خروج پی‌وی‌سی از ۸ ماه روند نزولی؛معامله‌کنندگان در ترکیه همچنان مردد هستند

در حالی که موضع صعودی‌تر فروشندگان آمریکایی در سراسر بازارهای جهانی، حاشیه سودهای ضعیف، و تجدید ذخایر اخیر در ترکیه این اهرم را به تاجران داد تا برای افزایش قیمت‌ها فشار بیاورند، اکثر معامله‌کنندگان نسبت به تداوم این روند محتاط هستند.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ بر اساس گزارش معامله‌کنندگان، بازار پی‌وی‌سی ترکیه با پیشقدمی عرضه‌کنندگان آمریکایی شاهد اصلاحات صعودی بوده است، در حالی که بهبودی جزئی در آسیا به فروشندگان کمک کرده تا اعتماد به نفس خود را احیا کنند. بازه‌های پایینی قبلی بازار ناپدید شده‌اند، در حالی که تداوم نگرانی‌ها بر سر تقاضای نهایی معامله‌کنندگان را در حالت هشدار نگاه داشت.

چندین خریدار در هفته‌های گذشته با در نظر گیری نزدیک بودن بازار به کف خود، همزمان با میزبانی ترکیه از چند نمایشگاه صنعتی، مشغول تجدید ذخایر خود بودند.

قیمت‌های پی‌وی‌سی وارداتی در ترکیه از ماه آوریل تا نوامبر با تسلیم شدن در برابر سقوط تقاضا در داخل کشور و در دیگر بازارها، به طور ثابت افت کردند. این روند نزولی به دلیل فعالیت‌های انبارزدایی از سوی فروشندگان آمریکایی و عرضه بیش از انتظار اروپا در نوامبر (درست پیش از رسیدن قیمت‌ها به کف خود) جهش یافت. بر اساس داده‌های میانگین هفتگی کموربیس، در طی ۸ ماه روند کاهشی، قیمت‌های تعرفه‌ای پی‌وی‌سی k67 به میزان ۱۱۷۵ دلار در هر تن کاهش یافتند، در حالی که قیمت مبدأهای بدون تعرفه مجموعاً ۱۲۵۰ دلار در هر تن افت کردند.

تاجران به واسطه موضع صعودی‌تر از سوی فروشندگان آمریکایی تشویق شدند

بعد از فروش قابل توجه در آسیا، مصر و ترکیه در دو ماه ابتدایی سه ماهه چهارم، قیمت‌های پی‌وی‌سی آمریکایی تغییر مسیر دادند.

قیمت‌های k67 تعرفه‌ای در مقیاس هفتگی ۱۰ تا ۲۰ دلار در هر تن افزایش یافتند. بر اساس گزارش چندین معامله‌کننده، فروشندگان آمریکایی تمام محموله‌های ژانویه خود را به فروش رسانده‌اند، در حالی که ایده‌های قیمتی فوریه با روند صعودی از ۷۰۰ تا ۷۲۰ دلار نوامبر به ۷۹۰ تا ۸۰۰ دلار در هر تن رسیده‌اند. چندین خریدار تایید کردند که قیمت‌های بالاتری به آن‌ها پیشنهاد شده، در حالی که در این سطوح قیمتی هنوز معامله‌ای صورت نگرفته است.

یکی از تاجران جهانی اظهار داشت: «اگر محموله داشتیم، آن را به قیمت ۸۰۰ دلار در هر تن در ترکیه (سی‌آی‌اف) ارائه می‌دادیم. یکی از تولیدکنندگان آمریکایی پس از گذشت ده روز هنوز محموله‌ای ارائه نکرده است. برنامه داریم تا واکنش خریداران به جو صعودی اخیر بازار را مورد بررسی قرار دهیم، زیرا اوج‌گیری فعالیت‌ها، نه به خاطر تقاضای محسوس پایین‌دستی، بلکه به دلیل نیاز آن‌ها به تجدید ذخایر رخ داد.»

چندین تاجر همچنین به این حقیقت اشاره داشتند که حاشیه سود در هند در مقایسه با ترکیه بهتر بوده است. بر اساس داده‌های میانگین هفتگی کموربیس، بازار k67 تعرفه‌ای ترکیه تا ۵۰ دلار در هر تن به زیر قیمت‌های وارداتی سی‌آی‌اف هند حرکت کرده است.

همزمان با تداوم نگرانی‌ها بر سر تقاضای مشتقات، بازار بر لبه تیزی در حال حرکت است

در حالی که موضع صعودی‌تر فروشندگان آمریکایی در سراسر بازارهای جهانی، حاشیه سودهای ضعیف، و تجدید ذخایر اخیر در ترکیه این اهرم را به تاجران داد تا برای افزایش قیمت‌ها فشار بیاورند، اکثر معامله‌کنندگان نسبت به تداوم این روند محتاط هستند. این امر به دلیل کمبود اعتماد در بازارهای نهایی است.

یکی از تولیدکنندگان پروفیل گفت: «تجارت‌های داخلی در ترکیه تحت فشار قرار گرفته‌اند، در حالی که تبدیل‌کنندگان مجبور به ارائه تخفیفات قابل توجه بر روی محصولات خود شده، که همین امر رقابت شدیدی را به بار آورد. از آنجایی که همزمان با تداوم نگرانی‌ها در سراسر بازار، هر گونه تلاش صعودی ممکن است با شکست مواجه شود، احتمال می‌رود فروشندگان پی‌وی‌سی محموله‌های خود را برای زمان بیشتری نگه دارند.»

ثبات اصلاحات صعودی مورد بحث است

بازارهای آسیا همزمان با سیر افزایشی قیمت‌های k67 وارداتی در هند و قیمت‌های صادراتی چین، پس از هفت ماه روند کاهشی بهبود یافته‌اند. اگرچه، معامله‌کنندگان این احتمال را رد نمی‌کنند که ضعف اقتصاد جهانی و همچنان تردیدهای مرتبط با کووید در چین، می‌توانند از تداوم این روند صعودی جلوگیری کنند.

به همین ترتیب، تردیدهایی در رابطه با رویه‌های افزایشی اخیر و ایده‌های افزایش قیمت در ترکیه وجود دارد. تعدادی از فروشندگان همچنین تایید کردند که کاهش فصلی تقاضا آغاز شده، و چالش‌های اقتصادی همچنان در حال آسیب زدن به صنعت ساخت‌وساز هستند، و همین امور می‌توانند از رویه‌های صعودی قابل توجه پی‌وی‌سی در آینده جلوگیری کنند.

همزمان با ارائه قیمت‌های جدید از فروشندگان آمریکایی، معامله‌کنندگان برای بررسی واکنش‌ها به رویه‌های افزایشی در حال مشاهده دقیق بازار هستند. تداوم ضعف در تقاضای محصولات نهایی، عاملی کلیدی است که می‌تواند موجب مقاومت مصرف‌کنندگان شود.

تاثیر قیمت‌های پایین‌تر سدیم هیدروکسید و نزدیکی تعطیلات کریسمس برحجم‌های اروپایی نیز توسط تبدیل‌کنندگان ترکیه‌ای مورد نظارت و بررسی قرار می‌گیرد، زیرا باید مشخص شود که این روند بهبود اخیر کوتاه‌مدت است یا طولانی‌مدت.