چین در افغانستان نفت استخراج می‌کند

وزارت دارایی دولت موقت طالبان از واگذاری قرارداد استخراج نفت قوشقره به یک شرکت چینی خبر داد.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛وزارت دارایی دولت موقت طالبان اعلام کرد که قرارداد استخراج نفت قوشقره به یک شرکت چینی واگذار شده است.

به گفته این وزارتخانه، براساس این قرارداد شرکت چینی اکسوس با همکاری شرکت دولتی نفت و گاز افغانستان نفت قوشقره را استخراج خواهد کرد.

این وزارت افزوده که ۲۰ درصد از این قرارداد متعلق به شرکت نفت و گاز افغانستان بوده  و مابقی نیز در اختیار شرکت چینی قرار خواهد گرفت.

طبق این گزارش، وزیر دارایی طالبان دستور امضای این قرارداد را صادر کرده است.

پیش از این ملابرادر، معاون اول نخست‌وزیر طالبان در راس یک هیئت بلند پایه و در سفر به ولایت سرپل چاه ها نفت قشقره را افتتاح کرده بود.

دلاور وزیر معادن و پتروشیمی کابینه طالبان در مراسم افتتاح معدن قشقری نیز گفته بود که درآمد این چاه نفت در بازسازی افغانستان هزینه خواهد شد و بخش عظیمی آن به ولایت سرپل اختصاص داده می‌شود.

ولایت‌های سرپل و فاریاب دارای سه چاه نفت به نام‌های قشقری، بازار کمی و زمردسای بوده که بنا به آمار رسمی مقدار ذخایر تثبیت شده این حوزه حدود ۸۷ میلیون بشکه تخمین شده است.

این معدن نفت دارای ۱۰ حلقه چاه بوده، که روزانه به صورت میانگین تا ۱۴ میلیون افغانی درآمد خواهد داشت.

طالبان بدنبال بهبود وضعیت اقصادی افغانستان درپی استخراج معادن افغانستان بوده و بیشتر این پروژه ها را با چین قرارداد بسته است.

این در حالی است که در هفته‌های اخیر قیمت بنزین و گازوئیل در بازار کابل به صورت بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا کرده است.

براساس گزارش مراکز فروش مواد سوختی در کابل، هر لیتر گازوئیل در کابل به قیمت ۱۱۸ افغانی و هم لیتر بنزین نیز به ۹۸ افغانی به فروش می‌رسد.

افزایش قیمت گازوئیل در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

به دنبال تسلط طالبان و انسداد ذخایر ارزی از سوی آمریکا، افغانستان با بحران متمادی مواجه شده و سازمان ملل نیز در چندین گزارش گفته است که بیش از نیمی از مردم این کشور به کمک فوری بشردوستانه نیاز دارند.