پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس سالیانه ۷۰۰ میلیون دلار ارزآوری دارد

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس با جمع‌آوری گازهای همراه از محدوده جنوبی کشور از اتلاف سرمایه ملی جلوگیری می‌کند.

به گزارش نفیرنفت | خبرگزاری صنعت نفت ایران؛ نماینده مردم بهبهان و آغاجاری در مجلس و عضو کمیسیون انرژی مجلس، گفت: پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس به‌عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه خاورمیانه روز پنجشنبه باحضور رئیس جمهور و به صورت مجازی افتتاح می‌شود.

نماینده مردم بهبهان و آغاجاری در مجلس شورای اسلامی افزود:‌ پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس یکی از طرح‌های مهم و راهبردی در صنعت نفت و گاز است که در چند روز آینده وارد مدار شده و کار خود را رسما آغاز  می‌کند، این پالایشگاه با جمع‌آوری گازهای همراه از محدوده جنوبی کشور از اتلاف سرمایه ملی جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه طراحی پالایشگاه به نحوی است که همزمان از آلودگی شدید محیط زیست می‌کاهد، ادامه داد: این مگاپروژه مدت‌ها معطل خارجی‌ها بود که با تامین مالی داخلی و به دست مهندسین جوان ایرانی ساخته شده است.

وی با بیان اینکه پالایشگاه فوق در مساحتی ۲۶۴ هکتار ساخته شده است، گفت: ابتدا قرار بود این طرح با حضور ۳ شرکت خارجی از انگلیس، اسپانیا و کانادا و مشارکت ۲ شرکت ایرانی به بهره‌برداری برسد که تحریم‌ها مانع از آن شد تا این که نیمه دوم سال ۹۵ متخصصان ایرانی دست به کار شدند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس هدف از ساخت این پالایشگاه را جمع‌آوری گازی فلر‌ خواند و بیان کرد: کار اصلی این طرح جمع‌آوری گازهای همراه نفت است یعنی ثروتی که یا بدون فرآوری به چاه‌ها باز می‌گشتند یا در مشعل می‌سوخت، سالیانه ۷۰۰ میلیون دلار برای ایران ارزآوری خواهد داشت.