پیش بینی درآمد کل ۲۷ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در ۱۴۰۱

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی مهمترین برنامه‌های صنعت پتروشیمی در برنامه هفتم و هشتم توسعه را تبیین کرد و گفت: پیش بینی می شود درآمد کل صنعت پتروشیمی از ۲۳ میلیارد دلار به ۲۷ میلیارد دلار در سال 1401 برسد.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛

حسن عباس‌زاده (سه‌شنبه، ۲۰ اردیبهشت‌ماه) در نخستین نشست هم‌اندیشی مدیران عامل هلدینگ‌های پتروشیمی کشور با مدیران ارشد صنعت نفت که به میزبانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، با اشاره به اینکه همانگونه که رهبر معظم انقلاب تأکید کرده‌اند، شعار سال برای بیلبوردها نیست و برای سیاست‌گذاری‌هاست، اظهار کرد: خوشبختانه این سیاست‌گذاری‌ها در سطح صنعت نفت و پتروشیمی آغاز شده است و برنامه‌های پرشماری برای تحقق شعار تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین تدوین شده است.

وی به دو برنامه اصلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با محور دانش‌بنیان‌ها اشاره کرد و افزود: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در کاتالیست‌ها و دانش فنی فرآیندی توفیق‌های خوبی داشته است و امسال بخشی از این دانش‌های فنی رونمایی و بهره‌برداری خواهد شد.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری حضور وزیر نفت در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در سال گذشته (دی‌ماه ۱۴۰۰) و بازدید از توانمندی‌های این شرکت اظهار کرد: بر اساس قولی که دانش‌بنیان‌ها پژوهشگران این شرکت داده‌اند تا پایان دولت همه کاتالیست‌های صنعت پتروشیمی بومی سازی خواهند شد که این قدم بسیار بزرگی است.

حمایت همه‌جانبه از شرکت‌های دانش‌بنیان

عباس‌زاده در تبیین برنامه های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با محوریت دانش‌بنیان، مبنی بر شناسایی شرکت های دانش بنیان و معرفی آنها به مجتمع ها، اظهار کرد: بخش توسعه کسب و کارهای دانش‌بنیان هم همسو با شعار سال در شرکت ملی صنایع پتروشیمی فعال شده است که هدف آن شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان در اقصی نقاط کشور با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری است.

وی با اشاره به اینکه بنای شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال ۱۳۳۷ و خارج از صنعت نفت نهاده شده است و سرانجام در سال‌های مختلف توسعه متفاوتی را تجربه کرده است، ادامه داد: اکنون ۳۰ درصد از ظرفیت نصب شده خاورمیانه و حدود سه درصد از ظرفیت محصولات عمده جهان اختصاص به صنعت پتروشیمی ایران دارد و ان‌شاء‌الله با برنامه‌هایی که داریم این ظرفیت‌ها رو به توسعه است.

رشد ۲ برابری تولید محصولات پتروشیمی تا پایان برنامه هشتم

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ظرفیت کنونی تولید محصولات پتروشیمی را ۹۰ میلیون تن بیان کرد و در تبیین عملکرد دولت‌های مختلف اظهار کرد: رشد تولید محصولات پتروشیمی در دولت نهم و دهم نسبت به ابتدای آن دولت ۱۸۰ درصد رشد داشته است و در دولت یازدهم و دوازدهم هم شاهد رشد ۶۰ درصدی بودیم که امیدواریم این ظرفیت تا پایان برنامه هشتم ۲ برابر شود.

عباس‌زاده با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ حدود ۴۸ میلیون تن خوراک معادل روزانه یک میلیون بشکه نفت خام از بالادست صنعت نفت دریافت کردیم، تصریح کرد: در پایان سال ۱۴۰۰،  ۶۵ میلیون تن محصول تولید شده است که از میزان ۳۵ میلیون تن محصول نهایی، در حدود ۱۰ میلیون تن به فروش داخلی و ۲۵ میلیون تن به صادرات اختصاص یافته است.

وی با تأکید بر اینکه تمرکز اصلی صنعت پتروشیمی تأمین نیازهای داخلی کشور است، تصریح کرد: صنعت پتروشیمی در بخش تأمین ارز عملکرد مطلوبی داشته است و همه ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی به کشور باز می‌گردد؛ پارسال هشت میلیارد دلار تعهد عرضه ارز بیشتری به سامانه نیما از سوی پتروشیمی‌ها وجود داشت و حدود ۱۲ میلیارد دلار به نیما از سوی شرکت های پتروشیمی عرضه شد.

اشتغال در بخش پایین‌دستی صنعت پتروشیمی

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به نقش هلدینگ‌ها در ظرفیت ۹۰ میلیون تنی تولید محصولات پتروشیمی اظهار کرد: ۸۰ درصد از ظرفیت پتروشیمی مربوط به هلدینگ‌ها است.

وی اشتغال در بخش پایین‌دست و صنایع تکمیلی را برخلاف بخش بالادست بالا اعلام کرد و با یادآوری اینکه صنایع تکمیلی سالانه ۵ میلیون تن خوراک دریافت می‌کنند، تصریح کرد: به ازای هر یک میلیون تن تأمین خوراک، ۱۷۰ هزار نفر اشتغال در بخش پایین‌دست ایجاد می‌شود.

