بررسی سهم های پتروشیمی در بازار سرمایه

از 8 سهمی که در این هفته افزایش قیمت داشتند 5 سهم سودی کمتر از 5 درصد کسب کردند و 3 سهم سودی بین 5 تا 10 درصد را تجربه کردند.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ بازار سرمایه در دومین هفته کاری زمستان (۱۰ – ۱۷ دی ماه) هفته پرنوسانی را پشت سر گذاشت. افزایش قیمت های خیره کننده در هفته ماقبل به اندازه ای بود که احتمال اصلاح قیمت ها در این هفته وجود داشته باشد. در آن هفته یکباره شاخص کل بورس دو کانال بالا رفت و سرمایه گذاران به طور میانگین سودی بالاتر از ۱۰ درصد را کسب کردند؛ اما این وضعیت در این هفته ادامه پیدا نکرد، شاخص کل روندی سینوسی داشت و یک کانال پایین تر رفت. این شاخص که در آغاز معاملات روز شنبه روی عدد یک میلیون و ۶۴۷ هزار قرار داشت، در پایان معاملات روز چهارشنبه به عدد یک میلیون و ۵۷۹ هزار واحد تنزل پیدا کرد.در این هفته البته بازار سکه و ارز نیز از تلاطم هفته های قبل افتاد و اوضاع به نسبت آرام تر بود و قیمت ها کاهش یافت.

بیشترین سود

از ۸ سهمی که در این هفته افزایش قیمت داشتند ۵ سهم سودی کمتر از ۵ درصد کسب کردند و ۳ سهم سودی بین ۵ تا ۱۰ درصد را تجربه کردند. از سهام پرسود هفته قبل در جدول این هفته خبری نبود. در این هفته پتروشیمی نیمه کاره ممسنی (ممسنی) افزایش قیمت بالایی داشت و در صدر جدول قرار گرفت. همچنین پتروشیمی اصفهان (شصفها) که در طول ماه اخیر عموما کاهش قیمت داشت نیز سود خوبی داشت که نویدبخش روزهای خوب برای سهامداران آن است.

پنج سهم پرسود این هفته به ترتیب عبارت است از:

نماد درصد سود قیمت ابتدای هفته قیمت پایانی وضعیت نهایی
ممسنی ۹.۴ ۱۲۱۰۰ ۱۳۲۴۰
شصفها ۸.۸ ۱۲۲۵۵۰ ۱۳۳۳۵۰ صف خرید
شستان ۶.۱ ۵۰۰۶ ۵۳۱۰
شکبیر ۴.۶ ۸۱۱۰۰ ۸۴۸۰۰
شاروم ۳.۷ ۱۹۷۷۰ ۲۰۵۰۰

 

بیشترین زیان

همان طور که گفته شد این هفته ۲۵ سهم از میان سهام پتروشیمی با زیان مواجه شدند که کاهش قیمت ۹ سهم کمتر از ۵ درصد، کاهش قیمت ۱۵ سهم بین ۵ تا ۱۰ درصد و کاهش قیمت یک سهم نیز بیش از ۱۰ درصد بود. پتروشیمی فن آوران (شفن) این هفته بار دیگر به عنوان زیانده ترین سهم پتروشیمی در صدر جدول زیانده ها جا خوش کرد.

پنج سهم زیانده این هفته به ترتیب عبارت است از:

نماد درصد زیان قیمت ابتدای هفته قیمت پایانی وضعیت نهایی
شفن ۱۰.۷ ۶۴۷۰ ۵۷۸۰
پترول ۹.۴ ۲۴۷۳ ۲۲۴۰
پارس ۹.۱ ۲۶۳۷ ۲۳۹۸
زاگرس ۸.۹ ۱۳۲۰۰۰ ۱۲۰۲۰۰
شاراک ۸.۸ ۳۶۲۹۰ ۳۳۱۰۰

 

 چشم انداز هفته آینده

بعد از سه هفته که بورس روی مدار افزایش قیمت افتاده بود، شکل گیری یک هفته اصلاح قیمت اتفاق عجیبی نیست و نشان از تعادل و منطق در بازار دارد. به نظر می رسد که بازار سرمایه بعد از دو سال دارد از رفتار هیجانی که ناشی از حضور افراد غیرحرفه ای است فاصله می گیرد و شکل و شمایل یک بازار پویا و دارای رشد معقول را به خود
می گیرد. بر همین اساس می توان هفته ای متعادل و با سود نه چندان بالا را برای این هفته پیش بینی کرد.

با این حال، باید گفت که بدون شک سهم بسیاری از شرکت های پتروشیمی فعال ارزش ذاتی بالاتر از قیمت روز دارد و بدون شک سرمایه گذاری درازمدت بر روی این سهام می تواند سود چشمگیری را نصیب سهامداران کند.