سیاست افزایش تعرفه گاز در اروپا برای مدیریت مصرف

بررسی‌ها نشان می‌دهد در ۴ سال گذشته هزینه انرژی در اروپا تا ۵۵۹ درصد نسبت به دوران پیش از وقوع بحران کووید افزایش یافته است و در این میان برخی کشور با هدف کاهش مصرف انرژی به ناگزیر سیاست‌های افزایش تعرفه را در پیش گرفته‌اند.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ بر اساس اطلاعاتی که وب سایت تخصصی greenmatch منتشر کرده است، داده‌های منتخب از ۲۲ کشور اروپایی در ارتباط نحوه تعرفه گذاری در حوزه انرژی نشان می دهد این کشورها متناسب با ظرفیت و محدودیت‌هایی که دارند قیمت گاز و برق را افزایش داده‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد از نیمه اول سال ۲۰۲۱ تا اکتبر ۲۰۲۲ به طور متوسط قیمت برق خانگی ۱۱۴ درصد در قاره اروپا افزایش یافته است و در همین بازه زمانی متوسط قیمت بنزین خانوار هم ۲۱۴ درصد افزایش داشته است.

در این بین بیشترین افزایش قیمت به کشور استونی تعلق داشته است که قیمت برق خانگی در این کشور ۳۲۳ درصد و قیمت گاز نیز ۵۵۹ درصد در بازه زمانی مورد اشاره افزایش یافته است.

در مقابل تعرفه انرژی در کشور اسلواکی کمترین میزان افزایش را داشت و قیمت برق و گاز طبیعی خانواده‌ها در این کشور به ترتیب ۱۴ و ۲۸ درصد افزایش یافت.

آن‌طور که صندوق بین المللی پول گزارش  داده است، هزینه‌های زندگی در انگلستان از ژانویه ۲۰۲۱ تا ماه می ۲۰۲۲ به میزان ۶۲ درصد افزایش داشته است.
جدا از کشور استونی که بالاترین میزان افزایش هزینه انرژی در اروپا را به ثبت رسانده است، در کشور هلند نیز در ۴ سال گذشته قیمت برق و گاز به ترتیب ۴۲۱ درصد و ۳۲۸ درصد افزایش داشته است.

همچنین هزینه برق و گاز نیز در کشور ایتالیا به ترتیب ۲۱۱ و ۳۲۹ درصد افزایش داشته است. در کشور اتریش و دانمارک نیز هزینه‌های قبض برق و گاز به ترتیب ۱۴۵ درصد، ۴۳۳ درصد و ۱۶۱ درصد و ۳۵۳ درصد افزایش پیدا کرد.

مستند به این گزارش یکی از دلایل اصلی افزایش تعرفه انرژی در اکثر کشورهای اروپایی موضوع مدیریت مصرف برق و لزوم ترغیب شهروندان به کاهش مصرف با توجه به محدودیت شدید در حوزه تامین انرژی عنوان می‌شود.

همچنین با توجه به اینکه نحوه توزیع برق در این کشورها عمدتاً از طریق عمده فروشی رقم می‌خورد، بررسی‌ها نشان می‌دهد تامین کنندگان واسطه نقش مهمی در انتقال افزایش هزینه نهایی به مصرف کنندگان خانگی دارند و همین موضوع در تشدید سهم خانواده‌ها از هزینه انرژی بسیار اثرگذار است.
در این بین شرایط آب و هوایی ناپایدار، افزایش ناامنی انرژی در اروپا و اشکال در ذخیره سازی مطلوب انرژی در سراسر اروپا به تشدید این بحران دامن زده است.

این گزارش اضافه می‌کند از زمان آغاز جنگ روسیه و اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ و خروج روسیه از بازار انرژی اروپا ۴۵ درصد از واردت انرژی اروپا با مشکل جدی رو ربه رو شد.

بر همین اساس از آن زمان کشورهای اروپایی اقدامات متعددی را برای گذار انرژی و تولید انرژی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر آغاز کردند که این موضوع نیز به زمان‌بر شدن فرایند افزایش ظرفیت و نیز هزینه بر شدن آن در این قاره دامن زد.