اگر ارزش واقعی خود را در بازارهای جهانی داشت، این ارزآوری بیش از این ارقام بود.

مصرف داخلی گاز مایع ۲ میلیون تن، صادرات ۱۲ میلیون تن
وی ادامه داد: در تولید گاز مایع ظرفیتی ۱۲ میلیون تنی در سال در کشور داریم، درحالی که با گازرسانی به ۹۷ درصد جمعیت کشور، مصرف داخلی گاز مایع حدود ۲ میلیون تن در سال است و ظرفیت بسیار خوبی برای صادرات این فرآورده ارزشمند در کشور وجود دارد.
عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی خاطرنشان کرد: خیلی از خودروها به صورت غیرقانونی به سمت استفاده از گاز مایع به جای بنزین و CNG رفته اند که دولت به دنبال مدیریت فرآیند عرضه گاز مایع برآمده است. کمبود ایجاد شده در کشور دلیلش تغییر سیاست های دولتی در توزیع و قیمت گذاری آن است.
وی افزود: در ۷ ماهه نخست امسال، ۶ میلیون و ۷۵۰ هزار تن گاز مایه به ارزش یک میلیارد و ۲۰۵ میلیون دلار صادر شده، درحالی که میزان صاردات گاز مایع کشور در زمان مشابه سال قبل، ۵ میلیون و ۱۷۰ هزار تن به ارزش ۹۶۴ میلیون دلار بوده است.

کاهش صادرات پلیمرها
عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در خصوص میزان صادرات پلیمرها گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه، یک میلیارد و ۷۱۳ میلیون دلار پلیمر صادر شده که این رقم در مدت مشابه سال قبل، بالغ بر ۲ میلیارد و ۶۷۴ میلیون دلار بوده است.
وی افزود: حذف معافیت‌های مالیاتی و اخذ عوارض از صادرات، دلیل اصلی کاهش حدودا یک‌میلیارد دلاری صادرات پلیمر کشور است.
وی ادامه داد: در مورد صاردات اوره، در سال جاری در آمار ۷ ماهه، صادراتی ۳ میلیون و ۱۱۱ هزار تنی به ارزش یک میلیارد و ۴۸ میلیون دلار داشته‌ایم که این رقم برای مدت شمابه سال قبل، ۳ میلیون و ۳۵۱ هزار تنی به ارزش یک میلیارد و ۸۵۵ میلیون دلار بود.