در جریان چهارمین نمایشگاه حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی، پالایش و پتروپالایش با تمرکز بر نوآوری، فناوری های نوین و توسعه زنجیره ارزش پایین دست پتروشیمی در کیش؛

امضای ۱۶ تفاهم نامه همکاری میان شرکت پتروشیمی فن آوران و شرکت‌های دانش بنیان، سازندگان و تامین کنندگان داخلی

حضور پرفروغ پتروشیمی فن آوران در چهارمین نمایشگاه حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی، پالایش و پتروپالایش با تمرکز بر نوآوری، فناوری های نوین و توسعه زنجیره ارزش پایین دست پتروشیمی در کیش با امضای 16 تفاهم نامه همکاری در زمینه بومی سازی و تامین داخلی اقلام و تجهیزات مورد نیاز این شرکت.

به گزارش نفیرنفت | شبکه خبری صنعت نفت ایران؛ به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت پتروشیمی فن آوران، این شرکت موفق به عقد ۱۶ تفاهم نامه همکاری در زمینه تامین داخلی تجهیزات مورد نیاز واحد‌های تولیدی خود با شرکت‌های دانش بنیان و توانمند داخلی، در جریان چهارمین نمایشگاه حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی، پالایش و پتروپالایش کیش شد.

بنا بر این گزارش این تفاهم نامه‌ها شامل بومی سازی و ساخت قطعات توربین ها، کمپرسور‌ها و ولو‌های کمپرسور‌های رفت و برگشتی، پکینگ ها، ولو‌های گلوبال، گیت ولوها، مکانیکال سیل و درای گس سیل‌ها و تجهیزات ابزار دقیق می‌باشند.

بنا است تا پتروشیمی فن آوران طی این تفاهم نامه‌ها بخشی از مطالعات طرح‌های عملیاتی خود ازجمله امکان سنجی طراحی سیستم کولینگ خشک با هدف کاهش مصارف آب و نیز احداث نیروگاه خورشیدی به منظور تامین بخشی از برق مورد نیاز خود در مجتمع را پس از طی مراحل مقدماتی به شرکت‌های دانش بنیان و توانمند داخل واگذار نماید که در همین راستا نخستین تفاهم نامه خود را با شرکت تامین گستر پاسارگاد (مرکز نوآوری رادیناس) منعقد ساخت.

بومی سازی و ساخت بویلر هیدروژن سوز با ظرفیت ۲۰ تن و پمپ‌های اسید مورد نیاز این شرکت نیز از اهم موضوعات مورد تفاهم با شرکت‌های دانش بنیان داخلی حاضر در این نمایشگاه بود.

انتظار می‌رود با امضای این تفاهم نامه‌ها با شرکت‌های داخلی، علاوه بر شکوفایی هرچه بیشتر توانمندی سازندگان داخلی در کشور، با قطع وابستگی به تامین کنندگان خارجی نیز آغاز مسیر تحقق دسترسی پایدار به ظرفیت‌های طراحی تولیدات وافزایش سهم بازار‌های هدف پتروشیمی فن آوران با خلق ارزش چشمگیر برای عموم ذیفعان این شرکت به خوبی محقق گردد که نوید تداوم رکورد‌های تولید به ثبت رسیده تا کنون را به سهامداران و بازار‌های هدف داخلی و صادراتی خواهد داد.

شرکت پتروشیمی فن آوران تاکنون توانسته است با اتکا به دانش تخصصی بومی سازی شده در داخل، مبلغ ۱۲/۵ میلیون یورو صرفه جویی ارزی را در پی ایجاد کمیته خودکفای و حمایت از ساخت داخل در ساختار اجرایی خود، محقق سازد تا در راستای سیاست‌های کلان ابلاغی توسط شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی «شستا» و مبتنی بر انتظارات بایسته شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین «تاپیکو» به عنوان سهامدار عمده و سایر سهامداران، به منظور صیانت از منفاع عموم دینفعان خود در مسیر خودباوری و خودکفایی پیشگام باشد.

شایان ذکر است شرکت‌های پتروشیمی فارابی و پنروالفین فن آوران، که به ترتیب قدیمی‌ترین و جدید‌ترین فعالان صنعت پتروشیمی در کشور هستند و عمده سهام آن‌ها متعلق به پتروشیمی فن آوران می‌باشد نیز تفاهم نامه‌های مهمی را در راستای پروژه‌های در دست اقدام خود با طرف‌های داخلی به امضاء رساندند.