مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی:

پروژه تأمین خوراک واحد بودارکننده پالایشگاه اول پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی از تکمیل پروژه تأمین و افزایش ظرفیت واحد بودارکننده پالایشگاه اول از پالایشگاه سوم پارس جنوبی خبر داد.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ احمد باهوش گفت: پروژه تأمین خوراک واحد بودارکننده پالایشگاه اول از پالایشگاه سوم با اقدام‌های شاخص و نوآوری، با هدف افزایش ظرفیت واحد بودارکننده در کوتاه‌ترین بازه زمانی با موفقیت راه‌اندازی شد.
وی تصریح کرد: با انجام موفقیت‌آمیز این پروژه، تولید کنونی ۵۵۰ تن در سال به سالانه ۸۰۰ تن می‌رسد.
مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی افزود: در این پروژه بسیار مهم و راهبردی بیش از ۱۶۰۰ متر خط لوله طراحی و اجرایی شده و خوراک این واحد از میعانات گاز پالایشگاه سوم تأمین می‌شود.
باهوش توضیح داد: این واحد بودارکننده گاز، دومین واحد بودارکننده گاز در دنیا و نخستین واحد بودارکننده در خاورمیانه است.
وی ادامه داد: انتظار است با تلاش و کار شبانه‌روزی کارکنان، با دریافت خوراک از پالایشگاه سوم پارس جنوبی بتوانیم ظرفیت را تا ۴۰، ۴۵ درصد افزایش دهیم.
مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی: این واحد در سال نخست (۱۳۹۷)، ۳۵ تن تولید داشت و تولید آن در سال دوم به ۱۲۵ تن، سال سوم به ۴۳۴ و سال چهارم (۱۴۰۰) به ۴۹۴ تن رسید و از ابتدای امسال تا پایان‌ دی‌ماه ۴۲۵ تن تولید به ثبت رسیده است.
باهوش بیان کرد: انتظار داریم با انجام اقدام‌های شاخص تکمیلی و مهم در این پروژه، سال آینده به تولید ۶۳۶ تن ماده بودارکننده و به ظرفیت بالای هزار تن برسیم.
وی اظهار کرد: ۲۰ میلیارد تومان در این پروژه هزینه و سرمایه‌گذاری شده و در بازه زمانی یک ساله، ۶۰ میلیارد تومان، حدود یک میلیون دلار برای کشور صرفه‌جویی اقتصادی در پی دارد.