میدان نفتی آذر در آستانه افتتاح

غلامرضا منوچهری با اشاره به توسعه میدان نفتی آذر اظهار کرد: ۹۷ درصد کار توسعه میدان نفتی آذر به پایان رسیده و این طرح به زودی به صورت رسمی افتتاح خواهد شد.

به گزارش نفیرنفت | خبرگزاری صنعت نفت ایران؛ مدیرطرح توسعه میدان نفتی مشترک آذر با بیان این که این میدان از لحاظ زمین شناسی شرایط ویژه‌ای دارد گفت: همین مساله، کار تولید در این میدان را به شدت سخت کرده بود و شرکت‌های بین المللی که قبلا کار اکتشافی در این میدان انجام داده بودند، باورشان این بود که فقط خودشان می‌توانند این میدان را توسعه دهند و ایرانی‌ها قادر به انجام این کار نیستند.

مدیرعامل گروه اویک افزود: با این وجود شرکت‌های داخلی کار توسعه این میدان را بر عهده گرفتند و هم تامین مالی و هم اجرای آن به دست شرکت‌های داخلی انجام شد.

منوچهری با بیان این که تامین مالی این طرح از محل منابع صندوق توسعه ملی انجام شده است گفت: هم اکنون این طرح ۹۷ درصد پیشرفت دارد و به تولید اسمی ۶۵ هزار بشکه در روز رسیده است.

وی با اشاره به این که کار توسعه میدان آذر سخت‌تر از دیگر میادین بوده است گفت: حفاری برخی از چاه‌هایی که در این میدان حفر شده حدود ۴۰۰ روز طول کشیده که این مساله تجربه شرکت‌های داخلی را در زمینه توسعه این گونه میادین افزایش داده است.

مدیرعامل گروه اویک با بیان این که آزمون‌های انجام شده در هفته‌های اخیر ثابت می‌کند که ظرفیت تولید این میدان و همچنین عملکرد تاسیسات جانبی و فرآورش آن به بالغ بر ۶۵ هزار بشکه در روز رسیده است، افزود: ۶۵ هزار بشکه نفت استخراج شده از این میدان به همراه ۶۰ میلیون فوت مکعب گاز همراه آن روزانه از طریق دو خط لوله ۳۵۰ کیلومتری به تاسیساتی که در منطقه واقع شده است منتقل می‌شود.

منوچهری با بیان این که اجرای این طرح در مناطق محروم و مرزی کشور باعث آبادانی و عمران منطقه شده است گفت: به برکت اجرای این طرح زیرساخت‌های زیادی مثل راه ها، خطوط آبرسانی و خطوط انتقال گاز و نفت در این مناطق ایجاد شده و اجرای این طرح نقش مهمی در اشتغال و آموزش محلی داشته است.

وی با بیان این که از روزی که این طرح به بهره برداری برسد کل سرمایه‌گذاری انجام شده برای اجرای آن از محل فروش محصولاتش جبران خواهدشد افزود: برای اجرای این طرح یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری و حدود ۳۰۰ میلیون دلار نیز بصورت غیرمستقیم هزینه شده که در مجموعه یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار می‌شود.

منوچهری گفت: برای توسعه بخش پایین دست این طرح نیز که شامل یک ان جی ال و یک مجتمع پتروشیمی است، بیش از دو میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد شد که تاکنون حدود ۴۰ درصد آن محقق شده است.

منوچهری با بیان این که این میدان در استان ایلام و در منطقه مهران واقع شده است گفت: این میدان یک میدان مشترک است که در مجاور میدان نفتی بدرا عراق قرار دارد و از آن جا که طرف عراقی در سال‌های اخیر توسط شرکت‌های آمریکایی و بین المللی توسعه پیدا کرده، ما نیز حساس بودیم که استخراج نفت از آن سمت میدان، باعث تخلیه میدان سمت ایران نشود که خوشبختانه با اجرای طرح توسعه میدان آذر و روند رشد تولید در این میدان این نگرانی مرتفع شده است.

وی در پایان افزود: میدان نفتی آذر در یک بازه ۲۰ ساله می‌تواند بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار درآمد عاید کشور کند و در بخش پتروشیمی نیز سالانه ۵۰۰ میلیون دلار درآمد خالص ایجاد خواهد کرد.

میدان نفتی آذر در شرق شهرستان مهران استان ایلام واقع شده‌است. مخزن این میدان با میدان نفتی بدرای کشور عراق مشترک است و در امتداد شمال غربی میدان مستقل چنگوله واقع است.