درآمد نفت اوپک به پایین‌ترین رقم خود رسید

همه‌گیری ویروس کرونا و سقوط تقاضا برای نفت، درآمد نفت اوپک در ۲۰۲۰ را تا ۳۲۳ میلیارد دلار پایین آورد یعنی پایین‌ترین رقم طی ۱۸ سال گذشته.

به گزارش نفیرنفت | خبرگزاری صنعت نفت ایران؛ اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد درآمد صادرات نفت خام اوپک در ۲۰۲۰ احتمالاً به ۳۲۳ میلیارد دلار می‌رسد که پایین‌ترین رقم طی ۱۸ سال گذشته است. اوپک ۵۹۵ میلیارد دلار درآمد نفتی در ۲۰۱۹ داشت.

بیشترین سهم درآمد نفتی اوپک در ۲۰۲۰ متعلق به عربستان به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت این گروه است. درآمد نفت عربستان در ۲۰۱۹ برابر با ۲۰۲ میلیارد دلار بود یعنی بیش از یک سوم کل درآمد نفت اوپک. ولی درآمد نفت عربستان در سال گذشته مانند سایر تولیدکنندگان اوپک به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا بسیار کاهش یافت.

در جدیدترین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا آمده است:«این کاهش درآمد، بودجه مالی کشورهای عضو عضو اوپک را هم بسیار پایین آورده است. این کشورها تا حد زیادی برای واردات کالا، تامین مالی برنامه‌های اجتماعی و حمایت از خدمات عمومی وابسته به فروش نفت هستند».

ولی اوپک نسبت به بازار نفت در آینده نزدیک امیدوار است. در جدیدترین گزارش ماهانه این گروه از بازار نفت آمده است تقاضا برای نفت در سال جاری میلادی ۵.۹ میلیون بشکه در روز بالا رفته و به حدود ۲۵.۹ میلیون بشکه در روز می‌رسد. پیش‌بینی می‌شود تقاضا در اقتصادهای آسیا ۳.۳ میلیون بشکه در روز نسبت به ۲۰۲۰ افزایش یابد.

اوپک نسبت به افزایش تقاضا در آمریکای شمالی هم خوشبین است و انتظار دارد بهبود تقاضا برای سوخت از جمله بنزین که وابسته به توسعه بازار کار است، تقاضا برای نفت را افزایش دهد. اما دورنمای تقاضای نفت در اروپا به خاطر عدم مهار همه‌گیری ویروس کرونا و قرنطینه‌های جدید چندان خوشبینانه نیست.