عباس‌زاده با بیان اینکه روند رشد در فرآیندهای پالایشی تا ۲۰ سال آینده کمتر از یک درصد است، افزود: بر اساس پیش‌بینی‌ها این روند در صنعت پتروشیمی سالانه ۴.۵تا ۶ درصد رشد خواهد داشت که این موضوع اهمیت توجه به این صنعت را دوچندان می‌کند.

برنامه راهبردی صنعت پتروشیمی برای ۱۰ سال آینده

وی با بیان اینکه برنامه راهبردی ۱۰ ساله صنعت پتروشیمی تدوین شده است، افزود: در برنامه هفتم توسعه۶۸ طرح با سرمایه‌گذاری ۳۵ میلیارد دلار و با ظرفیت ۵۰ میلیون تن اجرا خواهد شد که میزان پیشرفت این ۶۸ طرح به طور میانگین ۳۰ درصد است و تاکنون ۹ میلیارد دلار هزینه شده و بقیه سرمایه گذاری نیز مشخص است.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که تا سال ۱۴۱۱ ظرفیت پتروشیمی به ۲۰۰ میلیون تن می‌رسد، افزود: در برنامه هشتم توسعه اجرای ۳۷ طرح به ظرفیت ۵۸ میلیون تن و با ارزش سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد دلار پیش بینی شده است.

عباس‌زاده با بیان اینکه مقدار تولید محصولات پتروشیمی تا پایان برنامه هفتم ۵۱ میلیون تن افزایش می‌یابد، درباره برنامه صنعت پتروشیمی در برنامه هشتم توسعه هم توضیح داد: در برنامه هشتم توسعه ۳۷ طرح تعریف شده که کاغذی نیستند و سرمایه‌گذار برای آن مشخص شده است. این طرح‌ها به ۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد و تا پایان برنامه هشتم توسعه ۵۸ میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی افزوده می‌شود.

وی اعلام کرد: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی تا سال ۱۴۱۱ از ۹۰ میلیون تن کنونی به ۲۰۰ میلیون تن می‌رسد که گام بسیار مهمی است.

تکمیل زنجیره و جلوگیری از نیمه خام فروشی

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه تمرکز ما در برنامه هفتم و هشتم توسعه این است که بتوانیم برخی از طرح‌های زنجیره‌ای را اضافه کنیم، گفت: البته تغییر در طرح‌های برنامه هفتم (۱۴۰۶) زیاد میسر نیست، اما طرح‌های برنامه هشتم قابل تغییر هستند تا زنجیره را تکمیل و نیمه‌خام فروشی را جبران کنیم تا ارزش افزوده بیشتری ایجاد و از واردات که هم‌اکنون ۱.۵ تا ۲ میلیارد دلار است، بی‌نیاز شویم.

عباس‌زاده ظرفیت کنونی تولید متانول را ۱۴ میلیون تن عنوان کرد و با بیان اینکه از این مقدار تنها ۴۰۰ هزار تن در کشور مصرف می‌شود، افزود: با اجرای طرح‌های ام.تی.پی تا پایان برنامه هفتم توسعه چهار میلیون تن و تا پایان برنامه هشتم توسعه ۱۴ میلیون تن متانول را در زنجیره داشته باشیم.

وی به موضوع سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: به دلیل محدودیت جذب سرمایه‌گذاری خارجی هم‌اکنون بیشترین بار اصلی سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی بر دوش هلدینگ‌هاست و از میزان سرمایه گذاری ۴ میلیارد دلاری در این صنعت، ۷۰ درصد به هلدینگ های پتروشیمی اختصاص دارد که امیدواریم بخش خصوصی واقعی هم وارد سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی شود.

افزایش تنوع محصولات پتروشیمی

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی به تنوع محصولات در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و با بیان اینکه هم اکنون ۱۴۰ نوع محصول در صنعت پتروشیمی تولید می‌شود که تا پایان برنامه هفتم ۲۰ محصول دیگر به این محصول اضافه می‌شود.

وی افزود: در سال جاری (۱۴۰۱) با افزایش خوراک پتروشیمی‌ها، ظرفیت کل تولید از ۹۰ میلیون تن به ۹۵  میلیون تن افزایش می یابد.

به گفته وی، میزان کل تولید صنعت پتروشیمی تا پایان امسال به حدود ۸۰ میلیون تن می رسد که از این میزان ۳۵ میلیون تن به صادرات و ۱۳ میلیون تن به بازار داخلی عرضه خواهد شد.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی عنوان کرد: درآمد کل صنعت پتروشیمی  از ۲۳ میلیارد دلار سال گذشته به ۲۷ میلیارد دلار  در سالجاری می‌رسد.

عباس‌زاده در پایان خواستار تأمین خوراک پایدار برای مجتمع‌های پتروشیمی با توجه به نقش آنها در اقتصاد کشور شد و گفت: ظرفیت خوراک گاز مجتمع‌های پتروشیمی در سال ۱۴۰۰ برابر با ۹۸ میلیون مترمکعب در روز بود که این مقدار بی‌شک در سال آینده با بهره‌برداری واحدهای جدید افزایش می‌یابد.

وی با تأکید بر اینکه هلدینگ‌های بزرگ پتروشیمی همسو با توسعه زنجیره ارزش پایش شده‌اند، گفت: سبدهایی از طرح‌های پیشران از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیشنهاد می‌شود که خواهش می‌کنیم شرکت‌ها به آنها توجه کنند، ما هم حمایت‌های لازم را در این زمینه انجام می‌دهیم.