هشدار جی‌پی‌مورگان در مورد نفت ۱۵۰ دلاری

جی‌پی‌مورگان به بازارها هشدار داد؛ افزایش اخیر قیمت نفت‌برنت می‌تواند تا سال ‌۲۰۲۶ قیمت هر بشکه نفت را به ۱۵۰ دلار برساند و بحرانی وخیم‌تری از بحران انرژی سال‌۲۰۲۲ اروپا به‌وجود آورد.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ بانک جی‌پی‌مورگان، یکی از بزرگ‌ترین بانکداری‌های جهان اعلام کرد، چندین کاتالیزور ازجمله شوک‌های ظرفیت، ایجاد یک ابرچرخه انرژی و البته تلاش‌های روزافزون برای دورکردن جهان از سوخت‌های فسیلی، باعث شده‌اند تا زنگ خطر ۱۵۰ دلاری‌شدن قیمت نفت به صدا درآید. اخیرا، قیمت نفت‌خام به دلیل کاهش تولید اوپک‌پلاس، عمدتا از سوی عربستان و روسیه افزایش ‌یافته‌است. عربستان تقریبا یک‌میلیون بشکه در روز از بازار خارج کرده و مجموع کاهش تولید اعضای اوپک را به۶۶/ ۳‌میلیون بشکه در روز رسانده است؛ درحالی‌که صادرات سوخت از روسیه هم به‌تازگی ممنوع شده‌است. به ‌این‌ترتیب افزایش تقاضای نفت‌خام که با محدودیت‌های شدید عرضه همراه شد، قیمت نفت‌خام را افزایش داد و به افزایش قیمت مصرف‌کننده کمک کرد. قیمت برنت بعدازظهر جمعه به حدود ۹۳ دلار و ۵۵‌سنت در هر بشکه رسید؛ اما جی‌پی‌مورگان انتظار دارد قیمت برنت در سال‌آینده به حدود ۹۰ تا ۱۱۰ دلار رسیده و حتی در سال‌۲۰۲۵ افزایش بیشتری یابد.
کریستین مالک، رئیس مرکز پژوهشی انرژی جی‌پی‌مورگان، در توضیح پژوهش جدید هشدار داد: ابرچرخه انرژی که قرار است به‌واسطه کاهش تولید اوپک، افزایش تقاضا و عدم‌سرمایه‌گذاری در تولید جدید نفت ایجاد شود، به‌شدت بی‌ثبات خواهد بود و می‌تواند بحرانی شدیدتر از بحران گاز سال‌۲۰۲۲ اروپا که در پی آغاز جنگ اوکراین و روسیه ایجاد شد، به‌وجود آورد. جی‌پی‌مورگان، فوریه امسال، رسیدن قیمت نفت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه در سال‌جاری را بعید اعلام کرده‌بود؛ مگر اینکه رویداد ژئوپلیتیکی بزرگی رخ دهد که بازارها را متلاطم سازد. این موسسه همچنین اعلام کرده‌بود که اوپک‌پلاس می‌تواند تا ۴۰۰‌هزار بشکه در روز به عرضه جهانی اضافه کند و صادرات نفت روسیه تا اواسط سال‌جاری به‌طور بالقوه بهبود خواهد یافت. در آن زمان جی‌پی مورگان، رشد تقاضای چین را ۷۷۰‌هزار بشکه در روز برآورد می‌کرد که کمتر از تخمین‌های آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک بود.
این موسسه اکنون پیش‌بینی کرده است که عدم‌تعادل عرضه و تقاضای جهانی در سال‌۲۰۲۵ حدود ۱/ ۱‌میلیون بشکه در روز خواهد بود؛ اما این بی‌ثباتی در سال‌۲۰۳۰ در اثر تقاضای قوی دربرابر عرضه محدود منجر به ایجاد کسری ۱/ ۷میلیون بشکه در روز خواهد شد. بانک آمریکایی مورگان‌استنلی پیش‌بینی سه‌ماهه خود برای قیمت نفت‌خام شاخص برنت دریای شمال را افزایش داد. به گزارش رویترز، بانک مورگان‌استنلی روز چهارشنبه (۲۹ شهریورماه) با اشاره به کمبود احتمالی عرضه ناشی از تمدید کاهش عرضه داوطلبانه عربستان‌سعودی و روسیه تا پایان سال‌۲۰۲۳ میلادی، پیش‌بینی سه‌ماهه خود را برای قیمت نفت‌برنت در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ میلادی افزایش داد. این بانک آمریکایی در یادداشتی اعلام کرد؛ کمبود عرضه نفت قیمت این کالای راهبردی را در بازارهای جهانی در سطوح بالای کنونی حفظ می‌کند، اما به‌نظر می‌رسد قیمت‌های بالای ۱۰۰ دلار برای هر بشکه ادامه‌دار باشد. قیمت نفت‌خام شاخص برنت دریای شمال پس از اینکه به‌دلیل تمدید کاهش عرضه داوطلبانه عربستان و روسیه به بالاترین سطح ۱۰ماهه رسید، در معاملات هفته گذشته بالای ۹۲دلار برای هر بشکه حفظ شد.