مدیرعامل بوعلی سینا: سالانه ۱ میلیارد دلار ارزآوری‌ برای کشور داریم/ امضای ۲۲ میلیون یورو تفاهم‌نامه با شرکت‌های داخلی

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در مراسم امضاء تفاهم نامه های همکاری بین این پتروشیمی و شرکت‌های داخلی در دومین نمایشگاه حمایت از ساخت داخل که در جزیره کیش برگزار شد اظهار داشت: بوعلی سینا از بزرگترین تولید کنندگان آروماتیک در کشور است‌ که مدتی پیش عرضه سهام آن با استقبال کم نظیر مردم شریف ایران مواجه شد‌.

وی افزود: ۶۰ درصد از محصولات شرکت‌ پتروشیمی بوعلی سینا به خارج از کشور صادر می‌شود که در شرایط سخت تحریم‌ کشور، سالانه حدود ۱ میلیارد دلار برای کشور عزیزمان ارز آوری به‌ همراه دارد که افتخار بزرگی برای خانواده بزرگ شرکت پتروشیمی بوعلی سینا محسوب می‌شود.

سید محمد احمدزاده تصریح کرد: شرکت پتروشیمی بوعلی سینا علاوه در مسیر روشن‌ تولید، در مسیر توسعه نیز قرار دارد.

وی با تشریح پروژه های در دست اقدام‌ در این شرکت گفت: در پتروشیمی بوعلی سینا پروژه‌های مهمی چون شیرین سازی خوراک را در دست اجرا داریم که پروژه‌‌ای تماما ایرانی است و در روزهای آینده راه‌اندازی آن را نوید خواهیم‌ داد‌.

احمدزاده همچنین با اشاره به بازسازی واحد ۸۰۰ تولید پارازایلن‌ که در حادثه‌ی سال ۹۵ دچار مشکل شده بود‌ اظهار داشت: این برج و کوره دارای ۳ پارت مهم است که تماما‌ توسط پیمانکاران ایرانی‌ ساخته شده و این نوید را‌ باید داد که عملیات ساخت به سرانجام‌ رسیده و هم اکنون این برج با ارتفاع ۱۱۰ متر و از بلندترین‌ برج‌های‌ پتروشیمیایی در حال حمل به ماهشهر است و به زودی توسط مهندسین ایرانی در واحد نصب خواهد شد.

مدیرعامل پتروشیمی بوعلی سینا‌ در ادامه، بومی سازی کاتالیست‌های مورد نیاز این شرکت‌ را نیز از دیگر اقداماتی در صنعت پتروشیمی دانست که کشور را از خارج‌ بی‌نیاز کرده است.

در ادامه این مراسم، چندین تفاهم‌نامه از جمله ساخت مخزن ۲۰۰۱c به ارزش ۳.۹۲۰.۰۰۰ یورو و ظرفیت اشتغال‌زایی ۱۰۰ نفر با شرکت ماشین سازی اراک، ساخت برج‌های ۸۰۰۱ با ارزش ۴.۸۰۶.۵۰۰ یورو با شرکت فاتح صنعت کیمیا، ساخت کوره‌های ۸۰۰۱-۳ با ارزش ۸.۴۰۰.۰۰۰ یورور با شرکت فاتح صنعت کیمیا، تفاهم‌نامه ساخت کاتالیست با ارزش ۴.۷۱۴.۲۴۴ یورو با شرکت‌ اکسیر نوید فرآیند و ظرفیت اشتغال‌زایی۴۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۲۵۰۰ شغل به صورت غیر مستقیم و تفاهم‌نامه تخلیه و بارگیری مولکولارسیو برج‌های جذب با ارزش حدود ۶۰۰ میلیارد ریال با شرکت وارگه‌ سازه به امضاء‌ رسید.