به قلم «محمد جشنی» رئیس کل اسبق روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی؛

بیات؛ مردی که در ۴ حرف خلاصه نمی شود

درپی احتمال انتصاب «عبدالحسین بیات» به عنوان معاونت وزیر و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، رئیس کل اسبق روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی که سالهای طولانی در کنار بیات به خدمت پرداخته بود، یادداشتی منتشر کرد.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ محمد جشنی در یادداشتی که یک نسخه از آن به خبرگزاری نفیرنفت رسیده نوشته است:

در پی درج مطالبی در فضای مجازی، با موضوع احتمال انتصاب عبدالحسین بیات به سمت معاونت وزیر و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران و طرح برخی مباحث موهوم، اینجانب به عنوان رئیس کل روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دوره مدیریتی ایشان و نیز با توجه به اطلاعات شخصی، مواردی را به صورت غیر سازمانی به اطلاع مخاطبان منصف در فضای مجازی می رساند.

در ابتدا باید گفت نام بردن از بیات، همانند سایر عزیزانی که این روزها برای تصدی سمت های مختلف در وزارت نفت مطرح شده اند، صرفاً یک گمانه زنی است و هیچ گونه قطعیتی در این رابطه وجود ندارد. آنچه مهم است، تشخیص وزیر محترم نفت است که مبنای هرگونه تغییر و تحول در وزارت نفت خواهد بود. با این وجود، طرح مواردی غیرمنصفانه و به دور از تقوا در فضای مجازی، حقیر را بر آن داشت تا به سبب وظیفه ایمانی و نیز سابقه همکاری با این مدیر جهادی و انقلابی، مواردی را به تفکیک به محضر همکارانم در سرتاسر صنعت نفت و سایر فعالان فضای مجازی از جمله رسانه ها برسانم.

۱- مواردی که در خصوص شرکت بازرگانی پتروشیمی در فضای مجازی مطرح شده، برخلاف تخریب های هدفمند، اتفاقاَ نقطه قوت و مصداق بارزی از فسادستیزی مدیران مورد نظر

آیت الله رئیسی است که بر اساس پیگیری مجدانه دکتر بیات از سال ۹۲، با همکاری دستگاه های نظارتی منجر به بازگشت بیش از یک میلیارد و یکصد میلیون دلار به بیت المال شده است. مطالبات یاد شده، مرتبط با فروش محصولاتی توسط شرکت یاد شده بوده که پس از فروش محصولات در خارج از کشور، مابه التفاوت آن در تصرف برخی از افراد تصمیم‌گیر در آن شرکت بوده و اقدامی برای آزادسازی آن صورت نگرفته بود. با این وجود و به منظور حفظ همبستگی اجزای صنعت ارزش آفرین پتروشیمی، خویشتن داری لازم توسط عبدالحسین بیات در زمان های مقتضی صورت گرفت تا جایی که بر اساس ابلاغ رسمی بیات به شرکت یاد شده، امضای تصمیمات مجامع سالانه و فوق العاده آن شرکت، منوط به بازگشت منابع یاد شده اعلام گردید اما به دلیل استنکاف شرکت بازرگانی پتروشیمی از انجام این مهم، در نهایت اقدام قضایی منجر به بازگشت مبالغ یادشده به بیت‌المال گردید.

۲- در خصوص شرکت پتروشیمی باختر که عمده موضوع مطروحه در فضای مجازی مربوط به تحقیق و تفحص مجلس از واگذاری این شرکت می باشد، به اطلاع می رساند، این موضوع عمدتاً مرتبط با معامله میان دو شرکت خصوصی درون این شرکت بوده و هیچ گونه ارتباطی به شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شخص بیات نداشته است.

۳- ذکر یک نکته برای آگاه بخشی بیشتر ضرورت دارد و آن اینکه، واگذاری های مختلف دولتی و از جمله در صنعت پتروشیمی، بر اساس قانون اصل ۴۴ صورت می گیرد که در فرآیند واگذاری، تصمیم گیری درخصوص تمامی موارد مرتبط با قیمت سهام، کیفیت واگذاری و… از حیطه اختیارات وزارت نفت و سایر دستگاه‌های اجرایی خارج و همه اقدامات صرفاً توسط وزارت امور اقتصاد دارایی و به طور خاص سازمان خصوصی سازی صورت می گیرد. لذا بر این اساس، امکان تاثیرگذاری در اصل موضوع واگذاری وجود ندارد. با این وجود، اعتراض بیات به قیمت گذاری واحدهای واگذاری شده، در دوره مدیریتی ایشان از سال ۸۸ تا ۹۲ موجب گردید، مبلغ ۴۰ هزار میلیارد ریال، از قِبَل تجدید ارزیابی ها به بیت المال برگشت داده شود.

دیگر نمونه، قیمت سهام هلدینگ خلیج فارس بوده که توسط سازمان خصوصی سازی، قیمت هر سهم ۴۰۰ تومان ارزیابی گردید اما با مشی مبارزه با فساد بیات، این قیمت به ۱۵۰۰ تومان افزایش یافت.

