برنامه ریزی عربستان برای افزایش تخصیص نفت به تولید محصولات پتروشیمی

عربستان سعودی در نظر دارد در مسیر گام برداشتن به‌سوی پدیده انتقال انرژی، تخصیص نفت خام به تولید مواد پترو شیمیایی را افزایش دهد.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ به نقل از بلومبرگ، عربستان سعودی قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی بیش از یک سوم تولید کنونی نفت خام خود را به تولید مواد شیمیایی اختصاص دهد تا با توجه به تغییر مسیر جهان به سمت اقتصاد کم کربن، ارزش افزوده بیشتری از بشکه‌های نفت خود ایجاد کند.

امین ناصر، مدیرعامل شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو به‌تازگی طی رویدادی در ریاض گفت: عربستان، بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان قصد دارد تا پایان دهه جاری روزانه ۴ میلیون بشکه نفت خام به تولید محصولات با ارزش‌تر مانند پلاستیک و کود اختصاص دهد و این راهبرد مستلزم سرمایه‌گذاری عظیم در صنایع پتروشیمی است.

عربستان به‌دنبال حصول اطمینان از وجود تقاضا برای نفت در صورت کاهش مصرف نفت کشورهای خریدار از طریق استفاده از انرژی‌های جایگزین کم‌آلاینده با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است.

مدیرعامل شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو اعلام کرد: بر اساس سناریوی به صفر رساندن مقدار انتشار کربن، پتروشیمی‌ها همچنان می‌توانند بیش از نیمی از کل تقاضای جهانی نفت را تا سال ۲۰۵۰ میلادی تشکیل دهند.

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در این رویداد گفت: عربستان سعودی سرانجام می‌خواهد کل تولید نفت خام خود را با ارزش افزوده بیشتر و در قالب فرآورده‌های نفتی یا پتروشیمی بفروشد.