کاتالیست های صنعت پتروشیمی داخلی سازی می شوند

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی از داخلی‌سازی ۷۰ درصد کاتالیست‌های مصرفی صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: تحقق این موضوع، سالانه حدود ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی به دنبال خواهد داشت.

به گزارش نفیر (خبرگزاری نفت ایران) علی پژوهان به مناسبت هفته پژوهش به اهم فعالیت‌های شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در سال ۹۹ اشاره کرد و افزود: این شرکت امسال موفق به اجرای پنج پروژه تهیه لایسنس و اسناد مهندسی فرآیندی شد که رکوردی بی‌نظیر برای این شرکت به شمار می‌آید.

وی افزود: علاوه براینکه امسال پنج لایسنس واحد تولیدی به همراه اسناد مهندسی از سوی این شرکت ارائه شد، قراردادی جدید هم در حال نهایی شدن است که تا یک ماه و نیم آینده امضا می‌شود به‌طوری که می‌توان به انجام ۶ پروژه فرآیندی ازسوی این شرکت تا پایان امسال اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در تشریح این قراردادها به امضای قراردادی با شرکت پتروشیمی تبریز به‌منظور ارائه لایسنس، اسناد مهندسی فرآیندی و مهندسی پایه واحد پلی‌اتیلن ۳۱۰ هزار تنی اشاره کرد و گفت: این پروژه اکنون ۵۰ درصد پیشرفت دارد و نخستین واحد پلی‌اتیلن سنگین پتروشیمیایی است که ازسوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ساخته می‌شود.

پژوهان به مؤثر شدن قرارداد واگذاری دانش‌ فنی تبدیل متانول به پروپیلن با شرکت فاتح کیمیا اشاره و اظهار کرد: براساس این قرارداد، شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی لایسنس، اسناد مهندسی فرآیند و پایه یک واحد ۱۲۰ هزار تنی پروپیلن را ارائه می‌کند که خوشبختانه پروژه فعالیت مطلوبی دارد و امیدواریم طبق زمان‌بندی پیش رود.

وی با بیان اینکه پروژه GTPP اسلام‌آباد غرب شامل سه واحد؛ تولید متانول با ظرفیت حدود سالانه ۶۶۰ هزار تن، یک واحد تبدیل متانول به پروپیلن و یک واحد تولید پلی‌پروپیلن از پروپیلن است، ادامه داد: این پروژه نیز براساس لایسنس و اسناد مهندسی فرآیندی و پایه این شرکت احداث می‌شود.

تأمین بخش اعظم تجهیزات از داخل

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با بیان اینکه شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی بخش اعظم تجهیزات را از داخل تأمین می‌کند، اظهار کرد: مهم‌ترین مزیت استفاده از لایسنس داخلی افزون بر هزینه، به‌کارگیری ظرفیت صنایع داخلی و کاهش ارزبری‌ها به‌ویژه در خرید بعضی از تجهیزات مورد نیاز است.

پژوهان با اشاره به اینکه تا سال‌های پیش بسیاری از مذاکرات این شرکت در چارچوب تفاهم‌نامه بود، اما امسال خوشبختانه همه این موارد قرارداد هستند و وارد فاز اجرایی شده است، گفت: با وارد مدار تولید شدن این واحدها افزون بر اینکه این واحدها مرجع این شرکت می‌شوند، اطمینان و اعتماد به لایسنس داخلی نیز افزایش می‌یابد.

وی به ۴۰ دسته کاتالیست مصرفی صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: تا ابتدای سال ۹۹ حدود ۳۰ درصد کاتالیست مصرفی این صنعت داخلی‌سازی شده بود، اما انتظار این است که تا پایان سال آینده، ۷۰ درصد کاتالیست‌های مصرفی صنعت پتروشیمی داخلی‌سازی شود؛ کمتر از ۳۰ درصد باقیمانده نیز در مرحله تحقیق و توسعه قرار دارد که مقدار مصرف آنها پایین است و انحصاری هم نیستند و صرفه اقتصادی چندانی ندارند.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ادامه داد: این بومی‌سازی به آن معناست که کاتالیست افزون بر  تولید، در یک واحد استفاده هم شود.

صرفه‌جویی ارزی ۱۸۰ میلیون دلاری

وی ارزش کل کاتالیست‌های مصرفی صنعت پتروشیمی را حدود ۲۷۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: داخلی‌سازی ۷۰ درصد کاتالیست‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰، سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی را به همراه خواهد داشت.

پژوهان با بیان اینکه امسال نیز اتفاق‌های بسیار مطلوبی در بحث کاتالیست صورت گرفت از جمله داخلی‌سازی کاتالیست متانول و تولیدی شدن واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان، تأکید کرد: امیدواریم تا پایان امسال سه کاتالیست دیگر نیز از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به تولید صنعتی برسد.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، عملکرد این شرکت را در چابکی بی‌نظیر دانست و ادامه داد: یکی از کارهای مهم این مجموعه ساخت واحد تولید اکتیویتور است که قرارداد داخلی‌سازی آن با پتروشیمی مروارید اوایل امسال امضا و کارخانه آن طی پنج ماه و نیم ساخته شد و براساس برنامه تا پایان امسال کل محموله تحویل می‌شود.