۴- از ابتدای حضور دکتر بیات در رأس شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ایشان تقاضای لغو خصوصی شدن به روش های انجام شده را از سازمان خصوصی سازی داشتند و مکاتباتی با سازمان یاد شده داشتند اما درخواست ایشان به موجب قانون، در هیئت نظارت بر خصوصی سازی رد گردید.

۵- برگشت رژیم حقوقی خط اتیلن غرب دیگر موضوعی بود که از سال ۹۱ و همزمان با بهره برداری آزمایشی از این خط _ که تست اتیلن آن تا اواخر سال ۹۲ ادامه یافت _ مورد مطالبه جدی بیات قرار داشت. این در حالی بود که نگاه حاکم در وزارت نفت، واگذاری قطعی آن به بخش خصوصی را آغاز کرده بود. ایشان با متقاعد سازی هیئت مدیره NPC و تلاش مستمر، موفق گردید دستور وزیر سابق برای این واگذاری را منتفی نماید.

۶- قابل توجه مردم شریف ایران و به ویژه جامعه صنعت نفت این که، سهامداران اصلی شرکت های واگذار شده و به ویژه در صنعت پتروشیمی، عمدتاً عقبه ای از پدرخوانده‌های این صنعت دارند که تقابل با آنها برای جلوگیری از تضییع بیت المال هزینه های فراوانی دارد و جز با نگاه و عزم جهادی نمی توان در این زمینه کاری از پیش برد.

۷- در مورد آنچه در خصوص شرکت پتروشیمی خلیج فارس و مرتبط با بیات در رسانه ها مطرح شده، اولا به اطلاع وزیر محترم نفت، سهامداران عمده این شرکت معظم و شخص بیات می رساند، همکاران جهادگر و نجیب شرکت پتروشیمی خلیج فارس، همگی چشم انتظار تحول بنیادین در مدیریت و رویکردهای شرکت یاد شده بوده و هلدینگی پاک و پویا و اثرگذار بر اقتصاد و تولید کشور آرزو دارند. دوم اینکه، طبق اطلاعات غیر رسمی، موضوع شکایت پیگیری شده از آن شرکت، تاخیر در اقساط بدهی به شرکت ملی صنایع پتروشیمی به میزان ۸۲ میلیون یورو بوده است. این در حالیست که وزیر سابق نفت، اصرار بر بخشش این میزان بدهی از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی داشتند که با مخالفت دکتر بیات این بخشش منتفی شد.

۸- با همت بیات و تیم حقوقی شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود که ۱۴۰ هکتار زمین در عسلویه پس از ۱۲ سال از چنگ اندازی عده‌ای از تصرف زمین خواران خارج گردید تا بستر توسعه سرمایه گذاری در قطب انرژی کشور بیش از پیش فراهم گردد.

۹- همگان از بیات، بعنوان شخصیتی جهادی و انقلابی و دارای روحیه ای ایثارگرانه و فسادستیز یاد می کنند. اعتقاد به سالم سازی محیط کار و توجه به نیروهای انقلابی و ارزشی از شاخص های بارز ایشان است. جامعه صنعت نفت بداند دکتر عبدالحسین بیات تنها مدیری است که به خاطر تعهد به کار، فرزند دلبندش را از دست داد و هنگامی که خبر فوت ناگهانی نونهالش توسط مدیرعامل وقت پتروشیمی اراک(مرحوم مهندس بیگی) به وی داده شد بیات در ارتفاع و بالای برج دی اتیلن مشغول کار بودند و با اصرار مدیر مربوطه دست از کار کشیده و راهی منزل شدند تا با جسم بی جان فرزندش روبرو گردد. ذکر این خاطره تلخ از این حیث دارای اهمیت بوده که همکاران من در سراسر صنعت نفت و به ویژه شرکت ملی نفت ایران مطلع باشند که چنانچه از میان عزیزان مطرح شده برای تصدی مدیر عاملی شرکت ملی نفت ایران، قرعه به نام بیات افتد، ایشان در همه اتفاقات تلخ و شیرین در کنار کارکنان شرکت تحت امرش حاضر خواهد بود. دفتر کار ایشان در تهران، همیشه خاک خورده باقی خواهد ماند و صندلی کار وی در واحدهای عملیاتی خواهد بود. بیات چهره ای فساد ستیز دارد اما رئوف است، بیات عضوی از خانواده عزیز شهداست، جانباز جنگ تحمیلی است. بیات مدیریت پروژه تاریخی شکست تحریم بنزین را در سال ۸۹ به عهده داشت. بیات از دست رهبرش به عنوان تنها مدیر صنعت نفت تقدیرنامه مدیر جهادی دریافت کرده است. بیات در هر منصبی قرار گیرد، قطعاً خواب مدیران غیر جهادی، راحت طلب و نا آشنا به درد کارکنان آشفته خواهد شد.

۱۰- نکته آخر را به اهالی قلم عرض می کنم. از خدا بترسیم و نقاط قوت بیات را به‌عنوان نقاط ضعف مطرح نکنیم مواردی که درخصوص حراست از بیت المال درخصوص بیات مطرح شد، امروز ملاکی برای انتخاب وی در بالاترین سطوح صنعت نفت است و نه نقطه ضعف.

والله بصیرٌ علیم